Zencefilin Faydaları Hakkında Güncel Yeni Bilgi

Zencefil hakkında dehşet verici yeni bulgular elde edildi. Tıp çevrelerini bile şaşırtan bu mucizevi buluş birçok diyetisyeni ve bilim adamlarını etkilemiş görünüyor. Evet, bugün sizler için ekibimiz güzel bir çalışma çıkardı. İlk ipucumuzu verelim,  Zencefil hayatın vazgeçilmez bir bileşenidir. Lezzet vermenin yanı sıra mükemmel sağlık etkilerine sahiptir. Zencefilin faydaları nelerdir? Herhangi bir yemek içeriğine katkısı var mı? Zencefilinin zararları neler? Zencefil tozu veya zencefil çayi nasıl kullanılır? Zencefil çayı zayıflatır mı? gibi onlar sorular hepimizin gündeminde. Oysa bu yazımızda sizlere tüm bunların ötesinde zencefil ile alakalı yepyeni ve hiçbir yerde okumayacağınız son ve güncel bilgileri paylaşacağız.

zencefilin faydaları

1. Zencefil, Tıbbi Değeri Güçlü Olan Gingerol İçerir.

İster geleneksel ister alternatif tıp olsun, zencefilin uzun bir ilaç geçmişi vardır. Sindirime yardımcı olmak, mide bulantısını azaltmak, grip ve soğuk algınlığı ile mücadelede yardımcı olmak için kullanılır. Zencefildeki Gingerol, tıbbi değerleri olan ana biyoaktif bileşiktir. Güçlü antienflamatuar ve antioksidan etkiye sahip olduğu tespit edildi. Aşağıdaki 2 tablo sizin için zencefilin faydaları hakkında kalori değerlerini içermektedir. İnceleyebilirsiniz.

Zencefilin faydaları tablo 1
Zencefilin faydaları tablo 2

2. Anti-Kanser Etkisi Yapıyormuş

Mevcut kanıtlar zencefilin prostat, pankreas, meme ve yumurtalık kanserlerini etkili bir şekilde tedavi edebileceğini göstermektedir. Japon Kanser Tedavisi Araştırma Merkezi taze zencefil üzerinde yaptığı araştırmalarda bu bulgulara rastladı.

3. Antibakteriyel ve Anti-Enflamatuar Özelliği Varmış

Bilimsel araştırmalar, zencefilin belirli antibiyotiklerde, özellikle Salmonella için bir rol oynayabileceğini buldu. Zencefil özü, cilt mantarını önemli ölçüde inhibe etme ve vajinal trichomoniasis’i öldürme etkisine sahip olup çeşitli şişmiş yaraları tedavi edebilir.

4. Dalak Üzerinde Çokça Etkili Olup, İştahı Arttırma Özelliği Varmış

Zencefil, tükürük salgısını, mide suyunu ve sindirim suyunu salgılayabilir, mide bağırsak hareketliliğini artırabilir ve iştahı artırabilir. İnsanların sık sık söyledikleri, “kışın turp yiyin, yazın zencefil yiyin”, “pirinç kokulu değildir, zencefil yiyin” sözü doğru ve yerinde bir sözmüş.

Zencefilin faydaları

5. Kusmayı Bıraktıran Etkide Bulunuyormuş

Çalışmalar, zencefil kuru tozunun baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma vb etkileri azalttığı yönünde bilgilere ulaşıldı. Zencefil, ameliyattan sonra mide bulantısı ve kusma gibi kemoterapi alan kanser hastalarında bulantıyı azaltabilir özellikte olduğu tespit edildi. Ancak hamileliğe bağlı sabah rahatsızlıkları ile ilgili doktorunuza danışmayı da unutmuyoruz.

Ayrıca, zencefil kadınlarda dismenore etkili bir şekilde hafifletebilir

Ancak bir not düşelim ve konumuzu sonlandıralım. Zencefil tüm bu iyi özellikleri yanı sıra, insan vücuduna büyük zarar verebilir yönleri de mevcut olabilir… Bu durum, ancak doktor tedavisi devam eden hastaların sorması gereken konular arasında yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.