Yüksek Tansiyon Nedir ve Doğal İyileşme Yolları

Yüksek tansiyon tedavisi mümkün mü? Yüksek tansiyon kaçtır?, Yüksek tansiyon ne iyi gelir?, yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? Yüksek tansiyon zararları var mıdır? Strese bağlı yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? yüksek tansiyon film incelemesini kim yapar? Yüksek tansiyon nedir, doğal tedavi yolları nelerdir? İşte bu uzun yazımızda tüm bu soruların cevabını bulacaksınız.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Basitçe “yüksek tansiyon” olarak da bilinen hipertansiyon çok yaygındır, ancak kontrolsüz bırakıldığında birçok önemli komplikasyonlara yol açabilir. Kan basıncı yükseldiğinde, kanın atardamar duvarlarına koyduğu kuvvet yüksektir ve atardamarın hasar görmesine neden olabilir. Ayrıca, kalp kası yüksek kan basıncına karşı kan pompalamak zorunda kaldığında, daha fazla iş yapmak zorunda kaldığı gibi herhangi bir kasın yaptığı gibi, kalınlaşır ve genişler (ağırlık kaldırıcıyı düşünün).

Hipertansiyon yıllar içinde yavaşça gelişir ve kalp krizi, felç veya kalp yetmezliği gibi ciddi bir şey gerçekleşinceye kadar sıklıkla herhangi bir semptoma neden olmaz. Neyse ki, bunun olmasını önlemek için Hiper tansiyon kolayca teşhis ve tedavi edilir.

Yüksek Tansiyonum Neden Var?

En sık olarak, Yüksek tansiyon sadece yaşla olan bireylerde görülür. Aslında, 60 yaş üstü kişilerin yarısından fazlasında Yüksek tansiyon vardır. Yaşın yanında, tansiyonun artmasına neden olabilecek Yüksek tansiyonun erken gelişmesine neden olabilecek birkaç faktör vardır.

Kan basıncı, kalbiniz, atardamarlarınız, damarlarınız, böbrekleriniz ve beyniniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok farklı sistem tarafından kontrol edilir. Herhangi bir kişide genellikle Yüksek tansiyona neden olan kan basıncını arttırmaya katkıda bulunan birden fazla sistemin aşırı aktifliği vardır. Kan basıncını düşürmek için gerektiğinde ilaç kullanılır. Bu nedenle kan basıncını düşürmek için sık sık ilaç alınır.

Yüksek tansiyonu primer (esansiyel) veya sekonder olarak sınıflandırırız. Çoğu insan yaş ve genetik faktörlerle ilişkili primer Yüksek tansiyona sahiptir. Bunun için özel bir sebep yok. Bazı insanlar diğer bazı faktörlerin neden olduğu sekonder Yüksek tansiyon veya normal yüksek tansiyon olabilir. İkincil Yüksek tansiyonun en yaygın nedenleri aşağıdaki gibidir.

Yüksek Tansiyonun En Yaygın Nedenleri Nelerdir?

 • Obstrüktif Uyku Apnesi (OSA): Bu, özellikle fazla kilolu kişilerde ilaçlarla kontrol edilmesi zor olan Yüksek tansiyonun yaygın bir nedenidir. Geceleri horlamayı ve nefes almayı durdurma, sistemdeki adrenalini önemli ölçüde değiştirir ve yüksek tansiyon ve kalp ritmi bozuklukları dahil olmak üzere yorgunluk ve birçok komplikasyona neden olur.
 • Alkol kullanımı:  Az miktarda alkol (1-2 içecek / gün) bile kan basıncını yükseltebilir. Etkisi kadınlarda daha belirgindir.
 • Obezite: Sadece 20 kilo fazla kilolu olmak, kan basıncında ciddi yükselmelere neden olabilir. Ayrıca, aşırı kilolu insanların uyku apnesi geçirme olasılığı daha yüksektir.
 • Böbrek / Adrenal / Tiroid hastalığı: Böbrekler vücudunuzdaki kan basıncını düzenleyen birçok hormonu kontrol eder. Böbrek hastalığı veya böbrek arterlerindeki tıkanmalar, bu hormon seviyelerini artırabilir ve kan basıncının yükselmesine neden olabilir.
 • İlaçlar: doğum kontrolü ve bazı reçeteli ilaçlar gibi bazı ilaçlar kan basıncını önemli ölçüde artırabilir.
 • Yasadışı ilaçlar: Bazı yasal olmayan yollardan elde edilen ilaçlar, şiddetli tansiyona neden olabilir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Teşhis Edilir?

Tansiyonu kolun etrafına sarılan tansiyon aletiyle ölçerek kolayca teşhis edilir. Bu, yerel eczane veya doktorlar ofisinde yapılabilir.

Yüksek tansiyon

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Kan basıncı çok yükseldiğinde, insanlar baş ağrısı veya yorgunluk hissedebilir. Bazı insanlar kafasında çarpıyor hissedebilir veya bulanık görmeye sahip olabilir. Özellikle geceleri kulağında kalp atışı duymak, yüksek tansiyon belirtisi olabilir.

Sonunda, kalp krizi, kalp yetmezliği veya düzensiz kalp atışları belirtileri ortaya çıkabilir.

Yüksek Tansiyon Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Yüksek tansiyonu tedavi etmek için beş ana ilaç türü ve bazen de etkili olabilen birçok eski ilaç türü vardır.

 • Diüretikler (hidroklorotiyazid, chlorthalidone): “Su hapları” olarak da bilinen diüretiklerin, Yüksek tansiyon tedavisinde en güvenli ve en etkili ilaçlar olduğu düşünülmektedir.
 • ACE İnhibitörleri (lisinopril, ramipril): Bu ilaçlar sıklıkla aşırı aktif olan ve kan basıncını yükselten böbrek hormonunun üretimini engellemeye çalışır.
 • ARB’ler (yani losartan, valsartan): Bu ilaçlar, hormonların kan basıncını yükseltmesini önlemek için böbrek hormonlarının çalıştığı reseptörü bloke eder.
 • Kalsiyum Kanal Blokerleri (yani amlodipin, diltiazem): Bu ilaçlar kan basıncının düşmesine yardımcı olmak için arterlerin ve damarların duvarındaki kasları gevşetir.
 • Beta Blokerler (yani metoprolol, atenolol): Bu ilaçlar sisteminizde, kalbin daha yavaş ve daha düşük kan basıncını atmasını sağlayan adrenalini bloke eder.
 • Daha Eski İlaçlar: Bazı eski tansiyon ilaçları arasında hidralazin, izosorbit mononitrat, klonidin, metildopa ve terazosin / doksazosin bulunur.

Kontrolsüz Yüksek Tansiyonun Komplikasyonları Nelerdir?

 • Kalp krizi: “Miyokard enfarktüsü” veya “MI” olarak da bilinir, koroner arter içinde bir kan pıhtısı oluştuğunda kalp krizi meydana gelir. Zaman içinde yüksek tansiyon, kolesterol plaklarının oluşmasını ve kalp krizi riskini arttırmasını sağlayan koroner arterlerin zarar görmesine neden olur.
 • İnme: Tansiyon birçok yönden inmeye neden olabilir ve inme için 1 numaralı risk faktörüdür. Yüksek tansiyon beyinde kanamaya (hemorajik inme), beyinde kan pıhtılaşmasına (iskemik inme) neden olabilir veya atriyal fibrilasyona neden olabilir, bu da kalpte bir kan pıhtısı kalbin içinde beyne yol açabileceğinden inme riskini artırabilir.
 • Atriyal Fibrilasyon: Bu hızlı düzensiz kalp atışının en yaygın nedeni Yüksek tansiyondur. Kan basıncı zamanla yüksek kaldığı için, kalp üzerindeki stres kas kalınlaşmasına ve odaların genişlemesine neden olur ve sonuçta bu ciddi aritmiye yol açan normal elektrik yollarının “kısa devreye” neden olur.
 • Böbrek Hastalığı: Böbrekler, böbrek hücreleri üzerindeki yüksek kuvvetten dolayı zamanla hasar görebilir.

Kan Basıncımı İlaçsız Düşürmek İçin Ne Yapabilirim?

Kan basıncınızı düşürmek için yapabileceğiniz birçok şey var. Aslında, diyet ve yaşam tarzı sağlığınızı koruyup sağlıklı kilonuzu korursanız, tansiyon ölçümlerinize bağlı olarak ilaçlara ihtiyaç duymayabilirsiniz. Kontrolünüzde kan basıncınızı düşürebilecek şeyler var:

 • Egzersiz: Tansiyonun sağlıklı kalması için haftanın çoğu günü, günde en az 30 dakika koşmak, bisiklete binmek veya yüzmek gibi egzersiz yapmak önerilir.
 • Kilo verin: Kan basıncı değerlerini normal tutmak için normal bir BMI (vücut kitle indeksi) kullanmak çok önemlidir.
 • Tuzdan Kaçının: Diyetteki Sodyum kan basıncını birçok yönden arttırır. Tuz birçok gıdada bulunur, bu nedenle sadece yemeğinize tuz katmadığınız için düşük tuzlu bir diyet yediğiniz anlamına gelmez. Etiketleri okuyun ve sodyum alımını günde 2000 mg’ın altında tutun.
 • Alkolden kaçının: 1 veya 2 alkollü içki bile kan basıncını önemli ölçüde artırabilir.
 • DASH Diyeti: DASH diyetinin (Yüksek tansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları) kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.