Yoğurt Nasıl Mayalanır? İşte Püf Noktaları!

Fırında yoğurt nasıl mayalanır? Nohutla yoğurt nasıl mayalanır? Zaten bu konulara aşina olduğunuz için biz bugün sizler için tatlı yoğurt nasıl mayalanır? Tencerede yoğurt mayalama nasıl yapılır? Yoğurt kaç derecede mayalanır? Süt nasıl mayalanır? Gibi daha çok evde yapılması mümkün olan tüm bu özel detayları sizlere sunacağız. Bebekler için kavanozda yoğurt mayalama ve Tereyağı ile yoğurt nasıl mayalanır konularını da daha sonra istifadenize sunmaya çalışacağız diyerek konumuza başlayalım.

Neden Yoğurt Yapmalısın

Özel malzemeler veya mutfak aletleri olmadan yoğurt yapabilirsiniz. Hayatınızda daha fazla probiyotik istiyorsanız, yoğurt gerçekten iyi bir seçenektir çünkü süt, probiyotiklerin midenizde olmasına rağmen hayatta kalmasına yardımcı olur. Neredeyse herkes yoğurt sever. Ev yapımı yoğurt, mağazanın satın aldığı yoğurttan çok daha ucuzdur.

Yoğurt yapmak için bir yoğurt makinesine ihtiyacınız yoktur. Yapmanız gereken tek şey, yoğurdu en az 2 saat boyunca (ve yoğurdunuzu ne kadar ekleyeceğinize bağlı olarak 24 saate kadar) nispeten sıcak tutmaktır.

Yoğurt Nasıl Yapılır

Malzemeler: 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 sürahi dolusu (2 litre) süt

  1. Sütün tencerenin dibine haşlanmasını önlemek için sütünüzü yavaşça 80 derece ısıtın. (Sütün ısıtılması proteinlerin daha yoğun yoğurt yapımını oluşturmasına yardımcı olur.
  2. Sütü yoğurt yapılacak kaplara dökün 40 dereceye kadar soğutun.
  3. Sütün içine 2 kaşık hazır yoğurt dökün.
  4. İyi mayalanmış bir yoğurt isterseniz (en az 4 saat veya daha fazla bakteri içeren ekşi bir yoğurt isterseniz) 24 saate kadar yaklaşık 40 ° derece sıcaklıkta tutun.
yoğurt nasıl mayalanır

Özel Yoğurt Notları

Eğer termometreniz yoksa sonra sütü köpüklü olana kadar ısıtın (80 derece) ardından oda sıcaklığının hemen üzerine soğutmaya bırakın. Ancak, katı bir yoğurt yapmak istiyorsanız bir termometre almanızı öneririz. Çünkü sütü 80 dereceye kadar ısıtmak, katı yoğurdun anahtarıdır. Ev yapımı yoğurt, tıpkı mağazadan alınan yoğurt gibi tatlandırılabilir. Reçel, taze meyve, vanilya veya tarçın ekleyin. Bu yoğurdun lezzetini arttıracaktır.

Kaymaklı bir yoğurt yapmak istiyorsanız, homojen olmayan süt kullanın. Veya homojenize olmayan süt bulamazsanız, mayalamadan önce kavanozun üstüne birkaç çorba kaşığı krema ekleyin. Aynı olmayacak, ama tadı güzel olacak!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.