Soğan Kürü Faydaları Nelerdir?

Soğan kürü kullananlar bu kür hakkında neler söylüyorlar? ibrahim saraçoğlu soğan kürü hamilelik tehlikeleri konusunda çözüm önerileri sunuyor mu? Soğan kürü ile zayıflama mümkün mü?, Soğan kürüne adetin kaçıncı günü başlanmalı? Miyom için soğan kürü kullananlar var mı? Soğan kürü ekşi sözlükte detaylar yer alıyor mu? Soğan kürü adet söktürürmü? Şimdi sırasıyla bu sorun ve sorulara 12 çözüm önerisi sunacağız.

1. Kanser Tedavisi

Soğanlarda kersetin, antosiyaninler ve organosülfür dahil olmak üzere birçok antikanser bileşiği vardır. Araştırmalar bu bileşiklerin birçok kanser türünü önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Araştırmalar ayrıca, bir soğanın lezzetinin ne kadar güçlü olduğunu, kanseri önlemede ne kadar etkili olduğunu belirtir.

Ayrıca beyin ve akciğer kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Soğanlar ayrıca kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olan lif içerir. Bu, özellikle meyve suyunun kırmızı soğandan oluşması durumunda geçerlidir. Tümör hücrelerini yok ederler ve bu şekilde kanser tedavisi ve önlenmesinde yardımcı olurlar.

2. Soğan kürü Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

Soğan kürü kan şekeri seviyesini düşürebilir ve bu şeker hastalığı olan insanlar için iyi bir haber.

soğan kürü

Sebzeler kalorisi düşük ve aynı zamanda metabolizma hızını artırır ve bu diyabet belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir. Diğer bir çalışmaya göre, soğan ekstresi alımı plazma glukoz seviyelerini düşürmede etkili olabilir.

3. Enflamasyonla Mücadele

Soğan küründaki kersetin, lökotrienleri, prostaglandinleri ve histaminleri inhibe ettiği, bunların hepsinin osteoartritte iltihaplanmaya neden olduğu bilinmektedir. İranlı bir çalışma da benzer sonuçlar gösterdi. Soğan kürü ile birlikte alındığında, akut ve kronik inflamasyon aşamalarından geçen sıçanlar durumlarında düzelme gösterdi. Taze soğan kürünun hem akut hem de kronik ağrıyı ve iltihabı önlediği, sadece iltihaplanma üzerinde daha büyük bir etkisi olduğu bulunmuştur

Soğan kürü alımı, iltihaplanma ile ilişkili kemik bozukluklarını da önleyebilir. Araştırmalar, meyve suyunun menopoz sonrası kadınlarda kemik mineral yoğunluğunu nasıl artırabildiğini göstermektedir

4. Soğan kürü Bağışıklığınızı Artırıyor

Soğan selenyum içerir, bu yüzde bağışıklığınızı artırabilir. Selenyum, bir bağışıklık tepkisini tetikler ve aşırı bağışıklık tepkisini baskılar. Ayrıca, selenyumda eksik immün hücreler daha fazla oksidasyona karşı savunmasızdır. Bu hücreler ayrıca protein üretme ve kalsiyum taşımada güçlüklerle karşı karşıyadır. Soğan kürü ayrıca astım ve diğer solunum hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Boşaltıcı organları uyarır ve akciğerleri de dahil olmak üzere onları güçlendirir. Soğan küründeki quercetin, iltihaplanma ve diğer alerjilerle savaşır.

5. Vizyonunuzu Geliştirir

Soğan kürünün antimikrobiyal özellikleri, konjonktivit ve blefarit gibi göz enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir. Tavşanlarda yapılan deneyler, soğan suyunun, göz florasının büyümesi üzerinde inhibe edici bir etkiye sahip olabileceğini buldu.

Soğan suyu ayrıca kataraktları önleyebilir. İranlı bir çalışmada, soğan kürünün aşılanması selenitin neden olduğu katarakt oluşumunu engelledi.

6. Tırnak mantarını tedavi etmeye yardımcı olur

Çalışmalar, soğan kürünün antifungal özelliklerinin (sulu soğan özleri), insanlarda mantar enfeksiyonlarına neden olan patojenik bir maya olan Candida albicans ile savaşabileceğini göstermektedir. Soğan suyunun bu amaç için kullanımı oldukça basit ve etkilidir. Suyu etkilenen ayak tırnağına bir pamuk top kullanarak uygulayın. Ayrıca, pamuk topunu bir bandaj veya bantla ayak tırnağına sabitleyebilirsiniz. Bir saat beklettikten sonra suyunu ılık suyla yıkayın. Bunu haftada bir kez takip edin.

7. Kulak enfeksiyonunu tedavi edebilir

Yayınlanan bir raporda, soğan kürünün kulak iltihabı ve kulak ağrısı tedavisinde bulunma kabiliyetinden bahsedilmektedir. Yine de bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Lütfen soğan suyunu bu amaç için kullanmadan önce doktorunuza danışın.

8. Uyku ve Ruh Halini Artırabilir

Burada da daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Ancak bazı çalışmalar, soğan küründeki folatın havayı nasıl iyileştirdiğini ve depresyon ile nasıl mücadele ettiğini göstermektedir. Dopamin ve norepinefrin gibi diğer hormonlar da uykuyu düzenlemeye yardımcı olur ve bu, soğandaki folatın resme girdiği yerdir. Vücuttaki bu hormonların üretimini destekler ( 16 ).

9. Doğurganlığı arttırır

Araştırmalar, meyve suyunun testosteron seviyelerini nasıl artırabileceğini göstermektedir. Bu, sperm sağlığını destekleyen soğanların antioksidan aktivitesine bağlanabilir. Ürdünlü bir çalışmada, soğan kürünün erkek sıçanlara alınması testosteron seviyelerini arttırdığı tespit edilmiştir.

Yine bir başka çalışmada, soğan kürünün cinsel açıdan güçlü erkek sıçanlarda copulatory davranışını arttırdığı gösterilmiştir Soğan suyu bunu, serum testosteron seviyesini yükselterek başarmıştı.

10. Soğan kürü sivilce İle savaşır

Bir çalışmada, soğan özleri içeren bir jel hastalarda akne izleri düzeldi. Bu öz, kızarıklığı ve iltihabı azaltarak yara izinin görünümünü iyileştirmiştir. Çalışma, soğan ekstrelerinin bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar için potansiyel tedavi seçenekleri olarak kullanılabileceğini belirterek sonuçlandırdı. Soğan kürünü yüzünüze uygulayın ve 10 ila 15 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Ancak dikkatli olun – meyve suyunun gözlerinize girmesine izin vermeyin. Ayrıca, suyu açık kabarcıklara uygulamamaya dikkat edin. Hassas cildiniz varsa, lütfen suyu kullanmadan önce bir doktora danışın.

Bazı kaynaklar ayrıca, meyve suyunun sedef hastalığının tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

11. Kırışıklıkları Geciktirebilir

Soğan kürünün öne sürülen yaşlanma karşıtı özellikleri, bazı kaynaklarda olduğu gibi, kollajen üretimini artıran ve erken yaşlanma ile mücadele edebilen sülfür içeriğine de bağlanabilir. Yine de daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

12. Saç Sağlığını Artırır

Gördüğümüz gibi, soğan suyundaki kükürt de kollajen üretimini arttırıyor – bu da saç büyümesini arttırıyor. Iraklı bir araştırmaya göre, soğan suyu saç büyümesini artırabilir. Soğan kürü da saçınızı parlatabilir. Soğan suyunun antimikrobiyal özellikleri, kafa derisi enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir. Daha sağlıklı bir saç derisi daha güçlü saç kökleri anlamına gelir.

Bunlar, soğan kürünün size fayda sağlayabileceği farklı yollardır. Diğer kürler hakkında diyetvezayiflama.net sayfamızın konularını da inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.