Sigarayı bırakma çok faydalıdır! Haberimizde…

Sigara içmek çok faydalıdır! Sağlığınız için sigara için! Çevrenizde size her gün böyle tavsiyelerde bulunan kaç kişi var? Cevabınızı duyar gibiyiz. Evet. Hiç kimse. Yazımızın başlığına böyle yazdığımıza bakmayın. Duyarlılığınızın ve dumanlı havayı bizim gibi sevmediğinizin farkındayız. Fakat tam olarak sigarayı bırakma hayatı nasıl daha iyi hale getirir hiç düşündünüz mü? Sigarayı bırakma sonrası nasıl bir dünyanız olacak farkında mısınız? Genellikle sigarayı bırakma ilaçları veya sigarayı bırakma merkezi ne gitme gibi seçeneklerle yola çıkar kimi sigara bağımlısı kimseler. Oysa sigara nasıl bırakılır? Sorusundan çok aslında sigaranın terk edilmesiyle karşılaşılacak güzelliklerin farkındalığı bizi çoktan sigaradan uzaklaştırmalıydı. İşte sigarayı bıraktığınızda sağlığınıza kattığı 9 özel faydayı bu yazıda sizlere sunacağız.

Sigarayı bırakmak daha kolay nefes almanızı sağlar

İnsanlar sigarayı bıraktıklarında daha kolay nefes alırlar ve öksürürler, çünkü akciğer kapasiteleri 9 ay içinde% 10 artar. 20’li ve 30’lu yaşlarınızda, sigara içmenin akciğer kapasiteniz üzerindeki etkisi, siz koşuya gidene kadar fark edilmeyebilir, ancak akciğer kapasitesi doğal olarak yaşla birlikte azalır. Daha sonraki yıllarda, maksimum akciğer kapasitesine sahip olmak, yürüyüşe çıkarken veya merdivenleri çıkarken aktif, sağlıklı bir yaşlılığa sahip olmak anlamına gelir.

sigarayı bırakma

Sigarayı bırakmak size daha fazla enerji verir

Sigarayı bıraktıktan sonraki 2 ila 12 hafta içinde kan dolaşımınız artar. Bu, yürümek ve koşmak dahil tüm fiziksel aktiviteleri çok daha kolay hale getirir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi hızlandırarak soğuk algınlığı ve gripten kurtulmayı kolaylaştıracaksınız. Vücuttaki oksijenin artması da yorgunluğu ve baş ağrısı olasılığını azaltabilir.

Sigaraları içmeyenler ve daha az stresli hissediyor

Sigarada bulunan nikotin maddesinin çekilmesi, stres hissini artırabilir. Çekilme stresi diğer streslerle aynı şekilde hissedildiğinden, normal stresi nikotin çekilmesiyle karıştırmak kolaydır, bu nedenle sigara içmenin diğer stresleri arttırdığı da görülüyor. Aslında, bilimsel araştırmalar insanların sigarayı bıraktıktan sonra stres düzeylerinin düşük olduğunu göstermektedir. Strese yatkın olduğunuzu tespit ederseniz, sigarayı bırakmanız size gerçek bir stresten kurtulma yolu olacaktır.

Sigarayı bırakmak doğurganlığı arttırır

Sigara içmeyenler kadınlar daha kolay hamile kalıyorlar. Sigarayı bırakmak, rahim içini iyileştirir Sigara içmeyen bayanların gebe kalma olasılığı artar ve düşük yapma olasılığı azaltır. En önemlisi, sağlıklı bir bebeğe doğum yapma şansını arttırır.

Sigarayı bırakmak kokuyu ve tadını iyileştirir

Sigarayı bıraktığınızda, koku ve tat alma duyularınız hızlanır. Ağzınız ve burnunuz sigarada bulunan yüzlerce toksik kimyasal madde tarafından donuklaşıncaya kadar yemeğin tadına ve kokusuna farklı olduğunu fark edebilirsiniz.

Daha genç görünen bir cilt için sigarayı bırakın

Sigarayı bırakmak yüz yaşlanmasını yavaşlatır ve kırışıklıkların görünümünü geciktirir. Sigara içmeyenlerin cildi, oksijen de dahil olmak üzere daha fazla besin alır ve sigarayı bırakmak, genellikle solgun bir yüze sebep olur.

Eski sigara içenlerin daha beyaz dişleri ve daha tatlı nefesleri var.

Tütün vermek dişlerin lekelenmesini önler ve daha taze bir nefes alırsınız. Eski sigara tiryakileri ayrıca sigara tiryakisi hastalığına yakalanma ve dişlerini erken kaybetme ihtimali daha fazladır.

Daha uzun yaşamak için sigarayı bırakmak

Uzun süreli sigara içenlerin yarısı, kalp hastalığı, akciğer kanseri ve kronik bronşit gibi sigaraya bağlı hastalıklardan erken ölmektedir. 30 yaşına kadar sigarayı bırakan erkekler, yaşamlarına 10 yıl katmaktadır. Alışkanlığı 60’ta yaşayanlar hayatlarına 3 yıl eklerler. Başka bir deyişle, dumandan korunmak için hiçbir zaman geç değildir. Dumansız olmak, yaşamınıza sadece yıllar katmakla kalmaz, aynı zamanda hastalıksız, mobil ve daha mutlu bir yaşta olma şansınızı da artırır.

Sigara içilmeyen bir ev, sevdiklerinizi korur

Sigarayı bırakarak sigara içmeyen arkadaşlarınızın ve ailenizin sağlığını da koruyacaksınız. İkinci el dumanın solunması akciğer kanseri, kalp hastalığı ve felç riskini artırır. Çocuklarda zatürree, kulak enfeksiyonları, hırıltı ve astım gibi göğüs hastalıklarına yakalanma riskini iki katına çıkarır. Ayrıca sigara içmeyen ve sizinle yaşayan çocuklarınıza sonraki yaşamlarda akciğer kanserine yakalanmalarına sebep olması riskini 3 katına çıkarmaktasınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.