Selülit Nasıl Oluşur?

Selülit Nasıl Oluşur?

Selülit En Çok Hangi Bölgelerde Olur

Selülit nasıl oluşur sorusu en çok merak edilen konulardır. Genellikle kadınlarda bulunan selülit, kalça, uyluk ve karın bölgesini etkileyen bir estetik cilt problemidir. Halk arasında portakal kabuğu gibide tanımlanan girintili çıkıntılı Selülit’ te cildin dermis ve epidermis adında iki katmanında aşırı yağ hücresi toplanması sonucu meydan gelmektedir. Vücudun üst katmanlarını en derine bağlar.

Selülit Neden Olur?

-Hormonal değişiklikler

-genetik faktörler

-sağlıksız beslenme

-sigara kullanımı

-kilo kaybı

Bunların dışında dar kıyafetlerin ve çok fazla oturmanın da etkisinin büyük olduğu da bilinir. Selülit nasıl oluşur yada en çok kimlerde görülür sorusuna bakalım.

Selülit Daha Çok Kimlerde Görülür?

Daha çok kadınlarda %80-%90’ında ergenlikten sonra görülür. Yaş artınca görülme sıklığı da artar. Çünkü yaş ilerledikçe deri incelir ve zayıflar.

Erkeklerin cilt altındaki yapıları daha farklı olduğu için ve yağ dokusun kadınlara oranla daha az olmasından dolayı daha az görülür.

Selülit’e Karşı Nasıl Önlem Almalıyız?

Günde en az 1,5 litre su içmeliyiz.

2)kalorisi düşük olan besinler yemeliyiz.

3)spor yapmak kan dolaşımı bozukluğunu ortadan kaldırır. Daha çok yürüyüş ve yürüyüş, yüzme, jimnastik, son derece etkilidir.

4)günde 5-10 defa kalça, bacak ve kollara masaj uygulanmalıdır.

Selülit’e İyi Gelen Yiyecekler?

1-BROKOLİ; Sağlıklı, düşük kalorili bir o kadarda lezzetli bir sebzedir. Vücudun kolajenini sertleştiren özel bir alfa-lipoik maddeye sahip olması mucizevi özelliğini bir kez daha gösteriyor.

2-MUZ; cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan muz aynı zamanda çinko bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

3-ISPANAK; a vitamininin oldukça zengin olduğu ıspanak, kolojen miktarını da arttırarak selüli ti engeller.

4-LAHANA; belki de en etkili sebzelerden birisidir. Vücuttaki toksinleri temizlemeye yardım eder.

5-DOMATES; Kan dolaşımını hızlandırır ve antioksidan özelliği taşır.

6-YOĞURT; Bol miktarda kalsiyum bulunduran yoğurt yağ emilimininse önlenmesini sağlar.

7-LİMON; Selüliti oluşturan çeşitli toksinleri vücuttan atar.

Selülit İçin Doğal Öneriler:

Yeşil Çay İle Selülit Tedavisi;

Oldukça etkili olan yeşil çay, selülit bölgesindeki yağları kırarak, selülit görünümün azalmasına katkıda bulunur. Günde bir bardak yeşil çay içmeniz yeterli olacaktır.

Ada çayı ile selülit tedavisi;

Ada çayı aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak, toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırıyor. Günde birkaç bardak ada çayı tüketmek yeterli olacaktır.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağından selülit tedavisinde faydalanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını selülitli bölgeye bir miktar sürün sadece 1 kaç saat bekleyin ve sonra bol su ile yıkayın.

Elma sirkesi

Bir yemek kaşığı elma sirkesini, bir tatlı kaşığı masaj kremi veya yağı ile karıştırın. Günde 2 kez bu karışımı selülitli bölgeye masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır.

Kahve ve şeker peelin

Yarım su bardağı kahve ile çeyrek su bardağı esmer şekeri karıştırın. Ardından bu karışımı, selülitli bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. Masaj sonrası 10 dakika bekledikten sonra cildinizi suyla yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir