Şeker hastaları için müthiş diyabet kahvaltı

Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak hemen hemen herkesin yararına olabilir. Bu sağlıklı alışkanlık şeker hastalığı olan insanlar için özellikle önemlidir. Sağlıklı bir kahvaltı yapmanın, kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını olumlu yönde artırabilen kilo kaybını destekleyebileceğini gösteren birçok delil vardır. Diyabet kahvaltı tarifine her zaman şiddetle ihtiyaç bulunmaktadır. Çünkü diyabet hastalığı sağlıklı bir kahvaltı sofrasının varlığını da zorunlu kılmaktadır. Birçok şeker hastası diyabet belirtileri sonrası özel ve hastalığa olumsuz gelmeyecek bir düzenli kahvaltı arayışına girmektedir. Bu yazıda diyabet kahvaltı tarifi için sağlıklı hangi ürünlere, ne kadar ihtiyaç olduğunu tek tek ifade edeceğiz.

Yakın zamanda bir kısım üniversitelerde bazı çalışmalar yapılmış ve diyabet kahvaltı yiyenlerin ince düşündüğünü ve genel olarak iyi, kaliteli ve sağlıklı diyet kahvaltılara sahip olduğunu ve daha az insülin direncine sahip olduğunu tespit edilmiş. Bu güzel bir şey.

diyabet kahvaltı

Diyabet kahvaltının hastalar tarafından es geçilmesi, 2015 yılında yayınlanan bir analize göre; tip 2 diyabet riskinde önemli bir artışa sebep olmuş. Düzenli kahvaltı tüketimi, diyabeti önleme taktiği olarak bile kullanılabilir. Şimdi sağlıklı bir diyabet kahvaltı için önerilerimizi sizlerle paylaşalım.

(Karbonhidrat) Numaralarınızı Bilin

Diyabet hastası olan herkes sayılarını veya her öğünde yemeyi hedefledikleri karbonhidrat miktarını bilmelidir. Bu numarayı bilmiyorsanız doktorunuza muhakkak danışın. Bu hedef, öğün başına karbonhidrat gram veya öğün başına değişim sayısı olarak ifade edilebilir.

Yemeklerinizi planlarken sayılarınızı bilmek önemlidir. Bir araştırmacıya göre tip 2 diyabetli kişiler sabahları günün diğer zamanlarından daha fazla insüline dirençli olduğunu ortaya konmuş. Unutmayın Karbonhidrat hedefleri, tercihlere, kan şekeri kontrolüne, kan şekeri hedeflerine, ilaçlara ve daha fazlasına göre kişiseldir.

Numaralarınızı öğrendikten sonra, mutfağınızı diyabet dostu kahvaltı ihtiyaçlarınızla doldurun. Kahvaltı önemli olsa da, zamanınız kısıtlı olduğundan sağlıklı bir tercihte bulunmak zor olabilir. Mutfağınızı sağlıklı yiyeceklerle dolu tutmak, dürtü yemekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. İşte bunlardan biri…

Yumurta

diyabet kahvaltı yumurta

Sert haşlanmış yumurtalar hareket halindeyken harika bir seçenektir. Sabaha zaman kazandırmak için hafta başında bir toplu alışveriş yapın. Sabah yapmanız gereken tek şey kapıdan çıkarken birini atıştırmak olmalıdır.

Diyabet hastaları kalp hastalığı riski daha yüksek olsa da, araştırmalar haftada altı ya da daha az yumurta yemenin kolesterolü önemli ölçüde etkilemediğini göstermiştir. Anti-enflamatuar omega-3 bakımından zengin yumurtaları satın almak daha da iyidir.

Yulaf ezmesi

diyabet kahvaltı yulaf ezmesi

Şekersiz yulaf ezmesi diyabet kahvaltı için en temel ürünlerden olmalıdır. Yapılışı da hızlı ve pratiktir. Yapılan bazı çalışmalarda bazı kişilerde insülin direncini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bazı ek besin gruplarını içine almak için fındık veya tohum, bir kaşık normal yağlı yoğurt veya çilek ekleyin. Bu vücutta lifleri ve proteinleri arttırır; bunların hepsi kan şekerinde az oranda ve kademleri olarak artışa sebep olur.

Kolay hazırlanmak için birkaç gün yetecek kadar pirinç te kullanın ve ardından tek porsiyonluk kaplara bölün. Burada şunu da belirtelim, pişmemiş yulaflar da harika bir kahvaltı seçeneği olabilir. Ayrıca, dirençli nişasta bağırsak, bağırsak bakterileri ve insülin direnci için iyidir

Yoğurt

diyabet kahvaltı yoğurt

Şekersiz yağsız veya yağsız sade yoğurtlu meyvelerle karıştırılmış bir aparatla diyabet kahvaltı ile sabahı açmanız faydalı olabilir. Doğal yoğurtta, fabrikasyon yoğurttan daha fazla protein ve daha az karbonhidrat vardır. Diyabetli insanlar için mükemmel bir seçenek olabilir.

Porsiyonlarınızı kontrol etmek için tek porsiyonlu yoğurt almayı düşünün. Taze ürünler yaşam tarzınız için pratik değilse, dondurucunuzu dondurulmuş meyvelerle doldurun. Sadece şeker içermeyen ürünler seçtiğinizden emin olun ve konserveli meyve suyunu çokça kullanmayın.

Omlet

Omlet, özellikle bir restoranda yemek yiyorsanız, kahvaltı için mükemmel bir seçimdir. Bir büyük yumurta, en az 6 gram protein içerir. Omletinizi inşa ederken pastırma, sosis ve peyniri atlayın. Bunun yerine, avokado ve en sevdiğiniz sebzeleri ekleyin.

Süzme peynir

Süzme peynir kahvaltıda başka bir harika seçenektir. Yoğurtta olduğu gibi, daha dengeli bir yemek oluşturmak için meyve veya fındık ekleyebilirsiniz.

Ne yediğiniz önemli değil, herhangi bir yiyeceğin veya yemeğin etkilerini öğrenmek için hem yemekten önce hem de iki saat sonra kan şekerinizi ölçmek önemlidir. Sabah, kan şekeri yüksekse, uyku kalitesinin düşük olması, stres veya yetersiz ilaç alımı gibi çeşitli diğer faktörlerden kaynaklanabilir.

Sabahları yüksek kan şekeri, kahvaltınızı atlamanız gerektiği anlamına gelmez. Sağlıklı bir kahvaltı yapmak için kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olacak birçok lezzetli yöntem vardır. Bir öğün sizin için işe yaramazsa, diğer seçenekleri keşfederken eğlenin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.