Sedef hastalığı için doğal tedavi yöntemleri

Sedef hastalığı, tırnakları ve eklemleri de etkileyebilen uzun süreli bir cilt rahatsızlığıdır. Zaman zaman parlama eğilimindedir. Çeşitli kremlerle veya merhemlerle tedavi genellikle sedef hastalığının lekelerini (plaklarını) temizleyebilir veya azaltabilir. Özel ışık terapisi ve / veya güçlü ilaçlar, krem ​​ve merhemlerin iyi çalışmadığı ciddi vakıalar için tedavi seçenekleridir. Sedef hastalığı olan kişilerin, kardiyo vasküler hastalık (kalp hastalığı ve felç) gelişimi normalden daha fazladır.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı, derinin iltihabı olduğu yaygın bir durumdur. Tipik olarak kırmızı, pullu derinin yamaları (plaklar) olarak gelişir. Bir kez sedef hastalığına bulaşırsanız, yaşamınız boyunca gelir ve gider. Herhangi bir zamanda bir alevlenme meydana gelebilir. Parlama sıklığı değişkenlik gösterir. Sedef hastalığı uzun süreli bir hastalıktır. Tedavisi zaman olabilir. Ancak, bazı insanlarda alevlenmeler sık ​​sık meydana gelir. Sedef hastalığı bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkmamıştır. Bu hastalık bulaşıcı değildir.

Sedef hastalığının şiddeti büyük ölçüde değişir. Bazı insanlarda, gelişen ve zar zor fark edilebilecek birkaç küçük yama şeklinde iken, diğerlerinde, değişen boyutta birçok yama vardır. Çoğu insanlardaki şiddet oranı bu iki uç nokta arasında bir yerdedir.

sedef hastalığı

Farklı sedef türleri nelerdir?

Bu hastalığı olan her 10 kişiden 8 ile 9’unda kronik plak sedef hastalığı vardır. Döküntü cilt üzerindeki yamalar (plaklar) oluşur. Bazı normal ciltlerin yanında tipik plaklarda vardır.

Her plak genellikle üst üste pürüzlü görünen lapa lapa, gümüşi-beyaz pullarla pembe veya kırmızı pullar görünür. Bir plak kenarı ile normal cilt arasında genellikle keskin bir sınır vardır.

Etkilenen en yaygın alanlar dirsek ve diz üstü ve bel üstüdür. Ancak, aşağıdakiler türler de dahil olmak üzere cilt üzerinde herhangi bir yerde ortaya çıkabilir:

sedef hastası

Kafa derisi sedef hastalığı: Bu, vücutlarının derisinde kronik plak sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık yarısını etkiler. Ancak, kafa derisi sedef hastalığı bazı kişilerde tek başına görülebilir. Şiddetli kepek gibi görünür. Tüm kafa derisi etkilenebilir veya sadece birkaç tane olabilir. Şiddetli ise bazı kişilerde saç dökülmesine neden olabilir.

Eğilme sedef hastalığı: Bu aynı zamanda bir tür kronik plak sedef hastalığıdır ancak etkilenen cilt biraz farklı görünür – kırmızı ve iltihaplıdır ancak cilt pürüzsüzdür ve kaba bir ölçeklendirmeye sahip değildir. Koltuk altındaki, kasıktaki, göğüs altındaki ve cilt kıvrımlarındaki gibi derinin kırışıklıklarında (esneme) oluşur.

Sedef Hastalığını Artıran Faktörler

sedef hastası

Bu hastalığın bulunduğu çoğu insanda, alevlenmenin herhangi bir zamanda gerçekleşmesinin açık bir nedeni yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlarda, sedef hastalığının bazı durumlarda alevlenme olasılığı daha yüksektir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

  • Stres: Stres bazı insanlarda sedef iltihabını tetikliyor gibi görünüyor. Stres tedavisinin bazen yararlı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar da vardır.
  • Sigara: Sigara içmek başlangıçta bazı kişilerde gelişmesi için sedef hastalığını tetikleyebilir ve ayrıca mevcut sedef hastalığını kötüleştirebilir. Sigarayı bırakmak sadece sedef hastalığınıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya da yardımcı olacaktır
  • Obezite ve fazla kilolu: Aşırı kilolu veya fazla kilolu olmak, sedef hastalığının gelişmesini daha muhtemel ve şiddetli hale getirir. Kilo vermek, fazla kilolu insanlarda sedef hastalığını artırabilir.
  • Alkol: Çok fazla alkol almak bazı insanlarda alevlenmeye neden olabilir.
  • Enfeksiyonlar: Bazı enfeksiyon türleri, sedef iltihabına neden olabilir. Özellikle, Streptococcus spp olarak adlandırılan belirli bir tür mikroptan (bakteri) kaynaklanan boğaz ağrısı. Bir guttat sedef iltihabına veya kronik plak sedef hastalığına neden olabilir.
  • İlaç: Bazı ilaçlar bazı durumlarda sedef hastalığını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. Bazı durumlarda, ilacın haftalarca veya aylarca alınmasına kadar sedef hastalığı parlamaz.
  • Travma: Aşırı kaşıma da dahil olmak üzere cildin zarar görmesi, sedef hastalığının gelişmesine neden olabilir. Cildin zarar gördüğü psoriatik plakların gelişimi, Köbner reaksiyonu olarak bilinir.
  • Güneş ışığı: Sedef hastalığı olan çoğu kişi güneş ışığının sedef hastalığını hafiflettiğini söylüyor. Birçok insan sedef hastalığının yaz aylarında daha az sıkıntılı olduğunu fark eder. Ancak, birkaç kişi güçlü güneş ışığının sedef hastalığının kötüleştiğini görüyor. Şiddetli güneş yanığı (cilt yaralanması olan), aynı zamanda sedef parlamasına yol açabilir.
  • Hormonal değişiklikler: Kadınlarda sedef hastalığı ergenlik döneminde ve menopoz döneminde en kötü olma eğilimindedir. Bunlar kadın hormonu seviyelerinde bazı önemli değişikliklerin olduğu zamanlardır. Sedef hastalığı olan bazı hamile kadınlar, semptomlarının gebe kaldıklarında düzeldiğini tespit ederler, ancak bebek sahibi olduktan hemen sonra aylar içerisinde parlayabilirler.
sedef

Herhangi bir özel yiyecek veya diyetin (kilo verme diyetleri dışında – yukarıya bakın) sedef hastalığı için diğerlerinden daha iyi veya daha kötü olduğuna dair kanıt yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.