Sağlıklı Bir Diyet İçin Gerekli Bilgiler > Devamını OKU

0 95

“Hayat bir yolculuktur, bir varış noktası değildir” görüşüne katılıyor musunuz? Bu soruyu “evet” diye yanıtladıysanız siz de sadece yaşamak değil, “kaliteli” bir yaşam sürmek gerekliliğine inanıyorsunuz.

Yaşam kalitenizi artırmak ve yaşama bakış açınızı gözden geçirmelisiniz, sağlığınıza yatırım yapmalı ve bunun için gerekli davranış değişikliklerini edinmelisiniz.

Genelde hızlı yaşam temposu ruh ve beden sağlığımızı tehdit etmekte ve metabolik hastalıklar – kalp damar hastalıkları – fazla kilo sorunları ve depresyon başta olmak üzere psikiyatrik hastalıklarda da büyük bir yükselmeye neden oluyor.

Bir çoğumuz, günlük hayatımızda kendisine vakit ayıramamaktadır, spor yapmadığı gibi beslenmesinde de özentisiz. Dengesiz ve yanlış beslenenlerin sayısı bir hayli fazla. Çoğumuzun günlük hayat temposu gittikçe hızlanmaktadır.

Diyet yapmak kolay bir iş değildir tabi ki. Bir şeyler yemek, atıştırmak hayatımızın öylesine içinde ki her fırsatta bir şeyler yiyoruz.

Vitrinler, market rafları, restoranlar ve ikramlar, son derece iştah açıcı ve davetkar adeta insanı baştan çıkarıcı. Ama hem sağlığımız hem de yaşamın tadını çıkarmak adına fazla kilolardan uzak kalmamız gerekmektedir.

Peki nasıl karşı koyacağız tüm bu manzaraya?

Sağlıklı Bir Diyet İçin Gerekli Bilgiler

Diyetin Sağlığımızda ki Yeri ve Önemi

Sağlığımızı korumamız ve yönetmemiz gerekiyor . Doktorunuz sizin bireysel ve genetik risk faktörlerinize göre tıbbi takibinizi yaparak, sağlığınızı korumanıza yardımcı olmalıdır, yaşam kalitemizi artırmak için, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak,  gerekli sağlık kontrollerinden geçmek ön kurallardır.

Vücuda alınan besinlerin sindirilmesi ve de vücut tarafından kullanılması, besinlerin bileşimlerine ve öğünler arasında geçen zamana bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.

Besinlerin karışımı, miktarı ve veriliş aralıklarına göre, vücutta hormonsal ve enzimatik bazı değişmeler olmakta ve vücut yaşamını bu koşullara uydurarak devam ettirmeye çalışmaktadır.

Ancak tek yönlü beslenme, aç kalma veya aşırı beslenme gibi durumlarda organizmanın bu dönüşümlerde oluşturduğu değişmeler, sonuçta sağlığın olumsuz yönlerde etkilenmesine neden olabilmektedir.

Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, kronik hastalık riskinin azaltılmasında en temel etken olarak göze çarpıyor.

Diyette ki değişikliklerin yaşam boyunca sağlık üzerine olumsuz yada olumlu güçlü etkilerinin olduğu görüşleri bilimsel deliller ile gittikçe desteklenmektedir.

Diyetteki değişiklikler, sadece kişinin sahip olduğu sağlığı için değil ayrıca yaşamının daha sonraki aşamalarında kanser, kalp hastalıkları ve diyabet gibi hastalıkların oluşma riski açısından da oldukça önemlidir

Dikkat Edin Sağlığınız Tehdit Altında Olabilir

Yukarıda yazdığımız tüm bilgiler bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerdir. Tümünü dikkate almanız sağlığınız açısından oldukça büyük önem arz etmektedir.

Olur olmaz sağlıksız ve nasıl üretildiği bilinmeyen zayıflama hapları, çayları, çorbaları gibi kimyasallar karıştırılmış ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı bir diyet için mutlaka uzmanların önerilerini dikkate alınız. Sağlıklı bir diyet listesi seçerek başlayabilirsiniz. Sitemizde bulunan diyet listelerini mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.