Saçlarımız İçin müthiş öneriler!

Saçlarımız İçin müthiş öneriler!

Normal değerlerin üzerinde yaşanan saç dökülmesi oldukça sık görülen bir durumdur. ABD’de 90 milyona yakın kişide yapılan çalışmalarda gözlemlenerek önemli bir durum olduğu vurgulanmıştır.

Bu duruma göre, fazla olan saç dökülmesi ciddi bir durum olduğu göz önünde bulundurarak, saçlarımıza daha özen göstermeliyiz.

Saçlarımız Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bunların başında; genetik durumlar gelirken, ikinci nedenlerden biri de psikolojik durumlar ve duygusal stres sonucu oluşan saç dökülmeleri gelir.

Sırasıyla: yüksek ateş veya şiddetli Enfeksiyona, doğum sonrasında yaşanan hormonsal değişikliğe, büyük cerrahi operasyonlara, ciddi hastalıklara, ani kan kaybına maruz kalmak takip eder.

Doğal ve Bitkisel Çözümler

Evde çözüm olabilen bitkisel yağlar ve faydaları çaylara kadar birçok yöntemi deneyebiliriz.

Bal Yoğurt ve Limon

Saç dökülmesi için yararlı olan B5 Vitamini açısından zengin olan yoğurt, aynı zamanda saçların gelişimi için de oldukça etkili proteinler içerdiği herkesçe bilinir.

Yayınlanan bir klinik araştırmaya göre; de yoğurdun, aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağladığı gözlemlenmiştir.

Bal ise zaten vücudun her yerine iyi geldiği gibi saçlarda da zayıflamış ve hasarlı bölgelere oldukça etkili olduğu görülmüştür.

Yeşil Çay

Bazı klinik çalışmalarda yeşil çayın saç kökleri ve çoğalmasında etkili olduğu görülmüş ve saç tellerinin büyümesinde de etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Dökülmeyi önlemek için 2 yeşil çay poşetini ile yaklaşık olarak 2 bardak sıcak suda demleyerek, dinlenme sonrası solüsyonu saç derinize uygulayabilir ve haftada 2-3 kere olacak şekilde şampuanlama sonrası deneyebilirsiniz.

Patates

Saç dökülmesinin nedenlerinden biride potasyum ve demir eksikliğin den kaynaklanır. Oldukça önemli potasyum taşıyan ve C vitamini ile beraber demir barındıran patates saç dökülmesinde çok yararlı bir besindir

Bir adet patatesi püre haline getirdikten sonra bir tatlı kaşığı bal ve biraz su ekleyerek karıştırın. Daha sonra bu karışımı haftada bir defa saç diplerine uygulayın. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yıkayıp durulayın.

Çemen otu, Hindistan cevizi yağı, Aloe vera, Hindistan cevizi sütü gibi birçok besin saçlarımız için gayet etkili olacaktır.

Dökülmeyi Önleyecek Diğer Önlemler

Dökülmeyi ciddi oranda önleyecek olan kalsiyum ve demir alımına günlük beslenmemizde dikkat etmek.

Etkili bir antioksidan olan A vitamini alımı da, saç derinizdeki sebum’un saçları sağlıklı üretimini dengeler ve kan dolaşımını hızlandırarak verimli olmasını sağlar.

Saça renk ve canlılık veren melanin üretimine yardımcı olan B vitamini hem dolaşımı dengeler hem de zayıf saçlar için oldukça yararlıdır.

Ayrıca kullandığımız boya ve saç düzleştiriciler’i, saç kremi ve saç spreylerine özen göstermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir