Saç Dökülmesine Yeni Çözümler

Saç Dökülmesine Yeni Çözümler

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Genetik durumlar bu nedenlerin başı olurken, ikinci en büyük nedenlerden biri de duygusal stres ve psikolojik sonucu oluşan saç dökülmeleri gelir. Bu nedenleri; yüksek ateş veya şiddetli Enfeksiyona, ani kan kaybına, doğum sonrasında yaşanan Hormonal değişikliğe, ciddi hastalıklara, büyük cerrahi operasyonlara maruz kalmak izler. Bu sıkıntıya iyi gelen evde kolayca yapabileceğimiz çözümlere birlikte göz atalım …

1-Aloe Vera

Bir üniversitede yayınlanan bir makaleye göre; aloevera hakkında yapılan incelemeler ve araştırmalar sonrasında moruklara uykusuzluğa yanıklara ve cilt hastalıklarına da iyi geldiği gibi saç dökülmesine de oldukça etkili bir bitkisel çözüm olduğu belirtilmiştir .

Aloe vera yı saçınıza uygulamadan önce saçınızı iyice yıkayın ve bundan emin olun. Ardından masaj yapıyor saç derinize uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulamanız yeterli olacaktır. Bu işlemi haftada 2-3 kere, duş sonraları rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 Yoğurt, Bal ve Limon;

Saç dökülmesi için faydalı olan B5 Vitamini açısından zengin olan yoğurt, aynı zamanda saçların gelişimi için de son derece etkili proteinler içerir

 Amerika Birleşik Devletleri – Ulusal Tıp Kütüphanesin de yayınlanan başka bir klinik araştırmaya göre de; yoğurt ile ilgili yapılan başka bir araştırmaya göre  yoğurdun, aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

 Balın da hasarlı olan saçların iyileşmesinde oldukça etkili olan Antibakteriyel özellikler içerdiği ve özellikle kepeğe de iyi geldiği yapılan klinik araştırmalarda belirtilmiştir

Kullanımı;

Oldukça etkili olan bu kürü uygulamak için yaklaşık olarak bir miktar bala 2 yemek kaşığı yoğurt ve mide bulantısına da iyi gelen limon suyunu ekleyerek macun haline getirin ve bu karışımı dökülen saçlarınızın diplerine uygulayın sonra 30 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Patates:

1 Adet patatesi iyice dilimleyin bir bez vasıtasıyla ezme işlemi ile suyunu sıktıktan sonra 1 tatlı kaşığı bal ve su ekleyerek karışımı hazırlayın. Bu karışımı haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Saç derinize uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 25-30 dakika bekletip ardından durulamanız yeterli olacaktır.

 Diğer Çözümler :

  Duş sonrası ıslak saçları taramaktan kaçının. Çünkü saç ıslakken kopmaya ve dökülmeye karşı güçsüzdür. Tarama işlemlerini genellikle saç kuru iken yapmaya ve tarağın geniş dişli olmasına özen gösteriniz.

 Son olarak; düzleştiriciler gibi saçlarınıza çok fazla ısı uygulamaktan sakının ve saçınıza temas ettirdiğiniz herhangi bir kimyasalın (spey , jöle, vb. ) fazla uzun durmamasına ve kullanım sonrası durulanması na özen gösteriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir