Saç Dökülmesi Ve Kellik

Saç Dökülmesi Ve Kellik
Saç Dökülmesi Ve Kellik

Saç Dökülmesinin Nedenleri:

Erkekler ve kadınlarda yaş ilerledikçe saçları dökülür, erkelerin yaklaşık 3’de 2’si kel kalır. Ve ya 60 yaşına kadar bir kellik örüntüsü gösterir. Kellik, tipik olarak saç derisinden gelen aşırı saç kaybına işaret eder. Yaşlılıkla birlikte kronik saç dökülmesi kelliğin en sık belirtisidir. Ama saç dökülmesi (kellik) nedir? Sebep ve belirtileri neleridir? Merak ettiğiniz her şeyi aşağıda sıraladık

Saç Dökülmesi Nedir?

Saçlar, deri tabakasında saç foliküllerinde üretilen keratin isimli bir proteinden oluşur. Foliküller yeni saç hücreleri ürettikçe, eski hücreler cildin yüzeyine yılda yaklaşık 20 cm itilir. Görebildiğin saç salında bir ölü keratin hücreleridir. Ortalama bir yetişkinin kafasında toplam 100.000 ile 120.000 saça sahiptir, aynı zaman da günde 100 saç telini kaybeder.

Kellik Belirtileri nelerdir?

Eğer saçlarınız, başınızın tepe kısmında süratle dökülüyorsa, bu saç dökülmesinin (kellik) belirtisi olabilir. Genel olarak, saç dökülmesinde, yerine gelmeyen saç bölümlerinde hafif tüylenmeleri görürüz.

Kellik Nedenleri

Kelliğin, sebebinin ne olduğuna bağlı olarak birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Aniden veya kademeli olarak ortaya çıkar. Kafa derisini etkiler, veya tüm vücudunuzu etkileyebilir. Bazı saç dökülmesi türleri kalıcıdır, ama bazıları da geçici olabilir.

Saç Dökülmesi Nedenleri?

1-Alopesi Areata (Saçkıran)

Bu tip saç dökülmelerinde düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama biçimi kel alanları vardır. Belirli yaş sınırı yoktur. Genellikle stres ve sinir sebebiyle oluşur. Çocukluk yaşlarında ortaya çıktığında kısaca bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklarla ilişkili olabilir.

2-Tiroid Hastalıkları

Fazla ve z çalışan tiroid saç yitirilmesine neden olabilir. Tiroid hastalıkları laboratuvar testleri ile kanıtlanabilir. Hatalığın tedavisi ile saç dökülmesi de düzelir

3- Saçlı Deriyi Tutan Hastalıklar

Liken planopilaris ve mantar hastalıkları dediğimiz farklı saç hastalıkları, saçlı deriyi tutan hastalıklar saç dökülmesine sebep olabilir.

4-Kanser Tedavileri Ve Kanser

Bazı kanser tedavi ilaçları, saç hücrelerinin bölünmesini durdurabilir. Saçlar deriden çıkınca kırılır ve zayıflar. Bu durum terapiden yaklaşık 2-3 hafta sonra başlar ve hastalar saçlarının %80-90’ını kaybeder. Ama endişelenmenize gerek yok tedaviden sonra saçlar yine büyümeye başlar

5-İlaçlar

Kalp hastalığı, gut, depresyon, yüksek gerilim ve romatizmal gibi hastalıkların tedavisi için verilen ilaçlar ve yüksek doz A vitamini, sivilce ve sedef tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine sebep olur

Saç Dökülmesinin Tedavi

Bazı saç dökülmesi tipleri için etkili yöntemler vardır. Saç dökülmesi tersine çevirebilir veya en aza indirebilir. Düzensiz saç dökülmesi gibi bazı durumları saçlar bir yıl içinde tedavi olmaksızın yeniden canlanabilir.

Saç dökülmesine yönelik tedaviler arasında saç büyümesi, ilaçlar ve saç kaybını azaltmayı teşvik eden ameliyatlarda mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir