Saç Dökülmesi, Saç Neden Dökülür?

Saç Dökülmesi, Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi nedir? Saçlarımız neden dökülür?

Ortalama bir saç telini ömrü 4-5 yıldır ve sağlıklı bir kafa derisinde ortalama 100-150 bin tane saç teli bulunur. Gençlerde günde yaklaşık 100-150 saç teli dökülür ve bu olay normal olarak karşılanır. Saç dökülmesi sağlıklı bir bireyde 1-2 ay sürebilir ve bu olay yılda 2-3 kez tekrarlar. Saç eğer 2 ay dan  fazla sürer ise kişinin dikkatli olması gerekir.

Saç dökülmesinin sebepleri:

   Saç dökülmesinin sebepleri kişiye, insanlar; genetik faktörlere, yaşa, cinsiyete, beslenmeye (kansızlık, vitaminsizlik vb.), bakıma göre olabilir. Saç dökülmesinin sebepleri arasında en başta stres ve demir eksiliği gelir. Hormon bozukluğu ve mevsimsel değişikliklerinde saç dökülmesinin sebepleri arsına koyabiliriz.

1-Deri Problemleri :

   Deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesinin en etkili sebeplerindendir. Deri hastalığı sebebi ile dökülen saçlar deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkiler ve bunun sonucunda; egzama, sedef hastalığı, aşırı yağlanan deri, akne, liken hastalığı ve mantar hastalıkları gibi hastalıklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

2-Genetik Problemler:

   Saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde farklı nedenlerle ortaya çıkar. Erkeklerde saç dökülmesi sıklıkla genetik olan ve toplumun  %60’ında görülen erkek tip hormona duyarlı saç dökülmesidir ve bu kroniktir. Yaş ilerledikçe kellik artar.

Bu tip dökülmeler kadınlarda da görülmektedir özellikle ailesinde de bu tür problem olan bayanlarda bu tür saç dökülmesi daha sık görülür. Günümüzde genç bayanlarda fazlalıkla 16-19 yaş erkek tipi saç dökülmesi görülür. Bunun sebepleri ise; Dengesiz beslenme, aşır stres, uzun süreli aç kalma ve hormonsal problemlerdir.

3-Yanlış beslenme

   Saç canlı bir organ olduğu için beslenmesi ve canlanması gerekir. Beslenme saç dökülmesinde etkili rol oynar. Düzenli ve sağlıklı beslenmeme, tek tip beslenme ve karbonhidratlı beslenme ve uzun süreli açlıklarda fazlaca tüketmekte sacı etkileyen bir faktördür.

4-Vitamin eksikliği (kansızlık)

   Kişi dengeli beslendiği halde saçları halen dökülüyorsa saç için gerekli olan minerallerin ve vitaminlerin kanda eksik olması da saçı döken diğer etmenlerdendir. Saçın dökülmesini engelleyen, mineral ve vitaminler; en başta B 12 ve D vitamin gelir ardına da demir, folik asit,  biotin, çinko, vitaminleri kanda eksik ise saç yeteri kadar güzlü olmaz ve DÖKÜLÜR.

5-Kozmetik etkenler

   Kadınların güzellik ve kozmetik ürünleri aşırı kullanması saç dökülmesinin etkili faktörlerdendir. Saçları sıkı bağlamak, düzleştirici, iç boneler, açıcılar, aşırı ısıya maruz bırakan fön, saç rengini açan boyalarda saça zarar verecek saç dökülmesine sebep olacak faktörlerdendir.

6-Stres ve Depresyona bağlı dökülme l açar

    Saç dökülmesine neden olan bir diğer sebepte aşırı strestir. Ayrıca Anksiyete, depresyon ve psikozların tedavi etmek amacı ile kullanılan ilaç ve haplarda saçı olumsuz etkiler ve dökülmesine yol açar.

7-Hormonsal nedenler

Eğer kişide hormonsal sıkıntılar var ise yani; kilo alımında hızlanma, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, aşırı akne ve tüylenmede artış gibi hormonsal sıkıntılar yaşıyor ise ve aynı zamanda saçıda dökülmüş ise buna hormonsal saç dökülmesi diyebiliriz.

Saç Dökülmesini Önleme Ve Tedavi Yöntemleri

Saçınızın dökülmesini istemiyorsanız yapmanız gerekenleri şöyle sıraladık

-İlk olarak stresten uzak durun.

-Ardından düzenli uyku gelir. Saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız uyku saatlerinizi düzenleyin ve dikkat edin.

-Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan mümkünse uzak durmalısınız.

-Saçlarınızın sağlıklı ve canlı olması için Çinko, B12, Bakır, Folik asit, içeren maddeleri tüketin

-Çoğunlukla gençlerin ve çocukların tükettiği  “ fast food “ tarzında yiyecekler yeme alışkanlığınız var ise hemen terk edin. Antioksidan içeren yiyecekleri (sebze-meyve) sofranızdan eksik etmeyin.

-Eğer gerçekten saç bakımına önem veriyorsanız uzman kişiler kontrolü dışında tavsiye edilen saç bakım ürünlerini kullanmayın.

-Normal sayıda saç dökülmesi (günlük 50-150 adet) normaldir. Ama bu sınırları aşacak şekilde fazla ise en kısa zamanda bir dermatoloğa gitmeyi sakın unutmayın !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir