Saç Boyasının Yan Etkileri

Saç Boyasının Yan Etkileri
Saç Boyasının Yan Etkileri
Saç Boyasının Yan Etkileri

Saç Boyasının Zararları;

İnsanlar saçlarındaki beyazları kapatmak ya da sahip olduğu saç rengini açmak ve koyulaştırmak kedilerini daha iyi hissetmek adına boyaya başvururlar.Saç boyası içerinde çeşitli kimyasal maddeler ve kanserojen içeren maddeler bulundurur. Bu maddelerin bazıları içersin de kansere neden olan pigmentler bulundurur.

Yurt dışında yapılan araştırmalara göre saçlarını sıklıkla boyayan kişilerin özellikle lenfama kanserine yakalanma oranı oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.

Saç Boyalarının Zararları

-çeşitli alerjik hastalıklar

-yüzde ve gözde ödem

-saç diplerinde yaralar

aşırı kepeklenme

-saç dökülmeleri

-baş ağrısı

-derinin dengesini bozar

-deride sulu yaralar

saçta incelme

-kuruma ve kopma

Boyanın Doğal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

-İçeriğinde rezorsinol, amonyak, phenylene diamine ve hidrojen peroksit maddeleri bulunmaması gerekir.

-Doğal boyalar, saç rengini açamaz. Saç kutusunda koyu saç rengini, sarıya boyaması olanaklı gösteriyorsa, doğal değildir.

Doğal boyalarda, boyamadan bir süre sonra boya akar ve beyaz saçlar görünmeye başlar

– Boyanın kutusunda Avrupa’da Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik (BDİH) sertifikası bulunmalı.

Genellikle saç dökülmesi sorularına neden olup olmadığını merak edilen saç boyası hakkında tüm ayrıntıları bu günkü yazımızda bulabilirsiniz. Uzmanların önerisi ile kesinlikle saç boyası kullanmak önerilmez. Saç boyası yerine kına tercih edebilirsiniz.

-saç boyasının içinde bulunan bazı pigmentler kansere neden olmaktadır. Avrupa da yapılan bir araştırmaya göre; sık sık saç rengini değiştiren kişilerde ‘lenfoma kanseri ‘ riskinin yüksek olduğu belirlenmiştir.

-saç boyasının içinde bulunan PPD maddesi, saç köklerinde yara oluşmasında, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, cilt derilerinde, döküntü, göz kapaklarında şişlik gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

  • Özellikle kokular alerjisi olanlar maske kullanarak uygulaması gereken saç boyası, göz kapaklarında şişlik, göz ve burun çevresinde deri döküntüsü gibi reaksiyonlarda farklı hastalıklar neden olabilir.
  • Saç boyama işlemi yapılırken kesinlikle oda hava almalıdır. Çünkü saç boyasındaki kimyasal koku solunum yolunuzu rahatsız edebilir.

Boya Çeşitleri:

1-Kimyasal Boyalar:

Üç ana kimyasal boya vardır:

Direkt boyalar saçı değiştirmez. Doğrudan saç telinin dış yüzeyine sabitlenirler. Boya negatif, saç pozitif yüklü olduğundan birbirlerine mıknatıs gibi yapışarak saça sabitlenirler.

Bu boyalar saçın renginin açılmasına veya beyaz saçların örtülmesine izin vermez ancak saçta yansımalar sağlar. Etkileri birkaç (genellikle 6-8) yıkamadan sonra hafifler. Oksidasyon bazlı boyalardan daha iyi tolere edilirler.

Kalıcı boyalar olarak bilinen oksidasyon bazlı boyalar saç teline nüfuz eder. Bunlar, saçın ve özellikle saça rengini veren melanin’n yapısını değiştirir.

Bu boyalar beyaz saçların tamamen kapanmasına izin verdiği gibi, saç rengine yapılacak açma veya koyultma gibi kökten renk değişimleri için de uygundur. Dayanıklılıkları ise uzun sürelidir.

2- Doğal Boyalar:

Doğal boyalar saçı kuvvetlendirir..

Kına çok popülerdir. Kınanın avantajı çivit, papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmaması dır. Kına en fazla tanınan doğal saç boyasıdır.

Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez, beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır.  Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız Nötr kına uygulayın: boya maddelerinden arınmış kına saçınızı boyamaz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir