Reflü Nedir

Reflü Nedir

Reflü Nedir?

 Mide asidinin patolojik şekilde mideden yemek borusuna (özefagusa) doğru geri kaçışı Reflü’dür. Hastalığın bir belirtisi de göğüs kafesinin arkasında yanmadır. Hastalar çoğunlukla bu şikâyet ile başvurur. Reflü’nün tek belirtisi yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesidir. Reflü sıklıkla yemek yedikten sonra olur. Reflü’nün tedavi yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Reflü’nün Belirtileri:

Reflü’nün belirtileri şunlardır; çikolata, alkol, taze sıkılmış meyve suları, baharatlı ve yağlı gıdalar tüketildiğinde artan yanma şikayetleridir. Mideden boğaza doğru ilerleyen ve daha ziyade yemekten sonra oluşan yanmadır.

Reflü’nün Nedenleri Nelerdir?

Reflü nedenlerinin kökünde yemek borusunun uzun süre, fazla miktarda mide asidik içeriği ile etkileşimde olmasıdır. Mide asidi ile yemek borusu uzun süreli teması yemek borusunda hasara yol açar ve bu da yanma hissini ortaya çıkarır.

Reflü’nün Tedavisi?

Reflü tedavisinde en önemli nokta yaşayış tarzıdır. Birçok insan yaşam tarzında değişiklik yapıp birkaç tıbbi ilaçla Reflü’yü kontrol altına alabiliyorken, bazı hastalarda cerrahi tedavi gerekmektedir. Reflü tedavisinde ilk gereken işlem genellikle mide asidini baskılayan ilaçlar ve yaşam tarzında değişikliktir. Obezite karın içi baskıyı arttırır bunun sonucunda Reflü şiddeti artar. Bu yüzden hasta fazla kiloların  Mide asidinin patolojik şekilde mideden yemek borusuna (özefagusa) doğru geri kaçışı Reflü’dür. Hastalığın bir belirtisi de göğüs kafesinin arkasında yanmadır. Hastalar çoğunlukla bu şikâyet ile başvurur. Reflü’nün tek belirtisi yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesidir. Reflü sıklıkla yemek yedikten sonra olur. Reflü’nün tedavi yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz. da kurtulmalı. Ama kurtulması ve bırakması gereken birkaç şey daha var; sigarayı bırakmalı, yağlı yemekler veya kızartmadan uzak durmalı, dar elbiseler giymemeli, domates salçasından, alkolden, çikolatadan, naneden, soğan ve sarımsaktan uzak durmalıdır.

Reflü Tedavi Edilmezse:

Eğer Reflü tedavi edilmezse yemek borusunun alt kısmı daralabiliyor ve buna bağlı olarak da ciddi yutma güçlükleri yaşanabiliyor. Ayrıca fazla asit ve mide içeriğine bağlı ülserler de ortaya çıkabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir