Propolis Faydaları Neler? İşte Müthiş Etki!

0 48

Propolis fiyatı ne kadar? Propolis nedir? Propolis zararları var mı? Propolis damla ve propolis beeo nasıl kullanılır? Propolis nereden alınır? Propolis faydaları ve zararları nelerdir? Tüm bu bilgiler için yazımızın devamını okuyun.

Propolisin Müthiş Etkileri

Propolis kanseri tedavi etmeye yardımcı olur. Kansere karşı etkisiyle birçok insanın umudu oldu. Propolis, 300 adet aktif bileşen içerir. Etkisi hakkında araştırma yapıldığında, propolis içindeki bazı maddelerin kansere karşı olduğu belirtiliyor. Özellikle kanserojen hücrelerin çoğalmasını önler ve sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşüm olasılığını azaltır ve kanserin bir organdan diğerine yayılmasını önler. Böylece bu etkilerle kansere karşı savaşmaya yardımcı olur. San Diego Eyalet Üniversitesi Biyoinformatik ve Tıbbi Bilişim Araştırma Merkezi’nden Seema Patel, propolis ve kanser hakkında detaylı bir araştırma yaptı. Propolisin beyin, baş ve boyun, cilt, kan, pankreas, böbrek ve mesane, prostat, kolon gibi bazı kanser türlerine karşı olabileceği belirtiliyor. Meme kanseri ve karaciğer kanseri de bunlara dahil. Bununla birlikte, kanser büyük bir sağlık problemidir. Tedavi kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bu nedenle, kansere karşı propolis kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Doktorunuzun tavsiyelerine göre kullanıp kullanmamaya karar vermelisiniz.

propolis faydaları

Propolis yanıklara karşıdır. 2002 yılında yapılan bir ankete göre yanıklarda önleyici etkisi olan ikinci derece yanıkların tedavisinde de iyileşme etkileri propolisin yararları arasındadır.

Propolis diş yapısını korur. Eski Yunanistan ve Roma doktorları propolis’i ağız dezenfektanı olarak kullandılar. Günümüzde propolisin diş eti iltihabına karşı etkili olduğu belirtilmektedir. Propolis, dişlerde bakteri plağı oluşumunu önler ve diş boşluğunu azaltır. Aynı zamanda kemik ve kıkırdak yapısını da korur.

Propolis siğillere karşıdır. Farklı siğil tipleri olan hastalar 3 ay boyunca propolis ve ekinezya ile tedavi edildi. Propolis kullanan hastaların siğillerinde daha fazla iyileşme olduğu görüldü.

Propolis Faydaları Nelerdir?

  1. Propolis bağışıklık sistemini güçlendirir.
  2. Propolis, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşıdır.
  3. Propolis ayrıca sivilce gibi cilt sorunlarına yardımcı olur.
  4. Propolis dermatit tedavisinde kullanılabilir.
  5. Propolis parazitlere karşı koruma sağlar.
  6. Propolis boğaz ağrısı için iyidir.

Propolis Nedir?

Bal arıları, bitki saplarından ve çiçeklerden propolis topladıktan sonra tükürüklerini propolis ile karıştırarak oluşur. Propolis, arı poleninden farklıdır. Propolis, kolofonyum ve yapışkan bir madde olarak tanımlanmaktadır. Aslında arılar kovanı korumak için propolis üretirler. Arılar, kovanın ve iç tarafın açık veya çatlak tarafını örter. Bu yüzden diğer organizma veya canlıların kovana erişimini engeller. Propolisin içeriği, hangi arıların toplandığına, toplanma zamanına ve yerine göre değişir. Bilim adamları, propolis içeriğinin, amino asitler, polifenoller, aldehitler ve steroidler gibi 300’den fazla doğal bileşen içerdiğini keşfetti. Genellikle ham propolis, yüzde 50 reçine, yüzde 30 balmumu, yüzde 10 uçucu yağ, yüzde 5 polen, yüzde 5 bileşikten oluşur.

Propolis Nereden Alabilir?

Özellikle ezanelerde birçok faydası olan propolis bulmak mümkündür. İki biçimde olan sıvı ve katı halde yaygın olarak satılmaktadır. Sıvı olan bir damla gibi gözükürken, katı olan küçük kahverengi, yeşil veya sarımsı tane şekillerdedir. Sıvı olan daha çok tercih edilir. Bu nedenle sıvı olanın kolayca ve yaygın olanı kullanılır.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Katı ve sıvı halde bulunan Propolis farklı şekillerde kullanılabilir. Katı formu yiyeceğinize ve içeceğinize rendeleyerek ekleyebilirsiniz. Sıvı formunu çayınıza on damla damlayarak kullanabilirsiniz. Bu arada bir boğaz iltihabı, diş eti probleminiz varsa, sıvı propolisle gargara yapabilirsiniz. Günümüzde propolis kremlere, losyonlara, merhemlere ve diş macunlarına eklenir. Aynı zamanda bu şekilde kullanılır.

Diğer doğal ürünler hakkındaki yazılar için TIKLAYIN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.