Pilates ile Zayıflamak Mümkün mü ? Ayrıntılar …!

0 56

Pilates ile Zayıflamak Mümkün mü ? Ayrıntılar …! Son zamanlarda lüks semtlerde sayıları her geçen gün artan pilates merkezlerinin zayıflamaya etkisi var mı yok mu bu konu hakkında diyetvezayiflama.net ekibi olarak detaylı bir araştırma yaptık. Şimdi onu sizinle paylaşacağız. Eğer vücudunuz çelimsiz ve zayıf ise vücut kitle endeksinin bir hayli düşmüşse ve yakın zamanda bir sakatlanma geçirmişseniz pilatesi öneriyoruz. Bu küçük kısa egzersiz yöntemleri vücudunuza elastikiyet, esneklik ve denge katacaktır. Bu sayede vücut farkındalığınızı daha iyi hissedecek ve kontrolü elinize almış olacaksınız.

Aynı zamanda sağlıklı nefes alıp vermenizi de sağlayacak pilates teknikleri de vardır. Aslında vücudunuzun normal nefes alıp verme sürecini kontrollü bir şekilde yapmanızı sağlıyor olması pilatesin sağladığı en önemli kazanım olsa gerek. Bu vesileyle kaslar güçlenerek vücudunuzun zararlı toksik maddelerden temizlenmesi sağlanmaktadır. Şimdi pilatesin zayıflamaya etkilerini beraberce inceleyelim.

Pilates Zayıflamaya Etkisi Var Mı

Platesin Zayıflamaya Etkisi

1. Burnunuzdan nefes almaya başlamak birinci adı olmalıdır. Bu temel minder hareketiyle ciğerlerden nefes almaya başlayabilirsiniz. Zaten bu hareket sonrası ciğerlerinizin genişlediğini hissedeceksiniz. İçinize havayı alırken diyaframınızın sıkıştığını hissedeceksiniz. Havayı alırken aynı zamanda karın bölgesini içinize çekerek, yukarı doğru kaldırarak kaburgalarınızı genişletmeye çalışmış olursunuz.

2. Ağzınızı açıp nefes vermeye başlayabilirsiniz.  Bundan sonra karın kaslarınızdan ciğerlere dolmuş olan havayı kademeli olarak azaltın. Gövdenizden destek alarak ciğerlerdeki havayı boşaltın.  Nefes verilirken kasların çok fazla gerilememesi bunun yerine tam tersi istikamette yani karın kaslarından daha fazla yardım alınması iyi olacaktır. Bunun için ciğerleri boşaltmak adına aşırı efor sarf etmemek lazımdır. Yoğun bir şekilde nefes alırken vücudunuzun yan kısımlarının kalça ile kaburga arsında kalan kısımların adeta uzadığını hissetmemeniz içten bile değil.

3. Bu minval üzere yaptığınız egzersiz antrenmanını en az 4 kez tekrar etmenizde fayda vardır. Bu jimnastik hareketini yaparken mümkün mertebe bir önceki adımdan daha fazla yararlanmaya çalışmak gerekir. Yanı daha fazla hava çekip daha fazla hava dışarıya aktarmak gerekir.

Pilates İle Zayıflamak İçin Önemli İpuçları

Pilates yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli ipuçları var. Şimdi bunlara kısaca değinelim.  Öncelikle çok dikkat edilmesi gereken yönlerden biri ciğerlere sınırsız hava ile doldurmak. Göğüs kafesine mümkün olduğunca ciğerlerden sık hava almak gerekmektedir.

Hava alırken sıralama diyafram ile başlamalı, sonra göğüs ve son olarak da köprücük kemiğinin hareketini hissetmeye çalışmalısınız. Farkındalığınızı çokça kullanmalı ve bu sıralamayı da dikkate alarak hissetmeye çalışmalısınız. Bu sayede en iyi faydayı almış olursunuz. Sağlığınız için ciğerlerinizin tümünü tam olarak kullanmaya dikkat göstermelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.