Papatya Çayı ve Faydaları

Papatya Çayı ve Faydaları

Faydalı Çaylar:

1- PAPATYA ÇAYI;

 Papatya çay Orta Çağ’dan beri tıbbi amaçla kullanıldığı bilinmektedir. Huzurlu bir uyku veren papatya çayının ağrıyı azalttığını ve Enfeksiyonla savaştığı açık ortadadır. Hoş, hafif bir tadı ve Aroması vardır. Kafein içermez. Boğaz ağrısı nedeniyle uyumakta yemek yemekten zorlanıyorsanız yatmadan önce içebilirsiniz.

2-NANE ÇAYI;

Nane çayı iltihap önleyici bileşikler içerdiğinden, boğaz şişliğini rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Yutağı yumuşatarak ağrıyı da hafifletir. Taze nane yapraklarını kaynar suda üç beş dakika bekleterek kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, piyasada satılan çeşitlerini de tüketebilirsiniz. Nane çayı doğaldır ve kafeinsiz dir. Ve şeker eklemeye gerek yoktur.

3- Melisa Çayı;

Yorgunluk ve mutsuz’ luk  gibi sorunları ortadan kaldıran melisa çayı, kış aylarının yarattığı Depresif etkilere de bire birdir. Melisa çayını lezzetli hale getirmek için içerisine bir dilim limon atabilirsiniz. Melisa çayını uyku öncesi içmek uykuya dalmayı oldukça kolay hale getiriyor. Kış aylarında sıcak bir şekilde tüketilen melisa çayını yaz aylarında ise serinlemek için tüketmek mümkün.

4- Kuşburnu Çayı;

Cilt formunu koruyan ve cildin elastikiyetini artıran kuşburnu çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren yapısı ile de en önemli kış çayları arasında bulunuyor. Hastalıklara karşı da direnci arttırır. Tam bir C vitamini deposu olarak bilinir. Günde 2-3 bardak kuşburnu çayı idrar yolları sorunlarında da soğuk algınlığı sorunlarını ortadan kaldırır

5- Zencefil Çayı;

Zencefil çayı Kış hastalıklarını önleyen aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatan karışımlara sahiptir. Soyulmuş halde olan zencefili ince ince dilimleyerek 10-15 dakika kaynatın. Çayınız kaynadıktan sonra tatlanması için üzerine bir çay kaşığı bal ve birkaç damla limon ilave ederek içebilirsiniz.

6-Tarçın Çayı;

Boğaz ağrılarında son derece etkili olan tarçın çayı soğuk algınlığı Semptomlarını da azaltıyor. Tarçın çayının kan şekerini sabit tutma, kalp sağlığını destekleme, kilo kaybını teşvik etme kansere karşı koruma, iltihabı azaltma, beyin işlevini koruma gibi önemli faydaları bulunmaktadır. Tarçın çayını bir çay kaşığı bal ve bir dilim limon ile tatlandırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir