Obezite Hakkında Bilmediklerimiz!

Obezite Hakkında Bilmediklerimiz!

   Obezite Nedir

Obezite günümüzde en çok rastlanan hastalıklardan biri olmaya başladı. Obezite genel olarak vücudumuzda yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının istenmeyen seviyelere ulaşmasıdır.

        Bilindiği gibi beslenme anne karnında başlayıp ölene kadar devam eder. Teşhisi tam olarak konulmasa da bazı kesimler genetik olduğunu. yada dengesiz beslenmeden kaynaklandığını biliyoruz. Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için aldığımız ve verdiğimiz enerjinin dengesini iyi dengelemeliyiz.  Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

      Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.

      Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

     Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır

Obezitenin Nedenleri

    Obezitenin nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber tedavisi de ön görülememektedir. Fiziksel aktivite ve aşırı yanlış beslenmek başlıca nedenlerinden sayılır. Bu nedenlerinde yanında genetik, çevresel psikolojik nedenler gibi bazı faktörlerde dengesiz beslenme ve metabolizmamızın bozulmasına yol açan sebeplerdendir.

     Kısaca sıralarsak,

 1. Dengesiz beslenme
 2. Sigara ve alkol
 3. Stres
 4. Fiziksel aktiviteler
 5. Yaş ve cinsiyet
 6. Hormon bozuklukları
 7. Genetik etkenler
 8. İlaç ve yanlış diyetler

    Ayrıca yapılan son araştırmalara göre anne sütü ile beslenen yada beslenemeyen çocuklar arasında farklılık gösterilmemektedir.

 Obezitenin Tedavisi :

     Obezitenin oluşumu çocukluk dönemimden başlayıp ergenlik sürecini takip eden yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliğini kapsamakla beraber bu alışkanlıklarından kurtulmak ta oldukça zorlu bir süreç takip eder.

Obezite tedavisinde kullanılan bazı yöntemler.

 • Diyet tedavisi
 • Eğzersiz fiziksel aktiviteler
 • Farmakolojik tedavi
 • Cerrahi operasyonlar

1.Diyet Tedavisi:

Bu tedavide amaç bireye düzenli ve doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak. Tıbben belirlenen Vücut ağırlığının, boya göre olması gereken (BKİ= 18.5 – 24.9 kg/m2) düzeye indirilmesi hedeflenmelidir.

2.Egzersiz ve fiziksel aktivite:  

Obez kişilerde her gün fiziksel olarak aktif olmak amaçlanmaktadır. Enerji kaybı kişinin yaptığı egzersiz ve aktivitelerin yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Bu aktiviteler yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı kesin olarak azalttığı tıbben kanıtlanmıştır.

3.Farmakolijik Tedavi:

Kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayı hafif ve orta derecede olmasına özen gösterilmelidir. İlaçların sağlık yönünden güvenilir olması, bağımlılık yapmaması ve mutlaka hekim tarafından kontrollü bir şekilde verilmesi tavsiye edilir.

4.Cerrahi Tedavi:

  besinlerin gastrointestinal sistemde emilimlerini azaltmaktır. Bu amaçla bypass, gastroplasti, gastrik bantlama, gastrik balon vb. yöntemleri kullanılır. Rekonstrüktif cerrahide ise amaç; vücudun çeşitli bölgelerinde lokalize olmuş mevcut yağ dokularının uzaklaştırılmasıdır. Bu tedavi estetik ağırlıklıdır ve eğer hasta obezite tedavisinin gereklerini yerine getirmezse yağ birikimi tekrar gerçekleşmektedir.

 Obezitenin neden olduğu sağlık sorunları

 İnsülin direnci – Hiperinsülinemi

Tip 2 Diabetes Mellitus( Şeker Hastalığı)

Hipertansiyon( yüksek tansiyon)

Koroner arter hastalığı

Hiperlipidemi – Hipertrigliseridemi (Kan Yağlarının Yükselmesi)

Metabolik sendrom

Safra kesesi hastalıkları

Bazı kanser türleri (kadınlarda safra kesesi, endometriyum, yumurtalık ve meme kanserleri, erkeklerde ise kolon ve prostat kanserleri )

Osteoartrit

Felç

Uyku apnesi

Karaciğer yağlanması

Astım

Solunum zorluğu

Gebelik komplikasyonları

Menstruasyon düzensizlikleri

Aşırı kıllanma

Ameliyat risklerinin artması

Ruhsal sorunlar (Anoreksiya nevroza (yemek yememe) veya Blumia nevroza (kusarak yediği besinlerden yararlanmama), Binge eating (tıkınırcasına yeme),  gece yeme sendromu gibi ortaya çıkabilir veya bir şeyi daha fazla yiyerek psikolojik doyum sağlamaya çalışma)

Toplumsal uyumsuzluklar

Özellikle sık aralıklarla ağırlık kaybetme ve kazanma sonucunda deri altı yağ dokusunun fazla olması nedeniyle deri enfeksiyonları, kasıklarda ve ayaklarda mantar enfeksiyonları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir