Nişasta Bazlı Şekerin Zararı Var Mı? Yan Etkileri

0 108

Nişasta Bazlı Şekerin Zararı Var Mı? Yan Etkileri Neler … ? Başlıklı yazımızda sizlere gerekli tüm bilgileri paylaşmaya çalışacağız… Halk arasında Mısır şurubu olarak ta bilinir. Fruktoz içeriği yüksek ve ucuz olan bu ürün, Nişasta Bazlı Şeker olarak bilinir. Amerika’da 1800’lü yıllarda ilk imalatı yapılmış ve o dönemlerde piyasaya sürülmüştür. 2000 yılına kadar yüksek oranda pazar payını arttıran bu şeker türünün ilk başlangıç tarihi 1970’tir. Ancak o dönemlerde çok düşük bir üretime sahip iken, insan vücudunda bağımlılık yaptığından dolayı gün geçtikçe talep görmüş ve yıldan yıla üretim miktarı artmıştır.

Üretim miktarı dünyada 12,5 ton iken bu miktar, ülkemizde yaklaşık olarak 400 bin ton civarındadır. Her ne kadar Avrupa Birliği ülkelerinde Nişasta Bazlı Şeker üretimi çok düşük düzeylerdeki kotalarla sınırlandırılırken, bu oran tam tersi ülkemizde kotası arttırıldığı ve şeker pancarı üretiminin arttırılması yoluna gidilmiştir. Bunun sonucu olarak %1-2 civarında olması bile sağlık çevrelerinde zararlı görülürken bu oran 1970-1990 yıllar arasında kişi başı üretim miktarı 35 kiloyu geçmiştir. 90 lı yıllara gelindiğinde ülkemizde Mısır Şurubu üretimi %40’lara kadar çıkarılmıştır.

Nişasta Bazlı Şeker Nerde Bulunur?

En başta şunu belirtelim ki; asitli ve gazlı tüm içeceklerde yüksek oranda Mısır Şurubu bulunmaktadır. Kek, Çikolata, jöleli yiyecekler, şekerli reçeller ve buna benzer birçok ambalajlı ve raf ömrü uzun yiyecekte bulunmaktadır.

Nişasta Bazlı Şekerin Zararları

Bilim çevrelerinin yaptığı araştırmalarda, Fruktoz oranı bir hayli yüksek olan Mısır Şurubunun özellikle şişmanlık, bozuk metabolik reaksiyonlar, insülin direnci ve koroner hastalıklara davetiye çıkardığı belirtilmektedir. Çocuk yaşta, özellikle 2 yaş altı çocuklarda kullanımının gelişim evresinde gelişim bozukluklarına yol açtığı yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Hatta ileri yaşlarda kalp krizi riskini arttırdığı ve hipertansiyona sebep olduğu ifade edilmektedir.

Organ yetmezliklerinin de başlıca sebebinin yine insülin direnci oluşturan Mısır Şurubunun sebep olduğu güçlü bir şekilde dile getirilmektedir. Isıtılarak yenilmesi tercih edilen yiyeceklerde özellikle Fruktoz içeriği ile bilinen Nişasta Bazlı Şeker yerine, Sakkaroz miktarı yüksek olan doğal şeker ürünlerine rağbet edilmesi daha doğru görülmektedir.

Nişasta Bazlı Şekerin Zararı

Nişasta Bazlı Şeker Konusunda Öneriler

Market alışverişlerinde özellikle de tetrapak ile paketlenmiş ürünlerde şeker oranı yüksek ürünlerin alınmaması ve işlenmiş şeker formunda olan ürünlerle karıştırılmış kimyasal yoğunluklu ürünlerin tercih edilmemesi önerilmektedir. Vücudun şeker ihtiyacının giderilmesi isteniyorsa çok az oranda yenilmeli veya şeker pancarı fabrikalarından mümkün ise az işlenmiş şekerlerin alınması önerilebilir. Bu, hem bireysel sağlığımız hem de çocuklarımızın geleceği için çok önemlidir

Etiketler : Nişasta Bazlı Şekerin Zararı nelerdir, Nişasta Bazlı Şekerin Zararı ve yan etkileri, Nişasta Bazlı Şekerin Zararı nedir, Nişasta Bazlı Şekerin Zararı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.