Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı Nedir?
Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes darlığı, kişinin günlük işlerini yapmasına engel olan ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır.

Pek fazla sebepten dolayı oluşan bu durum, kişinin nefes alıp vermesini hissetmesi ve bu işi güçlükle yapmasıdır. Bazı hastalarda akciğere bağlı olarak gelişen nefes darlığı, kalp problemleri ya da tamamen psikolojik nedenlerle nefes darlığı yaşayabilirsiniz.

Ani olarak gelişen nefes darlığı sıkıntılarının ana kaynağı ise sıklıkla akciğer ve kalbe bağlı olarak gelişirken, günler içinde yavaş yavaş ortaya çıkan sebepler ise kronik ve subakut (hızlı başlayan ve kısa süreli) nedenler olarak değerlendirilir.

Nefes Darlığının Belirtileri Nelerdir?

Kişinin hayat kalitesinin düşünmesine günlük yaşantısındaki aktivitelerine engel olan nefes darlığı, ciddiye alınması ve bu duruma neden olan nedenlerin araştırılası gerekir. Sizler için sıraladığımız nefes darlığının belirtileri;

-Ayak bileklerinde ve bacaklarda görüle şişkinlik

-Nefes alıp vermede güçlük

-Baş ağrısı ve baş dönmesi

-Hırıltılı solunum

-Kilo kaybı

-Yorgunluk hissi

-Kalp çarpıntısı

-Göğüs ağrısı

-Nefes alınmadığını hissederek gece uykudan uyanma

Kanlı balgam gibi

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Nefes darlığına sebep olan hastalığın ardından, doktor tarafından uygun tedavi düzenleyerek bu rahatsızlık giderilir.

Sıklıkla sorulan sorulardan biri “nefes darlığına ne iyi gelir“ sorusudur. Altta yatan hastalığın tedavi edilmesi ile birlikte, nefes alma şikayeti de ortadan kalkar.

Ancak bu sadece tedavi ile bitmiyor aynı zamanda sigaradan uzak durmak, kimyasal temizlik ürünlerin karıştırmamak ve solumamak, uzun süreli kirli hava solumamak olası nefes darlığı şikayetlerini önler.

Nefes Darlığına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Keçi Boynuzu;

Orta büyüklükteki 5-6 adet keçiboynuzu soğuk su ile yıkayın. Daha sonra küçük parçalara ayırın ve kaynayan suya atın. 6-7 dakika kaynatıldıktan sonra da suya süzülerek bir kavanoza aktarın. Keçiboynuzu kürünü buzdolabına saklamalı, en fazla 3 gün içerisinde tüketilmelidir.

Uyarı; Keçiboynuzu yoğun mineral içerdiğinden tansiyon, şeker gibi hastalıkları olanların kullanmasını önermiyoruz, sizi olumsuz etkileyebilir.

Kahve; Düzenli olarak günde 2 bardağı geçmeyecek şekilde içmeli. Sütsüz ve şekersiz olarak tüketmenizi öneriyoruz.

Limon Ve Bal; Taze sıkılmış limon suyu organik bal ile karıştırılır. Bir bardak sıcak suya ekleyerek düzenli olarak yenilenir. Günde 2-3 kez tüketmenizde bir sakınca yoktur.

Zencefil; Soyulmuş taze zencefil kökü parçalar halinde kesilerek bir fincan sıcak suya eklenir. Birkaç dakika demlenmesinin ardından süzülerek çay olarak içilir. Elde edilen karışım günde 2-3 kez tüketmenizde bir sorun olmaz.

Sarımsak; 1 litre su içerisine 1 baş sarımsak, 1 kaşık lavanta, gelincik çiçeği, kekik, maydanoz, nane ile dereotu katılarak kaynatılır ve her sabah 1 fincan aç karna içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir