Maydanoz Suyu! 20 İnanılmaz faydası

Bugün sizler için maydanoz suyu vemaydanoz suyu ile zayıflamanın faydaları hakkında bilgi vereceğiz. Maydanoz suyu nasıl yapılır zaten biliyorsunuz. Maydanozları bütün halinde çöplerini koparmadan çaydanlığa koyduktan sonra (isteyenler limon da katabilirler) iyice kaynadıktan sonra biraz soğuk olunca bir bardak kadar günde içebilirler. Maydanoz suyu içmenin 20 inanılmaz sağlık yararı var. Bunları sırasıyla incelemenizi öneririz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Maydanozun alerjilere ve kronik enflamatuar bozukluklara karşı mücadelede yardımcı olduğu ve aşırı uyarılmış bağışıklık sistemlerini baskıladığı gösterilmiştir. Onun yüksek flavonoid içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede kanser süreçlerini bastırmak için içilmesi önerilir.

Kötü Nefes Tedavisi

Ağız kokusundan muzdarip (nefes kokusu) olanlara Maydanoz kürü yardımcı olabilir! Kötü nefesin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olmak için klorofil bakımından zengindir ve bir koku giderici görevi görür. Bu yüzden bardağınıza maydanoz suyunu koymayı unutmayın. Bu damak tadınıza bakmanıza ve yemeğinizin sonunda nefesini tazelemenize yardımcı olur.

maydanoz suyu

Doğal Diüretik

Maydanoz suyu, kan basıncını düşürmek için harika bir bitki yapan ve aşırı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan harika bir doğal idrar söktürücüdür. Diüretik etkileri sayesinde vücuttaki aşırı sodyumun giderilmesine yardımcı olur, bu da aşırı su ağırlığından kurtulmak için harikadır.

Antienflamatuar

Bu bitki, Güçlü bir anti-enflamatuar ajan olan C vitamini oranı yüksektir ve romatizma hastalarına  rahatlama sağlar.

Kan Toniği ve Arıtıcı

Maydanoz suyu içindeki klorofil vücudu alkalize etmeye, yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmaya ve kanı temizlemeye yardımcı olur. Maydanozda bulunan bir kısım özel etken maddeler, felcin önlenmesine yardımcı olan özellikler içerir. Aynı zamanda serbest radikalleri etkisiz hale getiren ve kalbi güçlendiren çok sayıda faydalı flavonoid içerir.

Gazı ve Kabızlığı azaltır

Eğer şişkinlik, gaz ve kabızlıktan muzdarip iseniz, maydanoz sizin otunuzdur! Kolik, hazımsızlık, kabızlık ve bağırsak gazı için geleneksel bir çare olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda bir idrar söktürücü olarak işlev görür ve su tutmasının neden olduğu şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

Kemikleri Güçlendirir

Maydanozdaki yüksek K vitamini içeriği, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olması için onu harika bir bitki yapar. K vitamini eksikliği, yüksek kemik kırığı ve osteoporoz riski ile ilişkilendirilmiştir. Yeterince K vitamini tüketmek (sadece 1/2 bardak maydanoz sağlar) kalsiyum emilimini artırır, idrar kalsiyum atılımını azaltır ve kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan kemik matriks proteinlerini değiştirir.

maydanoz suyu

Mesane Enfeksiyonlarını Önler

İdrarın uyarılmasıyla maydanoz suyu idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek idrar yollarında kötü bakterileri temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda etkili bir antibakteriyel bitkidir. Mesanenin ve idrar yolundaki bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulmak için harikadır.

Böbrekleri İyileştirir

Maydanoz suyu, idrara çıkmayı uyararak böbreklerin yıkanmasına yardımcı olur. Mesane enfeksiyonum böbreklerime geçtiğinde, günde 2 demet maydanoz içilmelidir.

Sindirime yardımcı olur.

Maydanoz iştahı uyarır ve sindirim sürecini iyileştirir. Sindirim sırasında yiyeceğin parçalanmasına yardımcı olan bir dizi farklı enzimin yanı sıra, yediğimiz diğer yiyeceklerin emilmesine ve kullanılmasına yardımcı olan vitaminleri, mineralleri ve diğer bitki besinlerini içerir.

Hazımsızlık yatıştırır

Maydanoz suyu, yüksek C vitamini oranı yüksek olduğu için, sayesinde rahatsız edici hazımsızlık ve mide rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcı olabilir.

Anemi önler

Maydanoz suyu, ıspanaktan iki kat daha fazla demir içerir. Demir, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan bileşendir ve demir eksikliği anemisinin önlenmesine yardımcı olur. Sadece 1 bardak maydanoz 3,7 mg demir veya günlük önerilen alımın % 21’ini sağlar!

Anti-Kanser Otu

Maydanoz içindeki folik asit, uygun hücre bölünmesi için gerekli bir besindir ve bu nedenle hücrelerin hızla bölündüğü kolon ve serviksin kanserinin önlenmesi için önemlidir. Serbest radikalleri temizlemede ve DNA hasarını önlemede (kanser hücresi büyümesinin ana katkısı) önemli olan C vitamini açısından çok yüksektir (portakaldan 3 kat daha fazla!). Maydanoz ayrıca bazı meme kanseri tümörlerini küçülttüğü tespit edilen bileşikler içerir.

Kan basıncını düzenler

Bu bitkinin diüretik etkileri, sodyum seviyelerinin düşürülmesine ve böylece yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Maydanoz ayrıca, homosisteinin iyi huylu moleküllere dönüştürülmesine yardımcı olan ve böylece kan damarlarına zarar gelmesini önleyen ve kalp krizi ve felç riskini azaltan folik asit içerir.

Vizyon geliştirir

Maydanoz, A vitamini yanlısı karotenoid, beta-karoten için iyi bir kaynaktır. Bu da yara İyileşmesini hızlandırıyor. Maydanozdaki beta karoten içeriği (vücuttaki A vitaminine dönüşür) cildin bakım ve onarımında yardımcı olur. Bu, sadece cilt elastikiyetini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda yara iyileşme sürecini de hızlandırır.

Saç Dökülmesini Azaltır

Saç dökülmesi, temel besinlerde eksik olan bir diyetle tetiklenir. Bununla birlikte maydanoz, saç dökülmesine veya zayıf kıllara yol açan bir dizi beslenme eksikliğini gideren faydalı ve besleyici içeriklere sahiptir.

Antibakteriyel

Bu güçlü antibakteriyel bitki bakteri ile ilgili hastalıkları önlemede birebirdir.

Adet döngüsü düzenler ve krampları yatıştırır

Maydanoz, adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan ve adet kramplarını yatıştıran, apiol adı verilen bir bileşik içerir. Edilmiş doğurganlığı düzenleyen yardımcı olmak için yerli kültürler tarafından kullanılan ve güçlü bir adet uyarıcı olarak hareket eder.

Mükemmel K Vitamini Kaynağı

K vitamini maydanozda inanılmaz derecede bol miktarda bulunur. Kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar, kemikleri güçlendirir, kalsifikasyonla savaşır, yararlı bir antioksidan ve antienflamatuar görevi görür ve beyin işlevini geliştirir!

İyi Bir Bakır Kaynağı

Diyetinizde biraz bakıra ihtiyacınız varsa, maydanoz kullanmak gerekir. Bakır elementi, karaciğer, beyin, kalp, böbrek ve iskelet kasında bulunan önemli bir eser mineraldir. Kollajen oluşumuna yardımcı olur, enerji üretiminde rol oynar ve demir emilimini arttırır.

Diğer sebzemiz soğan suyu kürü hakkında, Tıklayınız..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.