Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı Nasıl Başlar?

Gençlerin özellikle ergenlik döneminde meraklı ve içe kapalı bir yapı sergilediklerini biliyoruz. Bu yaşlar genelde ‘çete ağı’ olarak da bilinir ve çocukların belki de en çok tehlikede oldukları dönemdir. Bu yaşta hem yazılı ve görsel medyadaki olumsuzluklar örneklerden hem de özentilerden etkilendikleri bir dönemden geçtiklerinden madde bağımlılıklarına yöneldiklerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Bu sorunun sadece ailelerin alacağı önemlerle engellenemez .Toplum ve bireyler olarak hepimizin sorumlulukları vardır.

Nasıl Önlem Alınabilir?

Medyanın sanat ve spor dünyasına ait bilinen, tanınan insanların haber yaparken, bağımlı olan ünlüleri göz önünde bulundurulmaması gerekmektedir.

İstanbul’da uçucu madde kullanan özellikle gençlerin bağımlılıktan kurtulabilmesi için ilgili kuruluşlar ve yerel yönetim bazı çözüm yolları bulmak için elinden geleni yapmaktadır. Ve bu konuda çalışmalar yapıyorlar. Ama bu maddelere ulaşılabilirliğin önlenmesi için bütün kurumların işbirliği yapması da oldukça önemlidir. Yasal alanlarda caydırıcı suçlar yeniden düzenlenmelidir. Çocukların okul dışında türlü faaliyetler yapılması spora yönlendirilmesi gerekmektedir.

 Dikkat Etmemiz Gerekenler:

Ailenin yapabileceği ilk şey aile olabilmektir. Akşam eve gelindiğinde herkesin kendi odasında ekran başına kitlenmesi ve bütün bir akşam sohbet etmeden geçirmek ne yazık ki en büyük sorunumuz.

Televizyonlarda yayınlanan dizi kahramanlarının ne anlattığı nasıl bir mesaj vermeye çalıştığını bilmemiz gerekmektedir. Çocukların sadece ders notlarına odaklanmak yetmiyor. Onlarla anne babadan çok arkadaş gibi yaklaşmakta gerekmektedir çoğu zaman.

Madde bağımlısı olan gencin hem ailesinin hem de kendisinin psikolojik tedavi alması gerekmektedir. Çocuklarımız önce deneme amaçlı kullanımlara başlıyor ve neredeyse bütün bağımlılıklarda olduğu gibi ilk adım genellikle sigarayla atılıyor. Aileler çocuklarının davranışlarının değiştiğinden yakınıyor, çocuğun fiziksel görünümü ve genel durumu gözle görünür şekilde belirir.

Madde Kullanan Kişilerdeki Belirtiler;

-Dikkat dağınıklığı

-Halsizlik

-bitkinlik

-huy ve davranış değişikliği

-okul başarısında düşüş ve okul devamsızlığı

-aşırı bir sinirlilik

-saldırganlık

-temizlik ve öz bakım konusunda ilgisizlik

-aniden değişsen arkadaşlar

-katıldığı gruplardaki farklılık

-abartılı para harcamalar

-dil sürçmeleri

Tedavisi Var mıdır?

Uçucu madde bağımlılığı genellikle tek bir uzman alanıyla tedavi edilecek bir sorun değildir. Birçok disiplinin aynı anda etkin çalışmasıyla yürütülür. O nedenle bağımlılık tedavisini tıp hekimleri ve Psikologların beraber çalıştıkları ortamlarda yürütülmesi gerekmektedir. Bu amaçla kurulmuş AMATEM gibi bazı merkezler vardır. Tedavi psikolog yoluyla ve ilaçlarla yapılır. Uzun süre sürebilir.

Günümüzde çocukları ve gençleri en çok tehdit eden konu bağımlılıktır.

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu rakamlar çok çarpıcı sonuçlar içeriyor. Bu sonuca göre konunun ne kadar ciddi olduğu anlaşılıyor. Acil ve çözüm odaklı davranmamız gerektiğini vurguluyor.

Sağlık Kuruluşlarının Yaptığı Araştırmalar;

İstanbul’un 15 ilçesindeki 43 okulda 104 sınıfta eğitim gören 3168 lise 2 öğrencisi ile yapılan araştırma sonucuna göre:

tütün kullanımının 2004 yılından 2001’e göre yüzde 72.7, alkol kullanımının da yüzde 17.6 oranında düştüğü, esrar kullanımının ise 2001 yılına göre yüzde 75 artış gösterdiği,

uçucu madde kullanımının yüzde 40.5, yeşil reçete ile satılan yatıştırıcı hap kullanımının yüzde 15.8, uyuşturucu hap kullanımının 184.6, eroin kullanımının yüzde 100 artış gösterdiği,

Madde kullanımının erkeklerde kızlara göre daha yaygın olduğu ancak son yıllarda kızlarda da artış göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir