Kilolu Kadın ve Gebelik

Kilolu Kadın ve Gebelik

KİLOLU KADINLARI BEKLEYEN 6 PROBLEMİ

Bu yazıyı okuyan kilo lu kadınları artık tek sıkıntısı elbise bulmak olmayacak. Eklem hasarı, tüylenme, adet düzensizliği, hamilelik dönemine ilişkin problemler ve ruhsal değişimler vb. Zaten orta yaşlı kadınlarda yavaşlayan metabolizma hızına doğru orantılı olarak düşer.

Psikolojik sorunlara bağlı kontrolsüz yiyecek tüketip aynı zamanda da egzersiz yapmayınca tehlike daha da büyüyor.

6- PROBLEM

1-KANSERE RİSKİ

Şişman kadınlarda yumurtalık, meme, kalın bağırsak ve safra kesesinde kanser riski daha fazladır.

Kanser riskindeki bu artışın kiloya mı yoksa fazla kalorili yiyecekler yediklerinizden mi bu henüz kanıtlanamadı ama şişmanlığın getirdiği tek sorun bunlar değil…

2-SORUNLU HAMİLELİK

Şişmanlık, hamilelik sırasında sorunlarınız artar. Kilolu kadınlar gebelik döneminde şeker sıkıntısı olan gebelik (Gestasyonel) diyabet daha sık görülmektedir. Kilolu hamilelerde normal doğumun yanı sıra daha zor olur kimi zaman ise sezaryene ihtiyaç duyulur.

Hamilelikte alınması gereken maksimum kilo belirtilmiştir. Hamilelik dönemine bağlı kiloların sınırlarını belirlemede hamilelik öncesi döneminde beden kitle indeksi (BKİ) en önemli kriterdir. Yani hamilelik öncesi (BKİ) oranlarının belirlenmesi ve bunun hamilelik süresince sık sık kontrol edilmelidir.

BKİ 18’5 altında olan kadınlar gebeliğin 2.-3. Aylarında her hafta yarım kilo alma iken, BKİ 25 ‘in üstünde ise bu haftalık 250 gram yeterlidir. Genel olarak BKİ 19,8 ve altında olanların ortalama olarak 12,5 kg, 19,8-26 arasında olanların 11,5 kg, 26-29 arasında olanların 7 kg, 29’dan yüksek olanların ise 6 kg civarında kilo alması gerekir.

3-Deprasyona Eğilimli

   Fazla kilolar sadece vücudumuzu değil, ruhsal durumumuzu da ciddi şekilde etkiler.

Bu durum aktivite düzeyinizi ve metabolizmanızı yavaşlatıp sizi daha kolay yorup çok fazla dinlenen biri yapmaz.

Kilo aldıkça daha yavaş düşünür, daha aza Konsantre olur, daha çok unutur ve muhtemelen daha yavaş üretirsiniz.

Kısacası; kilo alınca ruhsal yaşamınız da önemli ölçüde zehir (toksin) saldırısına maruz kalır. Kilo verdiğiniz takdirde vücudunuz bu zehirden kurtulur.

4-Zayıf Bellek

    Diyabet, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı gibi birçok damar yaşlandırıcı hastalık, Obezite ve onu yaratan temel nedenlerle yakından ilgilidir.

Yapılan araştırmalar, bu damarsal hastalıkların Alzheimer hastalığının daha çabuk geliştirdiğini de söyleyebiliriz.

5-Ağrılı Eklemler  

Osteoartrit (kireçlenme) özellikle dizleri, belin alt kısmı ve kalça eklemleri etkileyen, yaşlandıkça ağırlaşan ağrılar yaygın bir eklem hastalığıdır.

Fazla kilolar, eklemleri olumsuz etkiler, eklemlere çok fazla basınç uygular eklem yüzeylerinizi koruyan kıkırdağa zarar verir.

6-Reflü ve Mide Fıtığı

Şişman kadınlarda yemek borusu ile mide arasında yolu düzenleyen yapını bozulması, yemek borusundan gıdaların geriye kaçışını, göğüs kemiği altında ağrı ve basınç, boğazda asit kaçağına bağlı yanma, ağızda metalik bağ vb. problemler ile karşılaşılmaktadır

   Bütün bu problemlerin özellikle gebelik döneminde obez ve ya şişman kadınların canını daha çok sıkacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir