Kilo Problemi Ve Zayıflama

Kilo Problemi Ve Zayıflama
Kilo Problemi Ve Zayıflama

Özellikle kadınların en büyük korkularından biridir kilo almak. Zayıflamak için önlerine gelen tüm tavsiyelere uyarlar. Fakat bu oldukça yanlıştır. Her zayıflama hapı ve benzeri her vücutta farklı karşılanabilir. Bu ölümle bile sonuçlanır. Bunların önüne geçebilmek için bir doktora veya bir diyetisyene başvurmak gerekmektedir. Fakat sizin de dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır.

1-Dengeli Beslenme

Teknolojiyle birlikte etkisini bir hayli gösteren hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme günümüz sorunlarından şişmanlığa yol açmaktadır. Kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, tiroit bozuklukluları ve insülin direnci gibi birçok hastalığı da beraberinde getiren şişmanlık, tedavi edilmediği zaman ölümle sonuçlanabilir. Daha güzel ve sağlıklı zayıflamak için iyi bir diyet listesi ve uygun fiziksel aktivitedir.

Diyet denince akla yağsız, tuzsuz yemekler olur. Fakat vücudun yağa da tuza da ihtiyacı vardır. Yağ hem vücudun ısısına, sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasına ve yağda eriyen vitaminler içinde oldukça önemlidir. O yüzden yağsız değil de az yağlı olarak listenize ekleyebilirsiniz

Yağ çeşidi olarak zeytinyağı, ayçiçeği yağı ve avokado yağı gibi yağlar tüketilmesi hücre zarlarının daha iyi korunmasını sağlar. Yüksek lif içeren tahıllar, kepekli makarna, bulgur, kepekli pirinç gibi karbonhidratlar diyette mutlaka yer almalıdır. 

2-Ulaşmak İstediğin Kiloyu Belirlemek

Zayıflamak isteyen birçok kişi diyete başladıktan 1 kaç gün sonra çeşitli bahanelerle diyete son vermektedir. İlk önce herkesin yapması gereken hangi kiloda olmak istediği? Kaç kilo vermek istediğidir. Bunları belirledikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir.

3-Hergün Tartılmamalıyız

Bu size ciddi anlamda hayal kırıklığı yaratır ve diyeti bırakmanız için bahane olarak ön görürsünüz. Zaten haftada 1-1,5 kilo vermek normaldir. Ayda 4-7 kilo vermekte gayet doğaldır. Günde 3-4 kere tartılmak sizin moralinizi bozmaktan başka bir işe yarayacağını düşünmüyorum. Önemli olan sağlıklı zayıflamaktır.

İzleyeceğimiz Yolları Belirlemek

1-bol bol sebze yemelisiniz içinde bulundurduğu su size yardımcı olacaktır.

2-şeker içeren her şeyden uzak durmakta fayda vardır.

3-genelde evde yemeniz daha çok tavsiye edilir.

4-alkoladen uzak durunuz. Hem daha çok yemenize yardımcı olur hem de gramında 7 kalori bulundurur.

5-küçük tabaklar kullanınız.

6-doymak için değil beslenmek için yiyin. Her zaman sofradan aç kalkmanız önerilir.

7-uykunuzu iyice almalısınız. Uyku sorunu olanlar daha çabuk kilo alırlar.

8-çok fazla hareket etmelisiniz günde en az  1000 adım atamanız uzmanlar tarafından şiddetle önerilir

9- bol bol su için, ister kahve ister çay, zayıflama çayı diye bir şey de yoktur. Günde en az 8-10 bardak su içiniz.

10- yavaş yavaş yemeniz önerilir. Fazla yemeyi önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir