Kayısı Elma Maskesi Nasıl Yapılır ? Faydaları

0 83

Kayısı Elma Maskesi Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ? Başlıklı yazımızda siz değerli okurlarımız için kısaca kayısı ve elma maskesi nasıl yapılır faydaları nelerdir bunlardan bahsetmeye çalışacağız. Kalın doğranmış kayısı ile kırmızı elma kabuklarının karışımından cilde nem, tazelik ve canlılık kazandırdığını söyleyebiliriz. Bu karışımın mucizevi etkilerinden biri olsa gerek.

Kırmızı elma kabuklarıyla beraber kayısı uygulaması, her ne kadar zührevi deri hastalıklarına göreceli bir çözüm getirmemiş olsa da yan etkileri itibariyle cilt tazeliği ve cildin güzel görünmesi için uygulanabilecek başarılı bir yüz maskesi olduğunu söyleyebiliriz.

kayısı elma yüz maskesi nasıl yapılır

Kayısı Elma Maskesi İçin Kullanılacak Malzemeler

Malzemeler; 1 adet orta boy kırmızı elma (yalnız sert, ve ekşi olmamalıdır) ve 4 adet sert kayısı hazır bulundurulmalıdır.

Birinci aşama olarak; 1 adet orta büyüklükte kırmızı elma kabuğu ince olarak soyulmalıdır. İşte Maske için kullanılması önerilen bu kırmızı elmanın ince soyulmuş kabuğudur.

İkinci aşama; 4adet sert kayısı her biri 1,5 cm kalınlığında (kabuklarıyla beraber soyulmasına dikkat edilmeli) ince ince soyulmalıdır. Kayısının çekirdeğinin çevresinde yer alan yumuşak plazenta bölümü kullanılmamalıdır.

Üçüncü aşama; Kırmızı elma ince soyulduktan sonra kabuğuyla kalın etli (1,5 cm) soyulmuş dört adet kayısı birlikte küçük bir kaba konulmalı ve çok az miktarda su eklenerek düşük ateşte ağzı kapatılmış vaziyette beş dakika kaynatılmalı ve lapa haline getirilinceye kadar bekletilmelidir.

Dördüncü aşama; çatal yardımıyla lapa haline gelmiş olan maske iyice ezilir. Sonucun çok ta cıvık olmamasına dikkat edilmelidir. 5 dakikalık lapa süresinde az miktarda su eklenerek çok cıvık olmayan kıvamı korunmaya çalışılmalıdır. Çatal- kaşık yardımıyla iyice ezilerek her yerine eşit oranda dağılmış hale getirilir. 5 dakika sonunda soğuması beklenir. Daha doğrusu ılık olmaya bırakılmalıdır.

Ilıyınca iki parmak yardımıyla burun, alın ve yüze çok ince bir tabaka olarak fazla bastırmadan adeta içirerek sürülmelidir. En az 20 en fazla 30 dakika bekletilmelidir. Bilahare çok zaman kaybetmeden yüz sadece suyla yıkanır ve ardından da havluyla kurulanır. Bu işlem haftada sadece 1 defa uygulanmalıdır. Ayda 3 kereden fazla yapılmamalıdır. Her zaman taze hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Dikkat diyerek bir hususu hatırlatalım. Her ne kadar bu doğal bir yöntemle hazırlanan bir ürün olsa da her kişinin cildi hassastır kuralını unutmuyoruz ve hekiminize başvurmanızı ve tavsiyelerini dikkate almanızı diyetvezayiflama.net ekibi olarak öneriyoruz.

etiketler: kayısı elma maskesi nasıl yapılır , kayısı elma maskesi faydaları, kayısı elma maskesi yan etkileri varmıdır, kayısı elma maskesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.