Karanfil Bitkisinin Faydaları Ve Öneriler

0 64

Bu yazımızda sizlere karanfil bitkisinin faydaları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Diyetvezayiflama.net ekibi olarak sizin için yaptığımız titiz çalışmanın sonucunda birazdan sizin için ulaştığımız özel bilgileri paylaşmaya hazırız. Bizim bu yazıda bahsini edeceğimiz karanfil ile Halk arasında genellikle karanfil çiçeği olarak bilinen attarlarda satın alınan çiçekle bir alakası yoktur. Zaten uzmanların bahsini ettiği karanfil de aslına anavatanı Endonezya ve Sri Lanka olan boyu 20 metreye kadar ulaşan karanfil ağacının kuru tomurcuklarından elde edilen karanfildir. Bu tomurcuklar kurutularak baharat haline getirilir ve odunsu bir koyu kahverenginde kendine has kokusu ve tadı olan bir ürüne dönüştürülür. Bu tomurcuklar aşağı yukarı 3-4 cm boyuna geldiklerinde bu ağaçlardan koparılır ve kurutulmaya hazır kıvama gelmiş olurlar. Yaşlılar genellikle kuru karanfil parçacıklarını ağrı yapan dişlerinin üzerine koyarak ağrı kesici olarak kullandıkları gibi suyun içine koyarak ta suyu ile gargara yaparak diş ağrılarını giderirler.

Karanfil ve marketlerden genellikle kışın dinlendirici olarak alınan melisa bitkisinin ortak özelliği alf acopene adı verilen aktif maddelere sahip olmalarıdır. Bu aktif maddenin en önemli özelliği rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliği bünyesinde barındırmasıdır. Karanfil bitkisi genellikle eskiden beri romatizmal hastalıkların giderilmesinde inhibe edici etkisiyle bilinir. İçeriğinde bulunan antienflemetuar özelliği sayesinde çoğunlukla eczanelerden aldığımız krem ve tablet ilaçlara nazaran daha doğal bir ağrı kesici özelliğe sahiptir. Şimdi sizlerle Karanfil bitkisinin diğer özellikleri ve faydaları hakkında yaptığımız araştırmanın detaylarını sunmak istiyoruz.

Karanfil Bitkisinin Faydaları

Karanfil Bitkisinin Faydaları

  1. Özellikle çocuklarda sıkça rastlanan şiddetli ishal vakıalarında inhibe edici etkisiyle bilinir ve şiddetle tavsiye edilir. Özellikle de kronik ishal hastalarında kullanılmaktadır.
  2.  Zihin yorgunluğuna karşı ve kas kasılmalarında felçli hastalarda iyileştirici etkileri görülmüştür.
  3. Bağırsak spazmına karşı da etkili bir ilaçtır.
  4. Ağrı kesici olarak kullanıldığı da sıklıkla görülmektedir. Bunun doğru bir bilgi olduğu da söyleyebiliriz.
  5. 21 adet antioksidan içerdiğinden dolayı da özellikle felçli hastaların kaslarının gevşemesiiçin de tavsiye edilmektedir.
  6. Vücudun direncini arttırmaktadır.

Diş etlerini güçlendirici etkisi sayesinde paradontoza yani diş eti çürümesi adı verilen etkiye karşı da güçlendirici yönü vardır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.