Isırgan Otunun Faydaları

0 71

Isırgan otu faydalarıhakkında çok şey yazıldı, çizildi. Ancak şunu ifade etmekte fayda görüyoruz ki; her bir canlı bitki gibi ısırgan otunun da etken madde özellikleri olduğu gibi ve her bir etken madde içeriği de belirli bir hastalığa çare olmaktadır. Bu yazımızda Isırgan otunun faydalarına değinecek ve hangi temel hastalıklara iyi geldiğini diyetvezayiflama.net okurlarımızla paylaşacağız.

Taze Ve Kuru Isırgan Otu Arasındaki Belirgin Fark

Ancak kuru ısırgan ile taze iken koparılmış ısırgan otunun vitamin ve mineral özellikleri farklıdır. Özellikle taze ısırgan, kanamalı hastalara karşı tampon görevi üstlenmektedir. İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde Anadolu da yıllardan beri kanma durdurucu olarak kullanıla gelmektedir. Ki doğru bir uygulama olduğu daha sonra yapılan tıbbi araştırmalarda ortaya konulmuştur. Tersi bir durumda vardır. Kuru ısırgan otunda ise K vitamini neredeyse hiç bulunmadığı için kan sulandırıcı özelliği ile bilinir.

Isırgan Otu Hakkında Önemli Bir Bilgi

İnsan kanında bulunan trombozit oranı yüksek olan hastaların kesinlikle taze iken koparılmış ısırgan otundan uzak durmaları önerilir. Kimi hastalar beyin kılcal damarında kan pıhtılaşması sorunu yaşamaktadır. Bu hastalığın adı Beyin Embolisi’dir. İşte bu hastalarında taze ısırgan otu tüketmemeleri önerilir.

Isırgan Otunun Kullanıldığı Yerler

Isırgan otu, geniş bir kullanım alanı olan bu ot, özellikle kozmetik, boya, lif üretimi, gübre, gıda ve ilaç sanayisinde yoğunlukla kullanılmaktadır. Çok farklı türleri mevcut olmakla birlikte Amerika, Avrupa, Avustralya, ve Asya da bu türleri mevcuttur. Geniş bir bitki florasıyla etkileşimi mümkündür.

Isırgan Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  1. Isırgan otunun akciğer kanserine çok iyi geldiği ifade edilmektedir.
  2. Isırgan otu saç kepeğini önleyici pigmenteler içerir.
  3. Isırgan otu, romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.
  4. Isırgan otu, Arthiritis hastalığına iyi geldiği tıp çevreleri tarafından ifade edilmektedir.
  5. Isırgan otu, inflamasyonu azaltıcı güçlü etkide bulunur.
  6. Alerjiye karşı direnci maksimum seviyeye çıkarır.
  7. Romatizmal şikayetlere ve ağrılarına çok iyi geldiği halk arasında darb-ı mesel olmuştur.
  8. Kuyruk sokumu hastalığına ilaç olarak kullanılmaktadır.
  9. Isırgan otu, saçlara parlaklık ve canlılık katarak, kepek oluşumunu önler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.