İncirin faydaları ve Sağlık Yararları

İncirin faydaları saymakla bitmez. İncirin faydaları sperm sayısını arttırdığı yönünde söylentiler var. Bu doğru mu? Siyah incirin faydaları nelerdir? Yaş incirin faydaları hakkındaki tüm detayları birazdan siz değerli okurlarımıza sunacağız inşallah. Özellikle hamilelikte kuru incirin faydaları var mı? Kuru incirin faydaları yumurtlamaya katkısı konusunda son dönem yapılan tıbbi araştırma bulguları neler? Taze incirin faydaları İbrahim Saraçoğlu ve diğer uzman doktorlar ne düşünüyor? İncirin cinselliğe faydaları ve tüm detaylı bilgileri sizler için derledik.

İncirin Yararları

İncir, özellikle yaz mevsiminden sonbahar mevsimine geçişte zayıflayan bağışıklık sistemi için güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bununla birlikte, yararı vardır. Aşırı doz yemekten kaçınmak için de tüketilmelidir.

Bağırsak aktivitesini arttırır

Günümüzde, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve günlük yoğun iş baskısı nedeniyle düşük lifli ürünler tüketmek sağlık maliyetini oldukça düşürmektedir. İnsanlar her gün 25-30 gram lif almalıdırlar. İncir lifleri bağırsak aktivitesini daha hızlı hale getirir. 1 orta boy incir, 1 gram lif içerir. İncirle 1-2 bardak su içmek, barsak aktivitesini daha hızlı ve daha aktif hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Bağırsakları güçlendirir

Özellikle yaz mevsiminde sonbaharın ortasında, bağışıklık sistemi zayıflar. Uygun miktarda tüketilen incir, güçlü antioksidan özelliği ile vücuda direnç verir. A, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Antioksidan kapasitesi oldukça yüksektir.

İncirin faydaları

Kemikleri besler

2 orta boy incir, 1 bardak süt ile eşit kalsiyum içerir. Kalsiyum ve magnezyumla kemikleri besler. Özellikle koyu renkli incirlerde daha fazla antioksidan bulunur.

Meme kanseri riskini azaltır

Bilimsel araştırmalara göre, bol miktarda meyve içerikli lif tüketmek, menopoz döneminden sonra kadınlar için meme kanseri riskini azaltır. Meme kanseri riskini 1 incir ile azaltabilirsiniz. Bu arada incir, içerdiği benzaldehit ile kansere karşı özelliğini koruyor ve önlüyor.

Kalbi korur

incir

İncir, kalp basıncı dengelemesini sağlayan potasyum içeriği açısından da zengindir. Yeterli meyve ve sebze tüketemeyen ancak işlenmiş yiyecek ve et tüketen ve kalp riski yüksek olan, daha fazla sodyum tüketen ve potasyum eksikliği yaşayan insanlar incir tüketmelidirler. Diyabet hastalığınız yoksa, günlük 1 incir düzenli olarak yemeniz, kalp basıncınızı dengelemenize yardımcı olabilir.

Şekere dikkat!

Yüksek şekeri ve aniden kan şekeri yükselmesi nedeniyle, diyabet sorunu olan kişilerin ondan uzak durması gerekir. Yemek yemeleri gerekiyorsa, 1’den fazla olmamalıdır. Sağlıklı insanlar da kendi öğünlerine dikkat etmelidir. 1 porsiyon meyve yerine, 2 orta boy incir seçebilirsiniz. Ancak taze görünümüne aldatıp yüksek miktarda yerseniz, yüksek miktarda şeker almış olduğunuz anlamına gelir. Bir sonraki öğüne kadar sizi aç yapar ve 100 gramda 20 gram karbonhidrat ve 80 kalori içerdiği için aşırı doz tüketen diyabet hastalığına neden olur.

Türkiye’deki Aydın şehri, dünyadaki incirlerin% 90’ını üretmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.