Havuçtaki Doğal Şifa

Yeryüzünde Allah’ın yarattığı hiçbir canlı yoktur ki; bir gaye için yaratılmamış olsun. İster bitkiler alemi ister hayvanlar alemi canlıları olsun hepsinin belirli bir düzen içinde adeta birer misyon yüklendiklerini müşahede ediyoruz. Özellikle de kış mevsiminde kışlık insan ihtiyacını giderir tarzda, yaz aylarında da yine temel insan gereksinimlerini karşılar bir ahenkte sebze ve meyvenin yer kabuğunu çatlatırcasına meydana geldiğini söyleyebiliriz. Her bir bitkinin olduğu gibi havuçtaki doğal şifa kaynağı ve içeriğindeki zengin mineral ve vitamin özellikleri, içeriğinde bitkiye özgü etken madde barındırması her bir bitkiyi ayrı bir şifa kaynağı yapmaktadır. Bunlardan biri de havuçtaki doğal şifa özleridir.

Havuç Ve Kanser Önleyici Özelliği

Havucun içerdiği ‘falcarinol’ adı verilen etken maddenin iki temel işlevi var.  Tümör önleyici özelliği ile diğer bitkilerin hiçbirinde görülmeyen müthiş farkı ve kansere karşı doğal bir engelleyici- (yani inhibe edici) özelliği vardır. Özellikle de tümörün büyümesini önleme yönünden etkisi çok fazla olduğu için kanser hastalarının tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bir başka etki yönü de Alzheimer hastaları ile ilgili. Yani Havuç sinir sitemine doğrudan etki edebilen etken maddeler içeriğinde bulundurduğu için de ayrıca bu tür hastalarında yemesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından bu çok önemlidir.

Havuçtaki doğal şifa

Havuç Yemenin Diğer Olumlu Etkileri

 1. Havuç, Damar sertliğine karşı birebir etkili
 2. Havuç, Erkeklerde sperm arttırıcı etkide bulunur
 3. Havuç, Kolesterol düşürücüdür
 4. Damar genişletici
 5. Havuç, Östrojen arttırıcıdır
 6. Havuç, Mantar yok edici etkide bulunur.
 7. Aknelere karşı direk etkilidir.
 8. UV ışınlarına karşı filtre görevi görür
 9. Havuç, Ülsere ve mantara karşı yok edici etki gösterir.
 10. Havuç, Mutasyonlara karşı engelleyici rol üstlenir.
 11. Havuç, Antioksidandır.
 12. Trigliserid özellikleri barındırır.
 13. Rahatlatıcı ve dinlendiricidir.

Havuç Hastalılara Karşı Önleyici Ve Koruyucudur

Mide için yemek borusunda yanma karşıtı etki gösterir. Deri ve akciğer kanserini önler. Kalp krizi riskini en aza indirir. Alzheimer’e karşı durdurucu, algılamayı güçlendirici ve tedavi edici özelliktedir. Deri ve akciğer kanserini önler. Hareketli sperm sayısını arttırır. İktidarsızlığa çözüm yolu olarak havuç tüketilmesi de önerilir. Migren hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Unutkanlığa ve erken buna hastalığına karşıda iyi gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.