Hamilelik Sırasında Uyulması Gerekenler

Bugün hamile bayanların hoşuna gidecek süper bir konu ile karşınızdayız. Hamilelik sırasında uyulması gereken tüm özel kuralları ve dikkat çekici tavsiyeleri sizlere sunacağız. Hamilelikte beslenme kuralları neler? Hamilelikte cinsellik hangi düzeyde olmalı? Hamilelikte yapılması gerekenler? İslami gebelikte zararlı hareketler var mı? Hamilelikte yapılmaması gerekenler ve hamilelikte ilk üç ay yapılması gerekenler nelerdir? Hamileyken dokunulmaması gerekenler, hamilelikte oturma pozisyonları var mı? İşte tüm bu soruları uzmanına sorduk işte altın öneriler?

Hamilelik Hakkında Sorular ve Cevaplar

  • S: Hamilelik sırasında hemen hemen her zaman aynı şeyi yemek zararlı olabilir mi?

C: Farklı bir diyet sizin ve gelişmekte olan çocuğunuz için en iyisidir. Çok çeşitli yiyecekler yemek, çocuğunuzun sağlığı ve hamilelik sırasında sizin için gerekli tüm besin maddelerinin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında ( bulantı, kusma, mide ekşimesi ) birçok değişiklik meydana gelir ve bazen sizi diğerlerinden ziyade yiyecek yemeye zorlayabilir.

Zengin bir diyet sadece çok çeşitli besinleri değil, aynı zamanda çok çeşitli lezzetleri de beraberinde getirir! Sizin bebeğiniz de tatlar alır. Bu sebeple, sizin ve çocuğunuzun alacağınız lezzeti hiçbir renkli ve lezzetli diyet geçemez!

  • S: Hamilelik sırasında vitamin almak gerekli midir?

C: Hamile kadın için tasarlanmış bir multivitamin almak, hamilelik sırasında bebeğin sağlığını etkileyebilecek vitamin ve mineral eksikliklerini önlemek için şiddetle tavsiye edilir. İhtiyaçları aşan bir doz sundukları için eşsiz vitamin takviyelerine sahip multivitaminlere odaklanın. Örneğin, aşırı dozda A vitamini çocuklarda malformasyon riskini artırır. Doru bir seçim için doktorunuza veya eczacınıza muhakkak danışın.

Bununla birlikte, hamilelikte yeterli beslenmeyi sağlamak için yalnızca multivitamin almaya güvenmeyin. Ek bir takviye almanın asla çeşitli ve dengeli bir diyetin yerini alamayacağını unutmayın.

Hamilelikte yapılması gerekenler
  • S: Hamileliğimin ilk 3 ayında yaşıyorum ve hala bebeğimin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar mı yiyorum bunu tam bilmiyorum?

C: İlk 3 ayda çokça yorgunluğunuz olur. Yine de enerji ihtiyaçlarınız neredeyse artmıyor. En fazla yüz kalorinin eksikliğini telafi etmek için büyük bir bardak süt yeterlidir. İkiz bekliyorsanız bir meyve ekleyin. Tıp Enstitüsüne göre, 2. Üç ayda 3-6 ay arasında) enerji ihtiyaçlarınız günde 340 kalori kadar artar. Portakal, yarım fıstık ezmeli sandviç ve bir bardak süt. 3. Aşamada (6-9 aylar arası) bebeğin büyümesi çok hızlı olsa da, ihtiyaçlar günde 450 kaloriden daha fazladır, bu da sabahları atıştırmalık olarak 20 üzüme (125 ml veya yarım bardak) eşittir, 60 ml (1) / 4 bardak) öğleden sonra fındık ve akşamları bir bardak süt.

Bir de çoklu gebelik. Her ek bebek için günde yaklaşık 300 kalori ekleyin. Yeterli enerji alımını sağlamanın en iyi ipucu, kilo alımı ve ağırlık ilerleme hızıdır. Tıbbi takipler, diğer şeylerin yanı sıra, kilo alma eğrisini takip etmeyi mümkün kılar ve böylece gerekliyse diyetini yeniden ayarlayın. Daha fazla ye, evet. Kalite, nicelik kadar önemlidir. Bebekler sadece kalori ile değil aynı zamanda vitaminler, mineraller, iyi yağlar, proteinler vb. İle de büyür. Bu nedenle, ara sıra tedavilere izin verirken, besleyici gıdalar seçin. Fetüsler büyüdükçe ve geliştikçe, yeterince yemek yemekte zorlanırsınız. Karnınız “boş yer yok” diyor! İhtiyaçlarınızı karşılamak için, daha küçük öğünler yemekten çekinmeyin, ama daha sık. Günde 6 kez yemek yemenin zararı yoktur. Aksine, siz ve bebekleriniz sadece sizi daha iyi taşıyacak!

  • S: Hamile kalmadan önce zaten fazla kiloluydum. Kilom için daha fazla dikkat etmeli miyim?

C: Özellikle fazla kilolu veya obezseniz, bir beslenme uzmanıyla tanışmanız sizin için önemli olacaktır. Aşırı kilolu iseniz, gebelikte diyabet ve çocukta obezite ile ilişkili olabilir.. Bununla birlikte, tüm hamile kadınlar kişiselleştirilmiş tavsiyelerden faydalanabilir!

Hatırlanması gereken şeylerden biri, hamileliğin iyi haberlerini duyduktan sonra diyetle başlamanın önerilmemesidir. Diyet kısıtlamaları, gelişimi için gerekli olan fetusların besinlerini mahrum edebilir. Aynı zamanda, diyetler tamamen tehlikeli görünmektedir, çünkü yağ kaybı, küçük olgunlaşmamış canlıların beyni için toksik atık üretimine yol açabilmektedir.

  • S: Hamile bir kadın sardalye gibi konserve balık yiyebilir mi?

A: Tabii ki, tavsiye bile edilir! Sardalya balıklarında bulunan omega-3 yağları bebeğin beynini geliştirmeye yardımcı olur ve bu nedenle onun için çok iyidir. Uyarı olan tek balık konservesi, albacore’dur (albacore ton balığı). Cıvalı bir endişe konsantrasyonuna sahip olması muhtemel olduğundan, hamile kadınların haftada 300 g’dan fazla yemek yememesini önerir. Bu talimat yalnızca konserve beyaz ton balığı için geçerlidir ve hafif ton balığı (ayrıca konserve) için de geçerlidir. Bununla birlikte, ekolojik nedenlerden ötürü, türden bağımsız olarak ton balığı tüketiminizi azaltmanız önerilir. Aslında, ton balığı için, balık tutmak için kullanılan balıkçılık yöntemleri deniz ekosistemleri için büyük bir tehdit oluşturuyor. Satın aldığınızda, sağlam, hasarsız konserve ürünleri seçin.

Balıklar çok besleyici olduğu için haftada iki kez menünüze ekleyin. Düşük cıva içeriğinde olan balıklarına odaklanın. Somon, alabalık, hake, mezgit balığı, ringa balığı ve uskumru tercih edilen çeşitlerdir.

  • S: İçtiğim suya limon suyu ekliyorum. Ancak, mide ağrısı ortaya çıktı. Hamilelikte limon tüketimi tehlikeli midir?

C:  Limon hamilelik sırasında kaçınılması gereken bir besin değildir. Bununla birlikte, hormonal değişiklikler bazen reflü ve mide ekşimesi gibi gastrik rahatsızlıklara neden olur. Asitli, yüksek yağlı ve baharatlı yiyecekler belirtileri vurgulayabilir. Eğer mide ekşimesi olduğunu düşünüyorsanız, antasitlere dönmeden önce diyetinizi değiştirmeyi deneyin. Semptomlar devam ederse, tablet almadan önce doktorunuzla görüşün.

Hamilelik sırasında su tüketimi önemlidir. Su tüketiminizi arttırmak için, yarım buçuk ya da 1/3 meyve suyu ve 2 karıştırarak, limon suyundan daha az asitli olan% 100 saf meyve suyuyla lezzetlendirin. / 3 Şeker miktarını azaltmak için su.

  • S: Hamileliğim boyunca bal yiyebilir miyim?

C: Bal hamilelikte sorunsuz olarak tüketilebilir. Bebeğin aksine, bakteri olasılığı düşük Clostridium botulinum sağlıklı bir yetişkinin bağırsaklarında gelişir. Gerçekten de, bal nadir görülen ölümcül bir hastalık olan bebek botulizminden sorumlu olabileceğinden bir yaşın altındaki çocuklara sunulmaması gereken bir besindir. Bununla birlikte, hamile kadının sindirim sistemi olgun ve sağlıklıdır, bu bakterilerin kolonizasyon riski düşüktür. Önlem olarak, gastrointestinal hastalığınız varsa bal tüketmekten kaçının.

  • S: Zencefil veya zencefil bitki çayı yemek, hamilelik sırasında düşük riskini artırabilir mi?

C: Taze zencefil tüketimi hamilelik sırasında kontrendike değildir. Bununla birlikte, genellikle Japon mutfağında  bulunan marine edilmiş zencefil, genellikle aspartam gibi yapay tatlandırıcılar içerir. Aspartam içeren ürünler ölçülü olarak tüketilmelidir. Tatlandırıcılar, tatlılıkları için kullanılan gıda katkı maddeleridir ve ürünlerdeki şekeri değiştirmek için düşük enerji yoğunluğundadır. Sakarin ve siklamatlar gibi bazı tatlandırıcılardan, olası olumsuz etkilerden dolayı kaçınılmalıdır. Farklı ürünlerde tatlandırıcının bulunup bulunmadığını görmek için bileşenlerin listesini kontrol edin.

Hamilelerin maydanoz suyu tüketmesi doğru mu? Diğer konumuzu da okuyabilirsiniz. Tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.