Hamilelerin Maydanoz Suyu Tüketmesi Doğru Mu?

0 128

Karaciğerin daha sağlıklı ve kirden arınmasına olanak sağlayan en önemli bitkisel çözüm kişinin Maydanoz suyu tüketmesidir. Sağlıklı çalışan bir karaciğer vücudumuza ait diğer tüm organlarımıza da faydası varken tersi durumda diğer organlarımızın işlevlerinde aksamalara sebep olur. Aynen bir aracın bir aksamı bozulduğunda diğer mekanik kısımların bozulmasına sebep olduğu gibi..

Vücudumuzda dokularımızı oluşturan en önemli yapı maddesi hücrelerimizdir. Hücrelerimiz kimi organlarda çok yönlü ve aktif rollere sahipken bir kısım organlarımızda ise daha pasif görevler üstlenmişlerdir. İşte aktif ve hızlı işlevlere sahip çok yönlü çalışan vücut hücrelerimizin en önemlilerinden bir kısmı da karaciğerde yer alır. Bundan ötürü çok hızlı yıpranmakta ve kısa sürede hücresel aktivitelerini de yitirmektedirler.

Hamile Bayanların Maydanoz Suyu Tüketmesi Doğru Mu?

Evet asıl sorulması gereken soruya geldik. Özellikle hamile kadınların hamilelik sürecinin ilk 3 aylık döneminde maydanoz ve maydanoz türevlerinden (maydanoz suyu, kürü v.s) uzak durmaları şiddetle tavsiye edilir. Hamilelerin maydanoz suyu tüketmesi, özellikle de düşük tehlikesi durumlarında kesinlikle kaçınması gerektiğini söyleyebiliriz. Maydanoz bitkisinin yaprak kısmında yer alan beta-bisabolene ve apiol etken maddesinin maalesef düşüklere sebep olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Bu aktif etken maddelerden en önemlisi de, kan damarlarına etki eden ve kan damar yollarını açan ve genişletici özellikleri bünyesinde barındırmasından dolayı ‘apiol’dur. Bu madde aynı zamanda ateş düşürücü etkisi de mevcuttur.

Maydanoz bitkisinde bulunan ve mantar hastalıklarını yok edici etkiye sahip biyolojik 8 adet aktif madde bulunmaktadır. Bu yönüyle de yardımcı tedavi edici özelliği vardır.

Şimdi Maydanoz suyu tüketmenin faydalarına değinelim.

Maydanoz Bitkisi

Hastaların Maydanoz Suyu Tüketmesinin Faydaları

  1. Yüksek tansiyon hastalarına karşı etkili bir ilaç özelliği taşır.
  2. İnsan cildine güzellik katar.
  3. Vücuda güzellik, zindelik ve dinçlik vererek kişinin psikolojik olarak rahatlamasını sağlar.
  4. Karaciğer hastalarına sağlık katacak olan yağlanma önleyici özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.
  5. Maydanoz suyu tüketmek idrar söktürür.
  6. İnsanların depresyon hastalıklarına karşı önleyicidir.
  7. Hepatit B virüslerine karşı anti etkide bulunur.
  8. Vücudu gençleştirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.