Down Sendromu Tedavi ve Çözüm Önerileri!

Down sendromu özellikleri nelerdir? Down sendromu belirtileri nelerdir? Down sendromu tedavisi var mı? Down sendromu genetik mi? Down sendromu derneği var mı? Down sendromu yaşam süresi ne kadardır? Down sendromu gününü hangi etkiliklerle geçirmek gerekir? Down sendromu çeşitleri nelerdir? Karakteristik Down sendromu semptomları nelerdir? İşte cevabı!

Down Sendromu Belirtileri

Başın arka kısmı düz, kısa boyunlu ve yuvarlak, düz yüzlü kısa başlı olunur. (brakisefali)

Hassas bir cilt ile hafif eğik gözler, gözün iç köşesine katlanır (epicanthus)

Göz kabartmasında artış gözlemlenir.

Derisi parlak, beyaz lekeli olurlar.

Düz, geniş burunlu olur.

Genellikle ağzı açık ve tükürük salgılaması fazla olur.

Genellikle çok büyük olan ve ağzından dışarı doğru çıkan yivli dil özelliğindedirler. (macroglossia)

Dar ve yüksek bir damakları vardır.

Az gelişmiş çeneler ve dişler

Küçük, alçak ayarlanmış, yuvarlak kulaklar

Boyunda aşırı deri, kısa boyunluluk

Kısa parmaklar ile kısa geniş eller

Down sendromu hastalığına sebep olan nedir?

Down sendromu,  mide bağırsak sistemindeki malformasyonlarla da ilişkilidir. Örneğin, ince bağırsakların daralması gibi… Ayrıca, işitme bozuklukları ve görme bozuklukları da yaygındır.

Bağışıklık sistemi az gelişmiş olduğundan, etkilenenler özellikle solunum yollarında enfeksiyonlara karşı daha hassastır. Örneğin, birçok Down Sendromlu çocuk orta kulak enfeksiyonu, bronşit ve zatürree eğilimlidir.

Horlama: Üst solunum yolu dar olduğundan dolayı genellikle duraklarlar ve kısa kısa nefes alıp verirler. Beyin bir uyandırma darbe ile cevap verir. Etkilenenler hızla uykuya dalarlar ve ertesi gün kısa uyanma evrelerinin çoğunu hatırlayamazlar. Ancak, dinlendirici uyku eksik olduğundan, gün boyunca sık sık yorulurlar.

D.S

Lösemiye ek olarak, Down sendromunda epileptik nöbetler (epilepsi) ve otoimmün hastalıklar genel popülasyondan daha yaygındır. Örneğin: Çölyak hastalığı, Çocukluk çağında kronik romatizmal hastalıklar gibi…

Ayrıca, Down sendromlu kişilerin davranış problemleri veya DEHB, otizm, anksiyete bozuklukları ve depresyona olan duygusal problemler gibi psikiyatrik durumlar için artış riski vardır.

Down Sendromu Tedavisi Var Mı?

Down sendromu çocuklar ülkemizde çok az oranda bakım ve desteklerden yararlanmaktadır. Bunun ön şartı, hedeflenen desteğin mümkün olduğunca erken başlatılmasıdır. Bu çocukların daha sonra bağımsız ve kendi başına bir yaşam sürmeleri olasılığını artırır. Ancak yeterli düzeyde değildir. Aşağıda D.S için bazı tedavi ve destek seçenekleri örnekleri bulunmaktadır. Her çocuk kendi ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş uygun bir tedavi almalıdır.

Fizyoterapi yöntemi

Fizyoterapik müdahaleler sayesinde bu çocukların beyin gelişimini desteklenir. Zayıf kas sistemi ve çok gevşek bağ dokusu güçlendirilir ve eğitilir. Uygun fizyoterapi ile vücut hareketlerinin koordinasyonu ve kontrolü de iyileştirilebilir. Mesleki terapi ayrıca iyi düşünme becerisi ve çocuk algılarını destekleyebilir.

Tedavinin başarısı için belirleyici olan, terapistin seçimi (çocuğun kendisine güvenmesi gerekir) ve bireysel olarak uyarlanmış bir terapi planıdır. Egzersizlerin şakacı bir şekilde ele alınması ve çocuğun performans göstermesi için yüksek baskı altında olmaması da önemlidir.

Dil desteği

Down sendromunda çocuklarda konuşma gelişimi çeşitli şekillerde desteklenebilir. Dil desteği sayesinde çocukların iletişimi ve ifade etme gücü geliştirilebilir. Ayrıca, başkalarının onlarla yavaş ve net bir şekilde konuşması da yardımcı olur. Hareketlerin söylenenleri desteklemesi en iyisidir. Çünkü görsel izlenimler down sendromlu çocukların, ezberlemek ve sadece kulaklarıyla duyduğu bilgiden daha kolaydır. Görsel hareketlerin kullanılması, yaklaşık iki yaşından itibaren dil edinimini teşvik edebilir.

Manevi ve sosyal tanıtım

Down sendromlu insanlar için aileniz ve arkadaşlarınız çok önemlidir. Bu ortamda, sosyal davranışları en iyi şekilde öğrenip uygulayabilirler. Mümkünse, Down sendromlu çocuklar kapsamlı bir anaokuluna katılmalıdır. Bu tür tesisler hem sağlıklı hem de fiziksel veya zihinsel sınırlılıkları olan çocukları içerir. Eğitimcilere ek olarak, çocukları özel olarak destekleyen özel eğitimli uzman personel bulunmaktadır.

Okulda DS’li çocuklar genellikle sınıfın geri kalanına ayak uyduramazlar. Yeni bir şey öğrenmek, daha uzun ve daha pratik olur. Yararlı bir alternatif, örneğin, öğrenme engelliler için entegrasyon sınıfları veya okullar olabilir.

Sabır ve empati

Down sendromlu çocuklar öğrenme yeteneğine sahiptir – sadece çok fazla zamana ve empatiye ihtiyaçları vardır. Baskı ve aşırı taleplerde, genellikle çok hassas tepki verirler ve geri dönüt sağlanabilir.

Down sendromlu bireylere öyküleme yöntemi

Bu sendromunla ilgili zihinsel ve fiziksel gelişim üzerinde çok farklı etkileri olabilir. Bazı durumlarda, yetişkinlik döneminde Down sendromlu bağımsız bir yaşam mümkündür. Ancak yaşamları boyunca ciddi zihinsel sakatlık nedeniyle daimi bakıma bağımlı olan kişiler de var. Down sendromlu çocukların iyi gelişmesi için belirleyici faktörler vardır. Her zaman bireysel bir erken müdahale ve doğumdan itibaren dikkatli bir tıbbi bakım gereklidir.

Diğer hastalık ve belirti ve çözüm önerileri için ilgili konularımızı inceleyebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.