Doğumdan sonra hangi vitamine ihtiyaç var?

Birçok bayan kardeşimizin doğumdan sonrası için ciddi kaygıları vardır. Bu kaygıların en başta geleni de vitamin mineral konusundaki eksikliklerin nasıl giderileceği ile alakalıdır. Doğumdan sonra decavit kullananlar iyi mi yapıyor? Doğumdan sonra kan ilacı ne kadar kullanılmalı? Doğumdan sonra demir hapı ne kadar kullanılır? Doğumdan sonra kan ilacı neden kullanılır? Ferrum fort emzirirken kullanımı uygun mudur? Gebelik sonrası ilaç kullanımı doğru mudur? Doğumdan sonra d vitamini kullanımı hakkında tıp çevrelerinin görüşleri nelerdir?

Emzirme, bebeğinize gerekli besinleri sağlamanın güzel ve doğal bir yoludur. Emzirme hala bebekler için tercih edilen beslenme şekli olarak kabul edilir. Anne sütü bebeğiniz için özel olarak üretilmiştir ve bebeğiniz büyüdükçe ihtiyaç duyduğu bileşimi değişir. Süt, çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendiren çeşitli antikorlar içerir. Yeterince sık bulunmayan bir madde olan D vitamini sütte bolca bulunur. Bu vitamin anne ve bebeğin sağlığı için gereklidir.

D vitamini ve emzirme

Diyet boyunca insan, vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarını yakalayamaz. Bu nedenle, güneş D vitamini alımı için çok önemlidir. Çıplak cildiniz güneşe maruz kaldığında, vücudunuz bu vitamini üretecektir. Doğumdan sonra birçok anne, doğum çabalarından kurtulmak için ilk birkaç gün, hatta bazen haftalarca evde kalır. Kötü hava koşulları hüküm sürdüğünde veya grip mevsimi olduğu zaman, çoğu bebeği hastalıktan korumak için evden çıkmaz. Bebek dahil cilt kanserini önlemek için güneş koruyucu uygulamanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca, bebekler sadece gölgede veya plaj şemsiyesi altında olmalıdır.

D vitamini Sağlık yararları

D vitamininin sağlığa faydaları anne ve çocuk için farklıdır. İlk olarak, annenin yararlarına bir göz atalım: Yetişkinlerin kalsiyumu emmesi ve güçlü, sağlıklı kemikleri teşkil etmesi için D vitaminine ihtiyacı var. Uzun süren eksiklik belirtileri kadınlarda osteoporoza neden olur. D vitamini ayrıca bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olur ve solunum sistemini güçlendirir.

Çocuklarda, özellikle emzirilen bebeklerde D vitamini eksikliği yumuşak kemiklere ve raşitizm denilen bir hastalığa neden olabilir. Ricketsia hastalığı kalıtımsal olabilir, ancak aynı zamanda kronik D vitamini eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bu hastalık çocuklarda uygun kemik gelişimini önler. Bu durumlarda kemikler yumuşak, bükülmesi veya kırılması kolaydır.

Doğru D vitamini alımı

D Vitamini almak için eskiden olduğu gibi emziren kadınlar dışarıda daha fazla zaman harcamıyorlar. Eskiden Kadınlar yavrularını sırtlarına bağlarlar ve dışarı çıkarlardı. Sonuç olarak, güneşten çok daha fazla yararlanırlardı. Ancak bizler daha uzun süre dışarıya çıkacak olursak, güneşten koruyucu uygulamamız tavsiye edilir. Ancak vücudumuzu D vitamini üretmeye teşvik eden güneş ışınlarından da korumak gerekir. Yani özet olarak dengeli olarak güneş ışığında bulunan D vitamininden faydalanmak gerekir. Ne çok fazla ne çok az!

Emziren kadınların D vitamini yönünden zengin yiyecekleri yemeleri tavsiye edilir. Bunlar yumurta sarısı, peynir, yağlı balık (ton balığı veya somon balığı) veya D vitamini bakımından zenginleştirilmiş ürünler. D vitamini üretmek için çıplak derinizi sadece biraz pembe olana kadar güneşe maruz bırakmanız yeterlidir. Parkta yürümek veya kalmak, doğum sonrası olası depresyon ile mücadelede yardımcı olabilir. Yeterli miktarda D vitamini almadığınızı veya yeterince güneş almadığınızı düşünüyorsanız, D vitamini takviye etmek mantıklı bir seçenek olabilir.

Bebekler ve küçük çocuklar için, güçlü ve sağlıklı kemikler oluşturmak için yeterli miktarda D vitamini almak son derece önemlidir. Doğumdan kısa bir süre sonra, bu vitamin, bebeğin hormonal dengesini tamamen etkiler. Fosfat ve kalsiyum metabolizmasının düzenlenmesi ve çocukların kemik ve dişlerinde kalsiyum tutulumunun arttırılmasından sorumludur. Anne sütü az miktarda D vitamini içerir, bu yüzden çoğu çocuk doktoru bir D vitamini çözeltisi önermektedir.

Günlük D vitamini takviyesi alırsanız, anne sütünüz bebeğiniz için yeterli vitamin sağladığından bebeğe D vitamini takviyesi almanıza gerek yoktur.

Herhangi bir takviye almıyorsanız, yeterince güneş ışığı doldurmuyorsanız veya günde 5.000 IU’dan daha az D vitamini alıyorsanız, bebeğinize bir D vitamini takviyesi vermelisiniz.

D vitamini anne ve çocuğun sağlığı için son derece önemlidir. İyi haber şu ki, bu vitaminden yeterince yararlanmanın çok kolay olduğudur. D vitamini bakımından zengin besinler seçin, güneşte zaman geçirin ve gerekirse ek takviyeler alın. Ayrıca bebeğinizin bu vitaminden, gerektiğinde, ayrıca D vitamini takviyesi şeklinde güçlü ve sağlıklı kemikler geliştirmesi için yeterli miktarda aldığından emin olun. Hamilelik sırasında uymanız gereken önemli kurallar için daha önce paylaştığımız konumuzu okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.