Doğumdan Sonra Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Kadınların en büyük derdidir doğumdan sonra yaşayacağı hastalık riskleri ve vitamin eksiklikleri… Bu yazımızda sizlerle Doğumdan sonra demir hapı ne kadar kullanılır? Doğumdan sonra kan ilacı ne kadar kullanılmalı? Gebelik sonrası ilaç kullanımı doğru mudur? Doğumdan sonra decavit kullananlar iyi mi yapıyor? Doğumdan sonra d vitamini kullanımı hakkında tıp çevrelerinin görüşleri nelerdir? Doğumdan sonra kan ilacı neden kullanılır? Ferrum fort emzirirken kullanımı uygun mudur? İşte demir eksikliği başta olmak üzere tüm bu sorulara doğru cevapları arayacağız…

Doğumdan sonra demir hapı ne kadar kullanılır? Ferrum fort emzirirken kullanımı uygun mudur?İşte demir eksikliği başta olmak üzere tüm bu sorulara doğru cevapları arayacağız…

Demir hamilelikte, doğum sırasında ve doğumdan sonra iyileşme sırasında çok önemlidir. Anne ve çocuk için bu faydalı element, vücutta kan oluşumu ve oksijen hareketi için gerekli bir besindir.

Demir eksikliğinde ne olur?

Pek çok kadın için demir, hamilelik sırasında yeterince alamadıkları besinlerden biridir. Bunun nedeni zayıf bir diyet veya iştahsızlığa neden olan belirgin bir rahatsızlık olabilir. Vücutta yeterli miktarda demir olmadığında, kan üretimi ve oksijen dağılımı doğrudan etkilenir. Bebek anneden, ihtiyaç duyduğu şeyleri alır, bundan dolayı anne daha fazla ihtiyaç duyar. Annede yeterli demir yoksa (demir eksikliği) hem kendi sağlığı hem de çocuğun sağlığı etkilenebilir. Demir eksikliğinin bir etkisi de anemi hastalığıdır. Anne ve bebeğin hamilelik anemisinden kurtulmak için birkaç aya ihtiyacı olabilir.

Bir kadın diyetiyle veya takviyeyle yeterince demir almazsa (demir eksikliği), yorgunluk veya baş dönmesi gibi anemi ile ilişkili diğer semptomları yaşayabilir. Cildiniz solgun görünebilir, hatta nefes darlığı bile mümkündür. Ek olarak, insanların yiyecek için uygun olmayan maddeleri tüketmek istedikleri Pica sendromu ortaya çıkabilir. Erken doğumlar ayrıca demir eksikliğinin bir sonucu olabilir. Sonuç olarak, birçok bebek anemi ve gelişimsel bozukluklar gibi uzun vadeli veya kısa süreli sağlık sorunlarından muzdariptir. Annede anemi nedeniyle daha ciddi etkiler doğum sırasında ve doğum sonrasında ortaya çıkabilir. Doğum sırasında yüksek kan kaybı meydana gelirse, kadının iyileşmesine yardımcı olmak için kan nakli gerekebilir.

Doğum sonrası iyileşme

Kan kaybı nedeniyle, çoğu kadın doğumdan sonra anemik kalır, ancak bu genellikle geçici bir sorundur. Doğum sırasında demir seviyesi düşükse, doğum sırasındaki kan kaybı belirtileri şiddetlendirebilir ve annenin doğum sonrası depresyon gelişme riskini artırabilir. Bu nedenle, demir eksikliğini en kısa zamanda telafi etmek çok önemlidir. Bu, kadına daha hızlı iyileşme ve yeni bebeğe bakması için ihtiyaç duyduğu güç ve dayanıklılığı alma fırsatı verir.

Demir düzeyini düşük olan ve yavrularını emzirmek isteyen kadınlar, düşük kan seviyeleri nedeniyle süt üretiminde zorluk çekebilirler. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için kanallar tıkanabilir, iyileşmesi zor olan göğüs enfeksiyonu veya boğaz nipelleri oluşabilir. Sonuç olarak, bebeğin daha sık emzirilmesi, sütün dolmaması ve çok az artmaması olasılığı vardır. Bu vitamin ayrıca, anemi semptomlarından zaten tükenmiş olan bir anneyi rahatlatabilir. Bu nedenle, birçok anne emzirmeyi bırakıp doğum sonrası depresyonuna ek olarak daha fazla sıkıntı veren kendisini başarısız bir anne olarak görme sorunsalını beraberinde getirebilir. Yeterli demir kaynağı süt üretimini devam ettirir, böylece bebeğin gelişmesi sağlanır. Kadının sağlığı ve doğumdan sonra iyileşmesi sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir. Emzirmeyen durumlarda, düşük demir içeriği menstrüasyon sırasında daha fazla kan kaybına neden olabilir.

demir eksikliği

Hamilelikte ve doğumdan sonra gerekli besinleri korumak için genellikle sağlıklı bir diyetle yeterli demir seviyeleri elde edilebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, ilave destek gerekir. Ispanak, brokoli ve kuşkonmaz gibi sebzeler harika demir kaynaklarıdır. Kırmızı et, düşük cıva balık ve kümes hayvanları da menünüzde olmalı. Ek olarak, fasulye ve takviye edilmiş yiyecekler, hamilelik sırasında ve sonrasında anne ve çocuk için sağlıklı bir diyet sağlamak için iyi bir seçimdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.