Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü Nedir?
Corona virüsü nedir nasıl bulaşır

Corona virüsü insan vücuduna, bitkilerden, hayvanlardan veya dokunduğu her yerden bulaşabilir. Hiç bir antibiyotiğin virüs üzerine bir etkisi yoktur. Virüsler normal bir bakteriden 100 kat daha küçüktür bu yüzden kendi metabolizmaları yoktur kendi kendilerine üreyemezler.

İçine girdiği hücreyi zorlayarak yeni bir virüs üretmek için kullanırlar. Bulaşıcı hastalıklar arasında en çabuk bulaşan ve en hızlı yayılabilen öldürücü virüsler vardır. İçinde olduğumuz bu son günlerde Çin den gelen 170 varan vakaya rastlandı.

Virüsün Kaynağı:

Bütün dünyayı tedirgin eden bu virüs Çin den başlayarak birkaç ülkeye daha yayılmıştır. Son olarak Çin’deki yetkililer yaptığı açıklamaya göre yaklaşık 3 bin kişinin Corona virüsü nedeniyle enfekte olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 17 ülkeye yayılan corona virüsü nedeniyle uluslararası acil durum ilan etti. Çin’de virüsle enfekte olup ölenlerin sayısı 170’ten 213’e yükselirken, şimdiye kadar tespit edilebilen vaka sayısı ise 9 bin 680 olarak açıklandı. Bu rakam, iki hafta içinde vaka sayında 45 kat artışa tekabül ediyor

Corona virüsü nedir nasıl bulaşır?

Bu virüs birçok canlıda hastalığa neden olabilir fakat SARS-COV insanlar himalaya misk kedisi, köpek, kedi gibi hayvanlara bulaşabilir. Bu virüs grip gibi öksürme, hapşırma ile havadan bulaşabilir

Belirtileri Nelerdir?

-Ateş

-Nefes darlığı

-İshal

-Öksürük

-Bulantı

-Kusma

Tedavisi Nedir?

Bazı hastalarınki hafif seyirli olduğu için bir ilaç tedavisi gerekmez ama öksürük, ateş için ağrı kesici verilebilir. Fakat durumu ağır olanlar karantina altında hastanede yatarak tedavi görür.

. Bu virüse karşı bir aşının hazırlanması ise en az 20 ay’ı bulabileceği tahmin ediliyor.

Nasıl Bulaşır?

Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara bulaşır. Aynen mevsimsel grip salgını gibi yakın temas, öksürük, aksırık tokalaşma gibi yollarla insanlar arasında daha çabuk yayılmaya başlar.

Almamız Gereken Önlemler:

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için

-sık sık el yıkama

-öksürürken ve hapşırırken ağız ve burnun kapatılması

-et ve yumurtaların iyice pişmesinde dikkat etmek

-öksüren ve hapşıran kişilere yakın temas etmemek

– Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.

-hastalarla aynı kap ve bardaktan yiyip içmeyin.

-hastalarla öpüşme gibi yakın temasta bulunmayın.

– Kapı kolları ve oyuncaklar, telefonlar, ayakkabılar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin

-riskli bölgelere seyahat ederken Pazar, çarşı, çiftlik gibi çok fazla kalabalık olan yerlere girerken dikkatli olmanız gerektiği ve bu yerlerden sonra ellerinizi dikkatlice yıkamanız ve yediğiniz yemeğin sağlıklı mı olduğuna dikkat etmeniz gerektiğine dair dünya sağlık örgütünün ciddi uyarısı vardır.

Şu an MERS-CoV enfeksiyonuna karşı aşı yoktur.

Corona Virüsünün Türleri:

EFUZİV FIP:

Bu form daha öldürücüdür. Karantinada tedavi edilmesi daha doğru olur. Kan damarlarına deformasyon yapar ve dokularda birikir. Kedilere daha çok rahatsızlık verir.

NON EFUZİF FIP;

Hastalığın en zor anlaşılan türüdür. Kilo kaybı, iştahsızlık, yüz renginde açılım, gözlerde hasara sebep de olabilir. Belirtileri yavaş yavaş ilerlediği için tanısı zor konur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir