Çocuklarda Astım Tedavisi

0 46

Astım birçok çocuğu etkileyen ve yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Neyse ki astım ataklarını engelleyen birçok ilaç vardır. Ancak ilaçların tamamını kullanmak mümkün değildir. Bu yüzden çocuğunuzun astımının kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz lazım.

Çoğu çocuklar için astımı tetikleyen unsurlar, öksürük, hırıltı solunum güçlüğü ve  sigara dumanı, polen, küf, hayvan,hava, egzersiz veya poz değişiklikleridir. Çocuğunuzun astım sorunlarını ortaya çıkarabilir.Hırıltı ve solunum sorunları olan bir çocukta Astım teşhis etmek genellikle kolaydır,  Koştuktan sonra hırıltılı bir öksürük duyarsanız bunun üzerine mutlaka gidin.

Astım Tedavisi

Çocuğunuzun öksürük veya hırıltılı solunumu varsa astım şüphesi olabilir. Bu konuda bazı ilaçlar geliştirilmiştir.  Bunlar ayrıca “hızlı rahatlama ‘ya da’ rahatlatıcı ‘olarak adlandırılan ilaçlardır. Bu ilaçlar bir nebülizatör, ölçülü doz inhaler, veya şurup (nadiren kullanılır) ile kullanım için mevcuttur. Eğer bunları düzenli olarak, bir haftalık veya günlük olarak kullanılırsa çocuğunuzun astımını kontrol altına alabilirsiniz.

Astım Önleme

Astım tedavisinin amacı, çocuğunuzun normal faaliyetleri gerçekleştirebilecek hale gelmesine katkıda bulunmaktır.  Çünkü astım normal yaşam faaliyetlerini kısıtlayıcı faktörler içerir.

Çocuğunuz astımı önleyici bir ilaç üzerinden düzenli olarak birde ‘rahatlatıcı’ ilaç kullanması gerekebilir.

Astım Kontrolü

Çocuğunuzun astım tedavisine yardımcı olmak istiyorsanız onda herhangi bir belirti olup olmadığını iyi gözlemleyin. Yanlış belirtiler tedavi sürecini yavaşlatır.

Bu süreçte kullanılmak üzere cihazlardan yardım alınabilir. özellikle gece öksürükleri sıklaştığında duymanız çok önemlidir.

Solunum fonksiyon testleri çocuğunuzun astım kontrolünü belirlemede yardımcı olacaktır. Ancak genellikle sadece bir allerjist veya göğüs hastalıkları ofisinde yapılabilir. Çoğu çocuk doktorları, ofislerinde bu testi yapamıyor.

Astım Tedavi Planı

Bir tedavi veya eylem planı hazırlamak önemli bir başlangıçtır. bu konuda doktorunuz size gereken kullanışlı bir referanstır. Bir astım tedavi planı genellikle çocuğunuzun günlük ilaçlarını saatlerini içerir.

Astım Eğitimi

Çocuğunuzun astımını iyi kontrol edebileceğinizden emin değilseniz, bir Pediatrik göğüs hastalıkları uzmanından tavsiye alınız. Çocuğunuza astım hakkında bilgiler vermek hem sizi hemde onu daha bilinçli bir hale getirecektir. Bu konuda dökümanları internette bulabilirsiniz.

Astım hakkında temel şeyler

  • Çocuğunuzun ilaçları belirlenmelidir. Bir astım tedavi planı olması sizin yapmanız gereken en önemli şeydir.
  • Bir astım krizi nasıl yönetilir. Öğrenilmeli.
  • Bir zirve akım ölçer ve sonuçları nasıl yorumlanır.
  • Önleyici ilaçların yan etkileri dikkate alınmalıdır.

Kontrolsüz astım

Çocuğunuzun astımını kontrol altına alamadığınızda ne yaparsınız?  Astım hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için çabalarsınız. veya doktorunuzdan bilgi alırsınız. Bu iyi bir başlangıçtır. Büyük olasılıkla doktorunuzu bir kaç seanstan sonra ziyaret etmeyeceksiniz. Maalesef ilerleyen bir hastalıktır. Kontrol altına alınmayan astım daha da kötüleşir ve geri dönülme bir hal alır. İlaçların doğru ve zamanında kullanılması gerektiğini unutmayın.

Çocuğunuzun astımını tetikleyen faktörleri öğrenmelisiniz. Alerji testleri de yararlı olabilir.

Çocuklarda Astım Tedavisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.