Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Cilt Bakımı:

Sağlıklı bir tene sahip olmak için tabi ki iyi bir cilt bakımın’a ihtiyacımız var. Cilt bakımı dediğimizde çoğu insanın aklına sadece yüz bakımı gelir.

Oysa vücudumuzun büyük bir bölümünü derimiz oluşturur. Yani yüz bakımı yaparken kullandığımız ürünler tenimizin diğer bölgelerine de zarar verebilir. Yani el bakımı, göz çevresi, boyun altı da bu bakıma dahil edilmeli.

Cilt bakımı yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç adıma sırasıyla beraber bakalım

1-Cilt Temizliği:

Öncelikle cildimiz gerek zararlı makyaj ürünleri gerekse tüm gün dış etkenlere maruz kaldığı için kir ve yağ tabakası oluşur. Cilt temizliği olmadan cilt bakımının da bir önemi kalmaz ve sağlıklı bir makyaj da söz konusu değildir.

2-Tonik Kullanımı:

Tonik cildimizi hem yatıştırır hem de derinlemesine bir temizlik sağlar. Cilt tipine göre hassas ve hassas olmayan ciltlerde herkes tarafından kullanılan tonik in cilde iyi geldiği de bilinmektedir.

3-Sivilce Ve Lekeler

Cildimizin bazı bölgelerinde sivilce, lekeler, egzama ve tahriş gibi sorunlar varsa bu sorunları ilaç ya da akne tedavilerinde kullanılan krem ya da solüsyonlarla da bakımı yapıldıktan sonra gereken uygulama yapılır.

4-Kişiye Özel Bakım:

Yine kişinin cildine göre özel bakım solüsyonları ve serumlar kullanarak özel bakım uygulanabilir. Sivilceli ya da botoks’lu ciltlerde bir uzman tarafından verilen öneriler uymak daha mantıklı olacaktır.

5-Nemlendirme Ve Dinlendirme:

Günümüz şartlarında kadınların birçoğu artık zamanının çoğunu dışarda geçirmek zorunda olduğu için her gün bakımlı ve güzel olmak isterler. Hal böyle olunca her gün yapılan makyaj cildi yıpratır. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle nemlendirici kullanmak ve haftada bir gün de olsa makyaj yapmak yerine cildimizi dinlendirmek.

6- Bol Bol Su Tüketin

Dünya yıldızlarının %75’i güzel görüntülerini suya borçlu olduklarını söylüyorlar. Bu kadar insan bir araya gelip yalan söylüyor olamaz. Su içmek, hayatımızın en önemli nimeti olduğu kadar, güzelliğimizi de ayakta tutan, gençliğimizi uzatan ve sağlık açısından birçok konuda bizi destekleyen bir nimettir.

Günlük en fazla 10-15 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Cildinizin ihtiyacı olan nemi almanızı sağlar aynı zamanda toksinlerin ve bakterilerin gözeneklerinizden atılmasına da yardımcı olacaktır.

7-Cilt Bakımı İçin Doğal Maskeler:

Halk arasın bilinen birçok doğal yöntemler ve cilt maskelerini sizin için hazırladık.

Cilt Bakımı için maske:

Yağlık ciltlerde kıl maske kullanmalıyız. cildin sebum oranını dengeler ve siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur.

Muz, zencefil, bal maskesi:

Hazırlanışı:

 1. Bir muz
 2. 3 yemek kaşığı bal
 3. Bir tatlı kaşığı bal 

Bu malzemeleri karıştırıp püre haline getirin. Yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün ve 20-25 dakika kadar bekletip soğuk su ile yıkayın.

Limon Maskesi:

Hazırlanışı:

 1. Zeytinyağı ya da badem
 2. Bir limon

Bir çay bardağının yarısına zeytin ya da badem yağını doldurun. Üzerine bir adet limon sıkıp yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika bekletip silin.

Elma Sirkesi Maskesi:

Hazırlanışı:

 1. Yarım çay bardağı elma sirkesi
 2. Yarım çay bardağı maden suyu

Elma sirkesi ve maden suyunu karıştırın. Günde iki defa sabah ve akşam pamuk ile cildinize sürdükten sonra yarım saat bekletip ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Salatalık Maskesi:

Hazırlanışı:

 1. Yarım salatalık
 2. Bir yemek kaşığı bal

Bal ve salatalığı püre haline getirin. Yüzünüze sürdükten 25 dakika sonra soğuk su ile yıkayıp havlu ile kurutmadan bekleyin.

 Soda Maskesi:

 Hazırlanışı:

 1. Bir tatlı kaşığı soda
 2. 5 damla limon suyu
 3. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
 4. Bir tatlı kaşığı yoğurt

Önce yoğurt ile sodayı karıştırın. Sonra zeytinyağı ardından limon suyunu ekleyip karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika beklettik sonra yüzünüzü yıkayıp havlu ile kurutmadan kurumasını bekleyin.

 Avokado Maskesi:

 Hazırlanışı:

 1. Bir adet avokado
 2. 2 tatlı kaşığı limon suyu
 3. Bir adet yumurta akı

Avokadoyu soyup püre haline getirin. İçine yumurta akı ve limon suyunu ekleyin. Yüzünüze sürdükten yarım saat sonra yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir