Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt Bakımı:

Günümüzde kadınlar normal olarak cilt bakım larına özel bir önem gösterirler. Cilt bakımı bir kadının kendini daha güzel ve rahat hissetmesinin başlıca bakımlarının başında gelir.

Günümüzde ekonomik şartları düşünürsek herkesin güzellik salonlarına yada kuaförlere para ödemesi biraz güç olduğundan, artık her evde neredeyse cilt bakımı kremleri ve özel karışımlar yapabilmektedir. Peki evde cilt bakımı mümkün mü ve nasıl olur.

Evde Cilt Bakımı

Öncelikle sağlıklı bir bakım için önce cildimizin temiz olması lazım. Eğer evde yapılacaksa duştan sonra yapılır. Güzellik salonları ve kuaförlerde buhar verilerek ya da özel nemlendirici doğal sabunlar ve jellerden yararlanılır.

Her cilt için sabunlar ve hazırlanan kremler aynı sonucu vermeyebilir. Kimyasal içerikli sabunlar ve jeller cildimize ciddi zararlar verebilir.

Cildi ölü hücrelerden arındırmak için genellikle Peeling kullanılır ama bu uygulamada göz ve dudak bölgelerine yapılması önerilmez.

Ergenlik yaşlarında cildimizde çıkan sivilcelere fazla müdahale edilmemeli aksi halde kalıcı izler bırakabilir. Siyah noktalar daha çok 30 ile 50’li yaşlarda fazla görülür ve bu lekeleri yok etmek tamamıyla mümkün değildir.

Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır.

Öncelik yağlı ciltler için yüz temizliği çok önemlidir. Kullandığımız ürünlerin cildimize uygun olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Yağlı ciltlerde gün boyu kalıcı bir makyaj biraz zor olsa da bunu fondöten yada pudra ile alt makyaj uygulayabiliriz.

Yağlı cilt bakımı için doğru ürünleri seçmemiz gerektiğini söylemiştik. Yağlı cildinin parlamaması ve sivilcelenmemesi için cildimizi iyice temizlemeli ve yağsız cilt bakım ürünleri kullanmalıyız.

Cilt neden yağlanır:

Cildimize uygun olmayan ürünler kullandığımızda sebum üretimi daha fazla olur. Buna çözüm olarak tonik kullanılır.

  Kuru Cilt Bakımı:

Kullandığınız temizleme ürününün mutlaka cilt tipinizle uyumlu ve cilt ihtiyaçlarınızı karşılayacak özelliklerde olmasına dikkat edin. Aksi takdirde sabun cildinizin ekstra kurumasına neden olur. Sadece su ile yıkayıp gül suyu ile tonik yapmak daha iyi bir uygulamadır.

Daha kalın bir yapıya ve zengin içeriklere sahip olan yoğun bakım kremleri cildinizi hızlıca nemlendirmenize yardımcı olacak ve kuru cilt ten kurtulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir