Çilek Reçeli Kolay Tarifi

Çilek reçeli cahide hanım nasıl yapıyor? diye sormanıza gerek yok. Sizi hiç bekletmeden çilek reçeli nasıl yapılır? Sunacağız. Çilek reçeli ardanın mutfağı her zaman doğru ve mükemmel tarifler sunabilir. Ancak çilek reçeli tarifi doğru yapıldığında kahvaltıda nefis ve güzel bir menüye dönüşür. Çilek reçeli tarifi portakal ağacı püresi katılarak da yapıldığından hoş bir kokusu olur bu doğrudur. Ancak bugün sizler için çok farklı çilek reçeli tarifi sunacağız. Herhangi bir katkı maddesi ekletmeden çilek reçeli nasıl yapılır, bu soruya doğru bir çilek reçeli tarifi ile cevap vereceğiz. Çilek reçeli tarifimiz 2 adımdan oluşuyor arkadaşlar. Başlayalım mı?

Çilek reçeli olmayan bir kahvaltı mümkündür, ancak anlamsızdır. Meyveli reçellerin yaygınlık kazanmasıyla biraz ekmek tüketimi azalmış görünüyor. Çoğunlukla tereyağlı ürünler çok lezzetli olur. Ama son zamanlarda reçeli yapılan meyveler de kahvaltıda rekabet etmeye başladı diyebiliriz. işte basit tarif!

Çilek reçeli tarifi için malzemeler

Çilek reçeli pişirmek için sadece üç malzemeye ve yaklaşık 15 dakikalık hazırlık süresine ihtiyacınız var. Burada satın alınan versiyonlarının aksine, içinde yapay katkı maddesi bulunmuyor, sadece birçok meyve var!

Güzel bir şekilde etiketlenmiş camlara konan tatlı türleri hiçbir zaman doğal ev yapımı reçellerin yerini tutmaz.

Çilek Reçeli – 4 bardak için malzemeler (her biri 350 g): 1 kg çilek, 1 organik limon, 500 g reçel için şekeri

Adım 1 Çilek reçeli yıkama ve parçalayın

Çilek reçeli tarifi 1. adım

Çilekleri yıkayın, temizleyin ve parçalara bölün. Ardından hemen Limonu yıkayın, kuruttuktan sonra parçalayın. Limonu karıştırın ve suyunu sıkın. Çilekleri, reçel şekerini, limon suyunu karıştırın ve bir tencereye soyun ve yaklaşık 1 saat bekletin.

Adım 2 Çilek reçelini pişirin

Çilek reçeli tarifi 2. adım

Çilek reçeli kaynatın. Köpüğü bir kaşık ile temizleyin ve 3-5 dakika pişirin. Jelleşme testi yapın. Ardından temiz ve iyi kapatılabilir bardaklara doldurun ve kapatın. Tükenene kadar en az 1 saat soğumaya bırakın. İyi saklanırsa, çilek reçeli 2 yıla kadar sürer.

Cam başına besin değerleri yaklaşık 2390 kJ, 570 kcal. E2 g, F 1 g, KH 136 g

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.