Botoks Kimlere Yapılır

Botoks Kimlere Yapılır

Botoks Nedir?

Botoks, yüzde beliren kırışıklıkları ve ince çizgileri yok etmenin en güvenilir ve en kolay yöntemlerinden biridir. Aslında Botoks’ un etken maddesi, bir bakteri tarafından üretilen zehirdir, yılan zehri olarak ta bilinir ancak modern tıp bu zehri saflaştırmış, kontrol altına almış ve zararsız hale getirmiştir. Kasları geçici olarak zayıflatarak etkisini gösterir. Botoks tıpta ilk olarak şaşılık tedavi sinde kullanılmıştır. Kozmetik alanındaki faydaları ise çok sonradan keşfedilmiştir. Botoks bugün kırışıklık tedavisi dışında migren tedavi si, yüzdeki istenmeyen kişi uygulma sonrasında her hangi bir acı hissetmez. Kasılmalar ve tiklerin tedavisi, aşırı terlemenin tedavisi, aşırı tükürük üretiminin tedavisi, bazı kronik ağrı Sendromlarının tedavisi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Botoks sizi gençleştirir mi?

Hayır, botoks ile gençleşemezsiniz. Sadece gerginleştirir cildinizi ki bunun süreside kısıtlı. Botoks yüzünüzdeki mimik kaslarımızın tekrarlayan şekilde çalışması sonucu oluşan kırışıklıkları azaltır. Böylece daha genç ve dinamik bir görünüm sağlar. Botoks la ilgili diğer yanlış bilgiler ise botoks un yüz germede kullanıldığı, dudakları şişirdiği, gerginleştirir ya da yüzde gerginlik oluşturduğudur.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks ofis koşullarında uygulanabilen kolay, hızlı ve güvenli bir uygulamadır. Ortalama 5-10 dakika süren, çok ince bir iğne kullanıldığı için ağrıya neden olmaz ve anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır. İsteğe bağlı olarak botoks öncesi cildinize sürülecek olan his azaltıcı kremler ya da buz uygulaması çok hafif olan ağrı duyusunu daha da azaltacaktır.

 Kimlere Botks Yapılmaz?

 Hamilelere botoks yapılmaz. Botoksun anne karnındaki fetusa geçişine dair herhangi bir kanıt bulunmasa da gebelikte botoks yapılmamaktadır ve 18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması önerilmez.

Botoks’un Etkisi Ne kadar sürer?

 Botoks’un etkisi 2-4 gün içinde başlar ve  maksimum etkinliği ise 4-8. haftalarda hissedilir. Botoks un etkinlik süresi 3 -6 ay olmakla birlikte çok aktif çalışmayan kas gruplarında ve tekrarlayan botoks etkisi 9 aya kadar uzayabilir.

 Botoks’un etkinlik süresinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Herkesin yüzündeki kasların büyüklükleri, kalınlıkları, uzunlukları farklıdır, ayrıca mimiklerini kullanma alışkanlıkları da farklıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı botoks’un etkinlik süresinin de farklı olmasına da şaşmamak gerekli.

Botoks Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

İlk birkaç saat botoks’un yüzümüze aşırı yayılımını engellemek için uyumamanız, ağır egzersiz yapmamanız ,yan yatmamanız, ya da sıcak bir sauna veya banyoya girmemeniz gerekmektedir. Uygulama alanlarına masaj yapmanıza gerekmez. Uygulama sonrasında yüz kaslarınızı normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulama sonrasında kısa bir süre soğuk jeller ile baskı yapabilirsiniz. Böylece Enjeksiyon yerlerinde bazen hafif miktarda oluşabilen morlukları engelleyebilirsiniz.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bu tedaviyle ilgili beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu tedaviyle alacağınız sonuçları sizinle paylaşacak böylece tedavinin başarısı sağlanacaktır. Her hastanın tedavisi kendi kas yapısına ve cilt özelliklerine göre planlanır.

İşlem öncesinde Lokal Anestezi bir krem sürülebilir.

Kişinin kas yapısı göz önüne alınarak belirlenen kırışıklık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda Enjeksiyon yapılır.Tedavi genelde 10-15 dakika sürer ve uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir. İlaç yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz.

Uygulamadan sonra iki hafta içinde beklenilen etki başlar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir