Bebek Pudrası Kanser Riski Taşıyor Mu?

0 85

Bebek pudrası nedir? Talk içermeyen bebek pudrası kansere sebep olur mu? Johnson’s baby pudra kullananlar kansere yakalanır mı? Bebek pudrası bozulur mu? Yakın zaman haber kanallarında da tartışılmaya başlanan bebek pudrası kanser riskine sebep olup olmadığı ile alakalı tartışmaları sonlandıracak geniş araştırmamızı siz okuyucularımıza sunuyoruz.

Bebek pudrası, esas olarak magnezyum, silikon ve oksijen elementlerinden oluşan bir mineral olan pudratan yapılır. Bir toz olarak nemi iyi emer ve sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olarak cildi kuru tutmakta ve döküntüleri önlemede yardımcı olur. Bebek pudrası ve yetişkin vücut ve yüz pudrası gibi kozmetik ürünlerinde ve ayrıca birçok başka tüketici ürününde yaygın olarak kullanılır.

Doğal haliyle, bazı pudralar solunduğunda akciğerlerde ve çevresinde kanserlere neden olduğu bilinen bir madde olan asbest içerir

Bugünlerde ve dahası yakın zamana kadar birçok kişide bebek pudrası ile alakalı endişeler halen varlığını korumaktadır. Bebek pudrası ile kanser arasındaki muhtemel bir bağlantı hakkındaki endişeler varlığını halen korumaktadır.

Pudra işi ile uğraşan işçiler iş yerindeki pudra partiküllerine uzun süre maruz kalan kişilerin akciğer soluma riski vardır. Genital bölgede düzenli olarak bebek pudrası uygulayan kadınların yumurtalık kanseri riski artar.

Bebek pudrası kansere neden olur mu?

Bebek pudrasının kansere bağlı olup olmadığı hakkında konuşurken, asbest içeren pudra ile asbest içermeyen pudra arasındaki farkı ayırt etmek önemlidir. Asbeste sahip olan pudraın, genellikle solunması halinde kansere neden olabileceği kabul edilir. Asbestsiz pudra ile ilgili kanıtlar daha az açıktır.

Araştırmacılar, bir maddenin kansere neden olup olmadığını anlamak için 2 ana çalışma türü kullanırlar.

Laboratuar çalışmaları

Laboratuarda yapılan çalışmalarda hayvanlar, tümörlere veya diğer sağlık sorunlarına neden olup olmadığını görmek için bir maddeye (genellikle çok büyük dozlarda) maruz bırakılır. Araştırmacılar ayrıca, bir laboratuvar çanağındaki normal hücreleri, kanser hücrelerinde görülen değişiklik türlerine neden olup olmadığını görmek için maddeye maruz bırakabilirler. Bu tür çalışmalardan elde edilen sonuçların insanlar için geçerli olup olmadığı her zaman açık değildir, ancak laboratuar çalışmaları bir maddenin kansere neden olup olmayacağını bulmak için iyi bir yoldur.

İnsanlarda yapılan çalışmalar

Başka bir çalışma türü, farklı insan gruplarındaki kanser oranlarına bakar. Böyle bir çalışma, bir maddeye maruz kalan bir gruptaki kanser oranını, kendisine maruz olmayan bir gruptaki oranla karşılaştırabilir veya beklenen popülasyonda beklenen kanser oranınınki ile karşılaştırabilir. Fakat bazen bu çalışmaların sonuçlarının ne anlama geldiğini bilmek zor olabilir, çünkü diğer birçok faktör sonuçları etkileyebilir.

Çoğu durumda hiçbir çalışma türü kendi başına yeterli kanıt sağlamamaktadır. Bu nedenle araştırmacılar genellikle laboratuvarda insana bakar ve bir şeyin kansere neden olup olmadığını anlamaya çalışırken yapılan çalışmaları inceler.

Bebek pudrası ile ilgili yapılan Çalışmaların sonuçları

Laboratuarlarda hayvanları (sıçanları, fareleri) çeşitli yollarla pudralara maruz bırakan çalışmalarda, bazılarında tümör oluştuğunu ve bazılarında ise bulamadığını gösteren karışık sonuçlar verdi.

İnsanlarla ilgili çalışmalar

Yumurtalık kanseri

Kadınlarda yapılan birçok çalışmada bebek pudrası ile over kanseri arasındaki olası bağlantıya bakılmıştır. Bulgular karışık, bazı çalışmalarda hafif artış riski olduğu ve bazılarında artış olmadığı bildirildi. Birçok vaka kontrol çalışması riskte küçük bir artış bulmuştur. Ancak, bu tür çalışmalar önyargılı olabilir.

Herhangi bir birey için, eğer risk artışı varsa, genel artışın çok küçük olması muhtemeldir. Yine de, birçok üründe pudra yaygın olarak kullanılmaktadır, bu nedenle riskin gerçek olup olmadığını belirlemek önemlidir. Bu alanda araştırmalar devam ediyor.

Akciğer kanseri

bebek pudrası

Bazı bebek pudrası ile madenciler ve değirmencilerde yapılan çalışmalarda, akciğer kanseri ve diğer solunum yolu hastalık riskinde artış olduğunu, diğer normal bireylerde ise akciğer kanseri riskinde bir artış olmadığını göstermiştir. Bu çalışmalar, doğal formundaki pudra’ın, tüketici ürünlerindeki saflaştırılmış pudra’ın aksine, farklı miktarlarda ve diğer mineralleri içerebilmesi gerçeğiyle karmaşıklaşmıştır. Yeraltında çalışırken madenciler ayrıca radon gibi akciğer kanseri riskini etkileyebilecek diğer maddelere de maruz kalabilirler. Kozmetik bebek pudrası kullanıldığında akciğer kanseri riski artışı bildirilmemiştir.

Diğer kanserler

Pudra kullanımı diğer kanserlerle güçlü bir şekilde bağlantılı olmamasına rağmen, diğer kanserlerle olası tüm bağlantılar kapsamlı bir şekilde çalışılmamıştır.

Bir çalışmada, genital bebek pudrası kullanımının menopozu geçmiş kadınlarda endometrial (uterin) kanser riskini hafifçe arttıracağı öne sürüldü. Bu konuyu araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Bazı sınırlı araştırmalar iş yerinde solunan pudra maruziyeti ile mide kanseri gibi diğer kanserler arasındaki olası bir bağlantıya da bakmaktadır. Ancak, şu anda bu tür bağlantıların güçlü bir kanıtı yoktur.

Bebek pudrası içeren tüketici ürünlerinin kanser riskini arttırıp arttırmadığı açık değildir. Bebek pudrasının kişisel kullanım çalışmaları, yumurtalık kanseri riskinde bir artışa dair bir öneri olmasına rağmen, karışık sonuçlara sahiptir. Bu zamanda, başka herhangi bir kanser türünün, bebek pudrası kullanımıyla bağlantılı olduğuna dair çok az kanıt vardır.

Daha fazla bilgi edinilinceye kadar, bebek pudrası kullanma konusunda endişeli kişiler, onu içeren tüketici ürünlerini kullanmaktan kaçınmaları önerilir.

feride bebek pudrası kullananlar, dalin pudra kanser, bebek pudrası bim, feride talk pudrası, talk pudrası kullanım alanları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.