Baş Ağrısı ve Migren

Baş Ağrısı ve Migren

Baş Ağrısı ve Migren:

Baş ağrısı hemen hemen bütün insanlarda olur. Bu ağrılar şiddetine göre değişir. Aşırı ağrı çekenler hemen migreni olduğunu söylerler oysa migren ayrı bir şey.

Aslında başımız değil beynimiz ya da beyin odacıkları ağrır. Yani ya damarların birinde ya da beyin odacıklarında günlük geçici bazı baskılardan oluşan sıkışmalarıdır.

Baş ağrısı birçok nedenden olabilir. Psikolojik, alerjik, stres, ya da hiç bilmediğimiz bir koku beynimize ters reaksiyon yapar. Buda beyin odacıklarının sıkışması sonucu ağrı oluşturabilir.

Çok şiddetli ağrılarda mutlaka bir hekime gidilmeli. Ağrı kesiciler kısa bir süre ağrıyı keser ama eğer bu gittikçe çoğalıyorsa bunun baş ağrısından öte, beyinde ödem ya da damar tıkanıklığı olabilir.

Migren Nasıl Başlar:

Migrenin başlangıcı tam olarak kanıtlanmamış olsa da genetik olduğu varsayılmaktadır. Ayrıca kimyasal ve bedensel faktörler de öngörülür. Oluşmasında ki başlıca nedenlerden biri de aşırı stresten oluşan kan basıncından dolayı sinir uçlarının tembelleşmesi ve beyine zarar vermesidir.  

Migren Nedir:

Migren genelde çok şiddetli olmakla beraber nöbetler gibi aniden gelip dayanılmaz ağrılara neden olur. Genelde aşırı stres sonucu olduğu bilinir. Ama stres sadece bu ağrıyı tetikleyen bir faktördür. Bazı insanlarda yılda 4- 5 defa ya da hafta da bir gelebilir. Eğer baş ağrımız nöbetler halinde geliyorsa bu migren demektir.

Migrenin Belirtileri:

  1. Bulantı ve kusma
  2. Nöbetler şeklinde gelir
  3. Bazen başın sadece bir bölümünü kapsar
  4. Boyun damarları ve gözlere de vurur.

Migrene İyi Gelen Yöntemler:

  1. Yürüyüş ve spor
  2. Uyku
  3. Bol su içmek
  4. Beyni uyaracak acı ya da tatlı yiyecekler
  5. Meditasyon ve yoga
  6. Bol magnezyumlu yiyecekler tüketmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir