Astım Tedavisi

Astım Tedavisi

Astım Nedir?

Astım; boğazın hava yoluyla ve çevresel etmenlerle karşı aşırı duyarlı olmasıdır. Soluk borusunda ve soluk borusunu döşeyen mukoza denilen zarda şişme söz konusudur. Bu şişme, ara sıra hava akımını engelleyerek solunum sıkıntısına sebep olur. Bu nöbete de astım nöbeti denir.

Alerjik Astım Nedir?

Alerji; yaz ve bahar mevsimlerinde ortaya çıkar. Özellikle toplumun yüzde 15-20’sini etkileyen ve kadınlarda yaygın olarak rastlanan alerjik nezle, tedavi olunmadığı sürece astıma neden olabilir.

Belirtileri Nelerdir:

Soluk borusunun tıkanmasının neden olduğu ataklar halinde kendini gösterir. Astımın belirtileri; nefes darlığı, hırıltılı nefes alıp verme, öksürük ve göğüste sıkışma hissidir.

Astıma Neden Olan Risk Faktörleri?

Hastalık için risk faktörleri kişiye ve toplumsal faktörlere göre değişir. Buna göre astım hastalığında risk faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

-Marangozluk, mobilyacılık, kuaförlük, veterinerlik, kaynakçılık, dökümcülük ve kuru temizleme gibi bazı meslekler,

-2 yaşından itibaren ağır solunum yolları rahatsızlıkları geçirmek,

-Ailede bu hastalığı olmaması,

-Ebeveynlerde sigara kullanımı,

-Anne karnındayken bebeğin yetersiz beslenmesi ve düşük tartılı doğması

-Bebeklik döneminde alerjen maddelere fazlasıyla maruz kalmak,

-Gebelikte annenin sigara içmesi

Astım Hastalığının Tedavisi

Bu tür alerjik hastalıkların herhangi bir tedavisi yoktur. Çünkü bu hastalıklar genetik geçişlidir. Ancak erken teşhis edilir ise hastalık tamamen kontrol altına alınabilir. Tedavinin ilk aşaması alerjik olduğu maddelerden uzak durmasıdır. İkinci aşaması ise ilaçlardır. Solunu yolu ile alınan ilaçlardır. Hastalar genellikle sprey veya toz şeklindeki ilaçları tercih ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir