Arı sütlü Ballı Sabun Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda Türkiye gündemine oturan ve bakım güzellik uzmanları tarafından şiddetle tavsiye edilen arı sütlü ballı sabun kullanıcıları gün geçtikçe artmaktadır. En çokta fabrikasyon ürünü olarak piyasaya sürülen softem arı sütlü ballı sabun markalı bir ürün dikkat çekmektedir. Peki; arı sütlü ballı sabun nasıl yapılır ve faydaları nelerdir? İçinizden softem arı sütlü ballı sabun kullananlar varsa bu konuda bizim önerilerimize kulak vermelerini şiddetle öneririz. Son dönemde popülitesini arttıran önemli bir ürün de softem hindistan cevizi yağı…  Bu konuya da bir sonraki yazılarımızda yer vereceğiz. Şimdi sizleri fazla bekletmeden Arı Sütlü Ballı Sabun Nasıl Yapılır? Konusu hakkında bilgilendirelim istiyoruz. Buyurun.

arı sütlü ballı sabun

Arı Sütlü Ballı Sabun Malzemeleri

Arı sütlü Ballı sabun yapmak için ihtiyaç duyulacak malzemeler şunlardır; 250 ml sızma zeytinyağı, 75 ml Hindistan cevizi yağı, , % 100 sodyum hidroksit (kül suyu) veya 1 fincan lye, 250 ml su, 75 ml badem yağı ve 4 çay kaşığı bal yeterlidir.

Ballı sabun yapmadan önce muhakkak uyulması gereken bazı kurallar vardır. Ballı sabun yapımı sırasında mutlaka kül suyu veya % 100 sodyum hidroksit kullanılmalıdır. Kül suyu yakıcıdır, bu nedenle de cildinizle temas ettirmemeye gayret sarf etmelisiniz. Cildinize temas ettiği takdirde yanıklara sebep olabilmektedir. Kül suyu kullanmadan önce gözlük ve eldiven muhakkak kullanılmalıdır. Ballı sabun öncesi kül ile su karıştırılır, bu işlem sırasında içeride yoğun şekilde duman oluşur. Bu sırada maske takmanızı öneririz. Kap seçiminde ise, yemek pişirmede kullanılan kullanılan ev malzemelerinin tercih edilmesi önerilir. Temperli cam kaplar, emaye kâse ve paslanmaz çelik kullanılabilir. Alüminyum Bakır veya plastik malzemeler sabun yapımında kullanılmaya uygun malzemeler olmayabilir. Plastik ürünlerin işlem sırasında erime riski daha fazladır. İşlem sırasında kullanacağınız kaşık ise silikon veya platik olmasında bir mahsur yoktur. Sabun kalıbı için satılan sabun kalıplarından satın almanızda mahsur yoktur.

arı sütlü ballı sabun

Ballı sabunun yapımı

  1. Uygun bir kaba suyun içine devamlı karıştırarak kül suyu ve üstüne de su koyun, karıştırın.
  2. Biraz geride durarak karıştırmaya devam edin. Bu işlem esnasında ortamınızda yoğun duman oluşacaktır. Dikkat diyoruz.
  3. Ardından zeytinyağı dolu kabınızı mikrodalga fırında 1 dakika miktarınca ısıtmaya bırakın ve kaba ekleyin. Biraz beklemeniz gerekir ta ki biraz soğuyuncaya kadar. Sonra blender veya kaşık ile karışımı yeniden birbirine karıştırmaya devam edin.
  4. Bu aşamada sabun, hafif kalın bir şekle bürünecektir. Sonra karışıma Badem yağı, hindistan cevizi yağı ve balı karıştırmayı unutmayın. Sabunda özel bir koku olmasını da arzu ediyorsanız karışama dilediğiniz kadar da uçucu yağdan birkaç damla eklemenizde mahsur yoktur.
  5. Hazırladığınız karışım ürünlerinizi sabun kalıplarının içine dökün ve kalıplara da hemen uyacak bir plastik ile kaplayın. Sonrasında bir havlu ile iyice sarıp sarmalayın. Tüm bu süreçlerden sonra sabunlaşma süreci başlayacaktır.
  6. Sabunları sarma işlemi sonrasında 24 saat sonra kontrol edebilirsiniz. Şayet sabunlar henüz yumuşak ve sıcak vaziyette ise bir gün daha bekletmenizde fayda vardır. Sabunlar soğuk ve sert olduğunda pişirme kağıdı veya parşömen kağıt üzerinde dışarıya çıkartın ve 4 hafta boyunca kurumaya bırakmanız önerilir.
  7. Tamamen kuruduğu zaman, sabunları yağlı kağıdın içerisine sarın veya hava geçirmez bir kapta saklayın.

Arı sütlü ballı sabun markası kullanıcı yorumları hakkında tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.