Ağız Kokusu Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Ağız Kokusu Nedir?  Sebepleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Nedir?

Halitozis olarak adlandırılan ağız kokusu, bireyler için utanç verici bir durumdur. Piyasada bulunan şeker, gargara, sakız gibi birçok ürün bulunur ama bu ürünler geçici çözümlerdir.

Ağız kokusun sebepleri genellikle, yetersiz ağız Hijyen ve ya gıdalar neden olurken, ağız kokusu bu sebepler ile oluşmuyorsa bu sorunun altında farklı bir neden olabilir.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusunun sebeplerini sizler için sıraladık;

1-Tütün Ürünleri

Sigara içmek hoş olmayan bir alışkanlık olduğu gibi aynı şekilde hiç hoş olmayan ağız kokusuna sebep olabilir. Sigara içenlerin ve diğer tüm tütün kullananların, bir başka ağız kokusu kaynağı olan diş hastalığına sahip olma olasılıkları daha yüksektir

2-Gıdalar

Dişlerin arasındaki veya çevresinde biriken yiyecek parçacıklarının parçalanması bakterileri arttırabilir. Ve kötü kokuların yayılmasına neden olur. Soğan, sarımsak ve baharat gibi bazı yiyeceklerin tüketilmesi de kötü ağız kokusuna neden olur.

3-Yetersiz Diş Bakımı(diş fırçalamamak)

Düzenli dil fırçalamayan ve diş ipi kullanmayan bireylerde, yiyecek parçacıkları ağızda kalıp ağız kokusuna neden olur. Diş ayrıca koku üreten bakterileri de hapsedebilir. Düzenli olarak temizlemeyen veya düzgün takılmayan Protezler, kokuya neden olur bakteri ve yiyecek parçacıkları barındırabilir.

Ağız Kokusunun Tedavisi

    Ağız gargaraları ve diş macunları; Ağız kokusu dişlerde bakteri birikimi nedeniyle oluşuyorsa, diş hekimi bakterileri öldüren ağız gargarası ile önlenebilir.

Diş hatalıkları tedavisi; Hastada diş eti hastalığı tespit edildiğinde kişi, bir diş eti uzmanına yönlendirilebilir. Diş eti hastalığı, diş etinin çekilmese neden olur. Bu durum, oluşan bu boşluklara kötü koku oluşturan bakteri yerleşmesine neden olur. Bu durum sadece bir diş hekimi tarafında temizlenebilir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusunu önlemek ve azaltmak için kendinize evde uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıda sıraladık;

-Günde en az 2 kez diş ipi kullanmak

-Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamak

-Sigaradan uzak durmak

-Dili fırçalamak (diş fırçasının arkasında bulun bölüm ile)

-Takma dişleri veya diş cihazlarını temizlemek

-Ağız kuruluğundan kaçmak

-Kendinize diyet düzenlemek (ağız kokusuna sebep olan soğan ve sarımsak gibi yiyeceklerden uzak durmak)

-Düzenli diş muayeneleri yaptırmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir