Adaçayının Diyete Faydaları

0 53

Bademcik iltihabını senelerdir birçok kişi için sıkıntı kaynağıdır. Hele hele okul çağındaki çocuklar bademcik iltihabı dolasıyla yılda en az bir hafta boyunca yüksek ateşle geçirmekte ve eğitim faaliyetlerinden uzak durmak zorunda kalmaktadırlar. Bu durumlarda adaçayıyla yapılan gargaraların faydası çokça vardır ve önerilmektedir. Adaçayı, bademcik ve boğaz iltihabı hastalıklarında (faranjit) gerçek bir koruyucu görev üstlenmektedir. Adaçayının diyete faydaları da saymakla bitmez. Adaçayı bir çok hastalık sunurlarına yönelik uygulamalarda çok etkili olduğu ifade edilmektedir.

İlk günlerde gün boyu birkaç defa yapacağınız adaçayı gargarası sizi yeniden dünyaya gelmiş gibi yapacaktır. Daha sonraki günlerde haftada birkaç defa bu gargarayı tekrarlamak sizi bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyacaktır.

Adaçayının zaten latince ismi de  ‘salvia’ kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin anlamı da korunmak ve muhafaza etmektir. Adaçayının içerdiği salvin ve cirsimaritin etken meddeleri antibiyotik özelliği vardır. Özellikle carnosol asidi ve salvin vücuttaki RNA-sentezini etkileyen bakterilerin artmalarını engellemektedir.

Şimdi bu teknik bilgileri bir tarafa bırakarak asıl konumuza geri dönelim. Özetle, adaçayı hem doğal bir antibiyotik ve doğal bir öksürük önleyicidir. Adaçayı, alkolle tentür yapılmadan direk sıcak suda demleyerek kullanım imkânı sağlarlar. Gargaranın büyük bir kısmı bir miktar alkol kullanılarak yapılmak zorundadır. Adaçayının içerdiği doğal antibiyotikler sayesinde suda çok kolay çözünme özelliğine sahip olduğundan, özellikle çocuklarımız için yeteri kadar sıcak suda demleme yaparak gargara olarak hazırlanmalıdır.

Ülkemizde önemli görülen, dikkate değer yaklaşık 30 küsur adaçayı çeşidi bulunmaktadır. Tabi hal böyle olunca bu çeşitlerin içinde elbette yabani türleri de bulunduğu gerçeğini göz ardı etmememiz gerekir. Bunun için piyasada Adaçayı alırken özellikle doğal ve marka ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. Yoksa istenildiği gibi olumlu etkileri görmeyebiliriz. Tabi firmaların ballandıra ballandıra yaptıkları reklamlara da itibar etmeden etken maddesi yukardaki gibi olan Adaçayı türlerinden olduğundan emin olunması yeterlidir.

Adaçayı bitkisinin faydaları

Adaçayı Hakkında Bilmediklerimiz

Size hiç duymadığınız bir bilgi verelim. Adaçayı bir parazit kovucu özelliği vardır. Yani, kovucu ve uzaklaştırıcı hassasiyetinde olduğu için adaçayına parazitler, böcekler yaklaşamaz. Son yüzyılda sebze ve tahıl ekilen arazilerde adaçayının yaprak ve sapları zirai ilaç niyetine tarlaya serpilmektedir. Bunun en önemli nedeni az evvel ifade ettiğimiz husustur.

Adaçayı İle İlgili Önemli Bir Not

Adaçayı ile ilgili önemli bir notu paylaşalım. Hamile kadınların hamileliklerinin ilk üç ayında adaçayı bitkisini suyla beraber temkinli kullanmaları gerekir. Eğer düşük tehlikesi söz konusuysa adaçayından tamamen uzak durmaları elzemdir. Çünkü adaçayı yaprağı, düşük yapma riskini artıran aktif ve yoğun maddeler içermektedir. Hamile hanımların hekimlerine başvurmadan ilaç almaları ve yine kendi başlarına bitkisel tedavi yöntemlerini seçmeleri yanlış bir davranış olacaktır.

Adaçayının diyete faydaları, adaçayı, adaçayının diyete faydaları saymakla bitmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.